ارز چند نرخی از اشتباهات مهلک دولتهای گذشته بود

به گزارش وبلاگ تحصیل، عضو سابق اتاق بازرگانی ایران، رانت و فساد را نتیجه ارز چند نرخی می داند و معتقد است که حرکت به سمت ارز تک نرخی به سود اقتصاد ایران خواهد بود.

ارز چند نرخی از اشتباهات مهلک دولتهای گذشته بود

جمشید عدالتیان شهریاری در گفت وگو با وبلاگ تحصیل، اظهار کرد: متاسفانه ما در سال ها و حتی دهه های گذشته بارها به غلط بودن بعضی تصمیم های مالی خود رسیده ایم و هربار پس از چند سال اقدام به اصلاح اشتباهات گذشته نموده ایم اما متاسفانه از این اشتباهات درس نگرفته و مجددا مسائلی برای اقتصاد کشور به وجود آورده ایم. نظام چند نرخی ارز نیز یکی از همین اشتباهات است.

وی با بیان اینکه خطر ایجاد رانت و فساد از اصلی ترین ویژگی های نظام چند نرخی ارز است، شرح داد: ما پیش از این نیز گرفتار چند نرخی شدن ارز شده بودیم و در سال های اخیر نیز دوباره با در نظر گرفتن ارز دولتی مسائلی در این حوزه به وجود آمده است. قطعا اصلاح این فرایند و حرکت به سمت ارز تک نرخی به سود اقتصاد ایران خواهد بود.

عضو سابق اتاق بازرگانی ایران با اشاره به لزوم حمایت از اقشار کم عایدی مردم در حوزه کالاهای اساسی، بیان نمود: با توجه به مسائلی که مردم در سال های اخیر با آن روبرو بوده اند، در این تردیدی وجود ندارد که دولت باید حمایت های لازم برای تامین مایحتاج مردم را در دستور کار قرار دهد اما اینکه این حمایت ها به چه شکل انجام گردد و چه شیوه ای به کار گرفته گردد که هزینه هایش از فایده اش بیشتر نگردد سوال مهمی است که باید به آن پاسخ داده گردد.

عدالتیان به موضوع حمایت نقدی از مردم اشاره نمود و گفت: در بسیاری از کشورهای جهان نیز برای اقشار کم عایدی حمایت های این چنینی انجام می گردد اما ما باید با توجه به ساختار اقتصاد خودمان برنامه ریزی کنیم. متاسفانه با توجه به بالا بودن نرخ تورم، ارزش نهایی یارانه نقدی در مدتی کوتاه از بین می رود و این موضوع می تواند به نارضایتی مردم منجر گردد.

وی ادامه داد: برای مثال وقتی در سال 1389 یارانه نقدی 45 هزار تومانی شروع به کار کرد، ارزش نهایی آن حدود 45 دلار تخمین زده می شد اما امروز این یارانه ارزشی کمتر از دو دلار دارد و از این رو در حل کردن مسائل مردم، تاثیرگذاری کمتری دارد. از این رو دولت باید کوشش کند در صورت حذف ارز 4200 تومانی، سیاست هایی در دستور کار قرار دهد که بیشترین کارایی و کمترین نارضایتی را به همراه داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ارز چند نرخی از اشتباهات مهلک دولتهای گذشته بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارز چند نرخی از اشتباهات مهلک دولتهای گذشته بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید