خبرنگاران نبود طرح تفصیلی مانع توسعه شهری بجستان است

به گزارش وبلاگ تحصیل، گناباد- خبرنگاران- عضو شورای اسلامی شهر بجستان نبود طرح تفصیلی را مانع توسعه و عمران این شهر اعلام و گفت: مسوولان ذیربط باید برای رفع این معضل اقدام کنند.

خبرنگاران نبود طرح تفصیلی مانع توسعه شهری بجستان است

حسین کریمیان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ تحصیل با اشاره به این که افق طرح تفصیلی بجستان طی سنوات گذشته به اتمام رسیده و نیازمند بازنگری مجدد است گفت: باید با استفاده از همه ظرفیتها نسبت به تدوین طرح جدید در این بخش اقدام کرد.

وی ادامه داد: طرح تفضیلی چشم انداز توسعه فرهنگی و اجتماعی شهر را ترسیم می کند و از ضرورتهای توسعه شهر بجستان به شمار می رود و مسوولان با تدوین برنامه تعیین نسبت به این مساله عنایت خاص داشته باشند.

عضو شورای اسلامی بجستان گفت: از مجموع 70 هکتار بافت فرسوده در بجستان 30 هکتار در محدوده بافت تاریخی وجود دارد که نمی توان اقدامی برای بازسازی آن انجام داد.

کریمیان افزایش قیمت زمین و مسکن را از دیگر تنگناهای شهری بجستان ذکر کرد و گفت: عرضه و تقاضا در این بخش به هم خورده است و باید برای رفع این مشکل برنامه ریزی منجسم داشت.

وی اضافه کرد: رفع مسائل تامین آب از مطالبات دیگر شهروندان بجستانی است و تنها با بارندگی و با بهره گیری از پتانسیل قنوات این مشکل رفع نمی شود و باید در دراز مدت برای آن برنامه ریزی مدون داشت.

عضو شورای اسلامی بجستان گفت: با وجود این مسائل و مسائل در تدوین اطلس مناطق محروم کشور که به تازگی توسط بنیاد برکت تهیه شده است بجستان در این قالب قرار نگرفته است و جزء مناطق توسعه یافته قرار گرفته است که باید در این مساله تجدید نظر شود.

کریمیان اضافه کرد: تنها شاخصهای تعداد واحدهای تولیدی و ظرفیتهای معدنی ملاک نیست بلکه نقش آنها در اشتغال زایی و توسعه و رونق اقتصادی باید ملاک عمل مسوولان قرار گیرد.

طرح تفصیلی، عبارت از طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی و طرح جامع شهر، نحوه استفاده از زمین های شهری در سطح محلات مختلف شهر و موقعیت مساحت دقیق زمین برای هر یک از آنها، وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور و میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری، اولویتهای مربوط به مناطق بهسازی، نوسازی و توسعه و حل مسائل شهری و موقعیت کلیه عوامل مختلف شهری در آن تعیین و نقشه ها و تعیینات مربوط به مالکیت بر اساس مدارک ثبتی، تهیه و تنظیم می شود.

طرح تفصیلی در حقیقت، تنظیم برنامه های مفصل و انجام اقدامات جزیی در مناطق و محلات شهری و طراحی آنهاست. در طرح تفصیلی، خدمات و فضاهای شهری با تعیین کردن جزییات قابل اجرا تعیین می شود و با استفاده از این طرح ها می توان برنامه های تعیین بخش عمومی را تعیین کرد و این برنامه ها را به تدریج و برحسب اولویت در برنامه ریزی اجرایی سالیانه شهرداریها منعکس کرد.

شهرستان بجستان با مساحتی افزون بر چهار هزار و 766 کیلومتر مربع در 278 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران نبود طرح تفصیلی مانع توسعه شهری بجستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نبود طرح تفصیلی مانع توسعه شهری بجستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید