سامانه نقشه باستان شناسی کشور به صورت مجازی رونمایی شد

به گزارش وبلاگ تحصیل، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، سامانه نقشه باستان شناسی کشور به صورت مجازی رونمایی شد.

سامانه نقشه باستان شناسی کشور به صورت مجازی رونمایی شد

محمد رکنی (کارشناس پژوهشکده باستان شناسی) در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش گفت: سامانه نقشه باستان شناسی کشور برای مراکز استانی، مدیریت مدارک و مستندات بایگانی فعال و بتدریج با توجه به فراوانی لایه های اطلاعاتی برای سایر پژوهشگران و مخاطبین بارگزاری خواهد شد.

او اضافه نمود: از مهمترین فعالیت های پژوهشکده باستان شناسی استفاده از ابزار دیجیتال برای تهیه نقشه باستان شناسی کشور بوده که این مهم از اواخر دهه هشتاد خورشیدی با بکارگیری، برآورد و برآیند مهمترین نرم افزارهای تخصصی و تدوین برنامه های معین صورت گرفت.

این کارشناس توضیح داد: با توجه به فراوانی لایه های اطلاعاتی، احتیاج به مدیریت گسترده تر آن در سطوح استانی و کاربران پژوهشی احساس میشد. از این رو با توجه به همان شیوه نامه های اجرایی، مدل داده به صورت بانک اطلاعاتی در قالب سامانه نقشه باستان شناسی کشور و تحت وب تهیه شده که این سامانه راه ارتباطی میان پژوهشکده باستان شناسی و مراکز استانی نیز باشد و به سهولت با کمترین تجهیزات امکان بهره برداری و مدیریت لایه ها را داشته باشد.

رکنی گفت: به همین منظور با همراهی تخصصی بخش سنجش از دور دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران این سامانه ایجاد شده و رونمایی شد.

محمد مرتضایی (رئیس پژوهشکده باستان شناسی) نیز در این نشست با اشاره به عملکرد این مرکز در سال پژوهشی گذشته به تشریح وظایف این مرکز در قالب گروه های پژوهشی پرداخت و گفت: نظارت، برنامه ریزی و ساماندهی پژوهش های باستان شناسی در سراسر کشور برعهده پژوهشکده باستان شناسی است.

او توضیح داد: با توجه به نقش حاکمیتی پژوهشکده در حوزه باستان شناسی این مرکز با دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی بین المللی کشورهایی نظیر آلمان، انگلیس، فرانسه، بلژیک، هلند و… همکاری های گسترده باستان شناسی دارد که در قالب آن پروژه های باستان شناسی مشترک انجام می گیرد.

مرتضایی با اشاره به صدور 120 مجوز باستان شناسی، چاپ 4 کتاب و 5 مقاله در سال پژوهشی گذشته به وسیله پژوهکشده باستان شناسی توضیح داد: از این تعداد مجوز 23 مورد آنالیز باستان شناسی، 53 مورد برآورد و 44 مورد پروژه کاوش بوده که با همکاری ادارات کل استانها صورت گرفته است.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی در مورد پیشبرد نقشه باستان شناسی گفت: تا کنون 8هزار نقطه به وسیله پژوهشگران باستان شناسی کشور در نقشه جانمایی و بازبینی شده است.

در ادامه این نشست کرامت الله زیارت (رئیس دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران) به بیان مطالبی در مورد همبستگی دانش جغرافیا و باستان شناسی پرداخت و این دو مقوله را به هم وابسته خواند.

سارا عطاچی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز برنامه نویسی و تدوین سامانه نقشه باستان شناسی کشور را توضیح داد.

منبع: همگردی

به "سامانه نقشه باستان شناسی کشور به صورت مجازی رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه نقشه باستان شناسی کشور به صورت مجازی رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید