قوانین جالب و خواندنی بارداری در دنیا

به گزارش وبلاگ تحصیل، خبرنگاران: درکشورهای مختلف دنیا قوانین متنوعی برای حمایت، مراقبت و تامین سلامت روحی و جسمی زنان باردار وجود دارد که مرور آن ها خالی از لطف نیست. قوانینی که اگر چه ممکن است بعضی از آن ها از نگاه ما عجیب یا خنده دار به نظر بیایند اما به واقع از جمله ضروری ترین و کاربردی ترین روش ها برای افزایش ضریب اطمینان از سلامت مادر و جنینش در 9 ماهه دوران بارداری محسوب می گردد. بعضی از رایج ترین و جالب ترین این قوانین را در کشورهای آسیایی و اروپایی با هم مرور می کنیم.

قوانین جالب و خواندنی بارداری در دنیا

در هواپیما نزدیک دستشویی بنشینید

در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی اجازه سفر هوایی به زنان باردار پس از هفته 36 بارداری داده نمی گردد و تنها در شرایط خاص با اجازه و گواهی پزشک این اقدام صورت می گیرد. در شرایط نرمال هم شرکت های هواپیمایی قواعد خاصی را اجرا می نمایند. آن ها راحت ترین، مناسب ترین و نزدیک ترین جایگاه به دستشویی را به زنان باردار پیشنهاد می نمایند. چرا که امکان دارد این گروه در طول سفر بیشترین مراجعه را به دستشویی داشته باشند. بنابراین اجرای این طرح در کنار ارائه پرونده پزشکی زنان باردار به پزشک هواپیما یک اصل مهم محسوب می گردد. به این معنی که فرد باید گزارش کاملی درباره سن، تاریخ دقیق زایمان، نتایج بارداری های قبلی، احتمال ابتلا به بیماری در دوران بارداری و سابقه جراحی های گذشته را ارائه دهد تا در طول این سفر پزشک هواپیما بتواند سلامت مادر و جنین را تضمین کند.

سرویس بهداشتی ویژه خانم های باردار

شهرداری ادینبورگ در سایت رسمی خود بخشی را به معرفی توالت ها و سرویس های بهداشتی شهر اختصاص داده و جزئیات و خدماتی را که هر یک از این سرویس ها به مخاطب ارائه می نماید، در اختیارش قرار می دهد. زنان باردار و مادران می توانند به وسیله موبایل خود به صورت آنلاین به این سایت مراجعه نمایند و از محل قرار گرفتن نزدیک ترین سرویس بهداشتی و خدماتی که ارائه می دهد، آگاه شوند. در حقیقت هر مادری با یاری موبایلش به سادگی متوجه می گردد که کدام یک از سرویس های بهداشتی نزدیک به او در خیابان دارای سرویس بهداشتی ویژه زنان باردار است یا اتاق تعویض پوشک کودک دارد و او می تواند با آرامش پوشک کودک را عوض کند. در این سرویس های بهداشتی، توالت ها و روشویی هایی تعبیه شده است که امکان استفاده راحت تر و امن تری را برای زنان باردار و مادران جوان فراهم می نماید. در شهر ادینبورگ با بیش از 400 هزار نفر، 32 توالت عمومی در سراسر شهر وجود دارد که بیش از نیمی از آن ها خدمات ویژه برای زنان باردار و مادران جوان ارائه می نمایند.

اورژانس بارداری در اسپانیا

مراکز اورژانس در تمامی شهرهای جهان وجود دارد تا در مواقع ضروری خدمات درمانی مناسب را به بیماران یا افرادی که دچار حادثه یا سانحه می شوند، ارائه کند اما در اسپانیا علاوه بر این اورژانس، اورژانس بارداری هم وجود دارد که در شهرهای مختلف به ارائه خدمات به خانم های خانه در داخل یا خارج از منزل می پردازد. تنها کافی است مادران باردار برنامه اورژانس حاملگی تلفن همراه خود را فعال نمایند و به این ترتیب این گروه از زنان به محض آن که دچار ناراحتی یا مسئله ای شدند می توانند با ارسال یک پیامک رایگان به وسیله تلفن همراه شان از خدمات اورژانس بارداری در اولین فرصت ممکن استفاده نمایند.

معاینه هفتگی مادران در فرانسه

در فرانسه و بعضی کشورهای اروپایی مراکز خصوصی وجود دارند که در طول دوران بارداری و حتی بعد از تولد جنین، متخصصان و پزشکان خود را در حوزه زنان برای معاینه و آنالیز شرایط و شرایط عمومی زنان باردار به منزل آن ها می فرستد. به این ترتیب که هر خانواده ای پس از آن که تصمیم به بچه دار شدن گرفت می تواند در یکی از این موسسات خدمات درمانی ثبت نام کند و از خدمات آن مبنی بر معاینه و رسیدگی به شرایط مادر و جنین در منزل استفاده کند. در این حالت مادران باردار لازم نیست برای معاینه هفتگی و انجام تست های مربوط به تشخیص سلامت جنین هر هفته به متخصص و پزشک معالج شان مراجعه نمایند. متخصص زنان هر هفته برای ویزیت مادر به خانه او مراجعه می نماید و این شرایط تا 3 ماه پس از تولد نوزاد ادامه دارد.

یخچالت را ببینم!

در شهرهای مختلف روسیه، پلیس علاوه بر آن که وظیفه برقراری نظم و امنیت را در منطقه ها مختلف برعهده دارد، وظیفه دیگری هم دارد و آن شناسایی خانه هایی است که خانواده منتظر از راه رسیدن کودکی هستند. گروهی تحت نظارت پلیس هر منطقه به خانه هایی که در آن زنان باردار زندگی می نمایند سرکشی می نمایند و به این ترتیب نحوه برخورد اعضای خانواده با زن باردار، نوع غذایی که او مصرف می نماید و شرایط زندگی او را آنالیز می نمایند. به اسم مثال آن ها به صورت سر زده به خانه ها مراجعه نموده و یخچال و مواد غذایی آن را مورد آنالیز قرار می دهند تا متوجه شوند آیا زن باردار مواد غذایی مورد نیازش را در طول هفته مصرف می نماید یا خیر.

آدامس نیکوتین دار ممنوع!

در آمریکا و بعضی از کشورهای اروپایی فروش و مصرف آدامس ها و برچسب های دارای نیکوتین و هرگونه خوراکی که مصرف آن اعتیادآور است، برای خانم های باردار ممنوع است. محققان ثابت نموده اند مصرف هر ماده اعتیادآوری مانند آدامس نیکوتین دار می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا و بعضی بیماری های قلبی را در جنین تشدید کند یا احتمال ابتلا به این بیماری ها را در آن ها افزایش دهد. از این رو فروش آدامس های نیکوتین دار و دیگر نوشابه های نیکوتین دار به خانم های باردار ممنوع است حتی اگر آن ها بخواهند این خوارکی ها را برای همسران شان تهیه نمایند.

4 سال مرخصی زایمان در سوئد

مادران سوئدی پس از آن که تصمیم به بچه دار شدن بگیرند می توانند از آغاز بارداری به مدت 4 سال مرخصی با حقوق دریافت نمایند. این مرخصی به مادران یاری می نماید در عین حفظ سلامت خود و نوزادشان وقت بیشتری برای تربیت و رسیدگی به فرزندشان داشته باشند. البته پدر خانواده هم می تواند از این مزایا بهره مند گردد و از آغاز بارداری همسرش به مدت 16 ماه مرخصی همراه با حقوق دریافت کند. پس از سوئد در کشور چک هم به مادران باردار به مدت 3 سال مرخصی داده می گردد. البته در این کشور قانون دیگری هم وجود دارد. به این ترتیب که پدران می توانند با توافق با مادر خانواده از این مرخصی استفاده نمایند. پس از سوئد و چک، کشورهای انگلیس و بلغارستان از دیگر کشورهایی هستند که مرخصی های زایمان بالای یک سال را برای پدران و مادران در نظر می گیرند.

منبع: برترین ها

به "قوانین جالب و خواندنی بارداری در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین جالب و خواندنی بارداری در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید