گربه ها صاحب و دوستان خود را می شناسند؟!

به گزارش وبلاگ تحصیل، تحقیقات تازه دانشمندان ژاپنی نشان می دهد که گربه ها نام صاحب خود را می دانند و بعلاوه می توانند دوستان هم نوع خود را تشخیص دهند.

گربه ها صاحب و دوستان خود را می شناسند؟!

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، به نظر می رسد گربه ها کمتر از آن چیزی که به نظر می رسد، خودخواه هستند، زیرا بر اساس یک مطالعه تازه، آن ها نه تنها نام صاحبان خود را می دانند، بلکه نام دوستان همنوع خود را نیز می دانند.

محققان ژاپنی 48 گربه را آنالیز کردند که با حداقل دو حیوان خانگی دیگر، چه در یک خانه یا در یک مرکز نه داری از حیوانات زندگی می کردند.

هر حیوان، صدای ضبط شده ای از صاحب خود می شنید که نام گربه ای را که با آن زندگی می کرد، صدا می کرد. سپس یا تصویری از آن گربه بر روی صفحه رایانه ظاهر می شد یا تصویری از گربه دیگری که گربه مورد مطالعه با آن دوست است.

از میان آنان، 19 گربه که در یک خانه زندگی می کردند، زمانی که تصویر گربه ای را که نامش خوانده می شد، به نمایش درمی آمد، مدت بیشتری را به خیره شدن به تصویر می گذراندند که واکنشی معمول در صورت تعجب حیوانات است.

بعلاوه در یک آزمایش دیگر، به گربه ها تصویر صاحب شان یا خودشان در هنگام صدا زدن نامشان نشان داده شد و گربه هایی که در خانواده های بزرگتر زندگی می کردند، زمانی که تصویر و نام با هم مطابقت نداشتند، برای مدت طولانی تری از روی تعجب به تصویر خیره می شدند.

محققان این مطالعه از دانشگاه کیوتو گفتند که نتایج نشان می دهد گربه ها نام یکدیگر و احتمالاً نام صاحبان خود را می دانند.

آن ها می گویند: یک شرح ممکن به رقابت مربوط می گردد. یک گربه ممکن است زمانی که صاحبش نام او را صدا می زند، غذا دریافت کند، اما وقتی نام گربه دیگری را صدا می زند، خبری از غذا نیست.

با این حال، گربه ها هرگز در زمینه غذا با انسان رقابت نمی نمایند، بنابراین نمی توان به این علت، خیره شدن گربه های به تصویر صاحبانشان را توجیه کرد و به نظر می رسد گربه ها صاحبان و دوستان خود را می شناسند و نام آن ها را می دانند.

این مطالعه در مجله Scientific Reports منتشر شده است.

منبع: فرارو

به "گربه ها صاحب و دوستان خود را می شناسند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گربه ها صاحب و دوستان خود را می شناسند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید