آمادگی ایران برای میزبانی از سران شش کشور منطقه

به گزارش وبلاگ تحصیل، سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو از آمادگی تهران در میزبانی از سران شش کشور جهت ارتقا امنیت منطقه و همکاری های بیشتر اطلاع داد.

آمادگی ایران برای میزبانی از سران شش کشور منطقه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ تحصیل سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان گفت، تهران از پیشنهاد الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان برای ایجاد یک بستر همکاری منطقه ای شش جانبه استقبال می نماید.

به گزارش خبرگزاری ترند نیوز سید عباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو دوشنبه گفت که پس از پیروزی جمهوری آذربایجان در جنگ دوم قره باغ، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان یک پیشنهاد بسیار خوب تشکیل گروه 3+3 (روسیه، ایران و ترکیه، به علاوه سه کشور جمهوری آذربایجان، گرجستان و ارمنستان) ارائه داد.

موسوی اضافه کرد: ایران حتی اعلام نموده است که می تواند میزبان اولین نشست روسای جمهور یا وزرای شش کشور یاد شده باشد.

سفیر ایران گفت، تهران امیدواراست که این نشست بزودی برگزار گردد.

موسوی ادامه داد: از نظر ایران، صلح و ثبات پایدار در منطقه احتیاج به همکاری مالی بیشتری دارد. ایران این همکاری را زمینه ای برای توسعه پایدار منطقه می داند و برای همه مردم منطقه مفید خواهد بود.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از 44 روز درگیری در قره باغ کوهستانی با وساطت روسیه 24 آبان (نهم نوامبر)، بر سر آتش بس در منطقه قره باغ کوهستانی به توافق رسیدند. براساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ دام، کلبجر و لاچین تخلیه نموده و راستا زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان چندی قبل در سخنانی به نشانه دوستی با ایران از مودت و دوستی بین باکو تهران اطلاع داد.

وی با حضور در مرز با ایران در این باره گفت:مرز جمهوری آذربایجان و ایران مرز دوستی است. حفاظت از این مرز برای توسعه روابط با ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است. ما از جهات دیگر با جمهوری اسلامی ایران مرز داریم و این مرز به معنای واقعی کلمه مرز دوستی و همکاری است. شهروندان هر دو کشور با عبور از مرز از این امر بهره مند می شوند. در عین حال، حجم روزافزون محموله ها بیانگر توسعه روابط جمهوری آذربایجان و ایران است.

جمهوری اسلامی ایران بارها با تاکید بر ضرورت احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها و استفاده از روشهای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات، اعلام نموده که دو کشور همسایه ارمنستان و جمهوری آذربایجان باید اختلافات خود را به صورت مسالمت آمیز حل و فصل نمایند. ایران همیشه آمادگی خود را برای مساعدت به حل و فصل این اختلاف اعلام نموده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "آمادگی ایران برای میزبانی از سران شش کشور منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای میزبانی از سران شش کشور منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید