اعلام احیای مسجد آقازاده وزیر آل مظفر در یزد

به گزارش وبلاگ تحصیل، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، احیای مسجد آقازاده وزیر آل مظفر در یزد صورت گرفت.

اعلام احیای مسجد آقازاده وزیر آل مظفر در یزد

قضیه چیست؟

خواجه ابوالمعالی بانی مدرسه ای در خارج شهر یزد بوده که در سال 787 هجری قمری، حمام و مقبره و جماعت خانه را نیز در کنار آن ایجاد کرده است، منقول از کتاب تاریخ یزد، محل مدرسه خواجه ابوالمعالی خارج از یزد و حصار آن بوده که به احتمال قوی محله مذکور به خواجه حاجی ابوالمعالی منسوب است.

در این محله دو مسجد کوچک و بزرگ وجود دارد که در کتابهای تاریخ یزد در مورد این مساجد نوشته شد: محله ابوالمعالی که در تداول عامه بولمیری تلفظ می شود، از محلات قدیم یزد و ظاهرا منسوب به خواجه کمال الدین ابوالمعالی بن برهان الدین لطف الله یا خواجه حاجی ابوالمعالی است که اطلاعاتی از هر یک از آن ها در تواریخ یزد به یادگار ماند.

خواجه کمال الدین ابوالمعالی از خواجگان محتشم یزد و بانی قنات فراشاه تفت و مدرسه کمالیه در داخل شهر یزد به سال 720 هجری قمری بوده و پدرش سمت وزارت محمد مظفر را به عهده داشت.

طبق نوشته محمد مفید مستوفی، مدرسه ابوالمعالی منسوب به خواجه ابوالمعالی نامی است که از مردم متمول شهر بوده و در سال 787 مدرسه را بنا کرد که تا قرن یازدهم نیز پا بر جا بوده و پس خرابی به دست حاجی محمد طاهر بازسازی شد.

محمدرضا فلاحتی، سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان یزد با اشاره به اینکه مسجد بزرگ ابوالمعالی به عنوان از بناهای به جای مانده از قرن هشتم هـجری قمری است، گفت: بازسازی و احیای این مسجد بزرگ با هدف حفاظت و پیشگیری از تخریب این اثر ارزشمند از اواخر اردیبهشت ماه آغاز شد.

وی با اشاره به این بنای ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران افزود: بازسازی این بنا به صورت جمع آوری آجر فرش پشت بام و اجرای مجدد آن، سبک سازی و کونو شکنی، خاکریزی و شیب بندی پشت بام، اندود کاهگل پشت بام و بازسازی بادگیر اجرا خواهد شد.

فلاحتی در مورد ویژگی های منحصر بفرد معماری این مسجد، شرح داد: مسجد بزرگ ابوالمعالی شامل یک گرمخانه نسبتا بزرگ، حیاط کوچک، اتاقی (مقبره) در ضلع غربی حیاط و بادگیری رفیع در جبهه جنوبی است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان یزد خاطرنشان کرد: دیوار درگاه این مسجد با کاشی های مسدس لاجوردی با حاشیه آبی و سیاه و دو قطعه گل مربع از کاشی معرق در وسط آن مزین شده است.

در ادامه بخوانیدمعرفی دیدنی های یزد | سفر به یزد شهر بادگیرهای بلندمنبع: همگردی

به "اعلام احیای مسجد آقازاده وزیر آل مظفر در یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام احیای مسجد آقازاده وزیر آل مظفر در یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید