بیگلری: کارایی واکسن کرونای روسی قابل پیش بینی نیست، واکسن وارداتی روی گروه های مختلف تست می گردد

به گزارش وبلاگ تحصیل، رئیس انیستیتو پاستور ایران با بیان اینکه واکسن های وارداتی باید دوباره روی گروه های مختلف تست گردد گفت: در صورت ساخت واکسن تکنولوژی آن را سریع در اختیار خواهیم گرفت.

بیگلری: کارایی واکسن کرونای روسی قابل پیش بینی نیست، واکسن وارداتی روی گروه های مختلف تست می گردد

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ تحصیل، علیرضا بیگلری در برنامه طبیب با اشاره به اینکه خود روس ها اذعان دارند که کارایی واکسن شان قابل پیش بینی نیست، توضیح داد: اگر هر واکسنی وارد کشور گردد دوباره باید روی گروه های خاصی که داریم تست گردد، ولی مسلما مثل فراوریش انجام این تست ها بسیار سریع خواهد بود.

علیرضا بیگلری در صدمین سالگرد تأسیس انستیتو پاستور یادآور شد: این مرکز در سال 1299 تأسیس شده و به لحاظ اهمیت و حجم عملیات دومین انستیتو پاستور بعد از فرانسه است، این مرکز یار دیرین مردم در روز های سخت بوده و از ریشه کنی طاعون و آبله و همچنین سال جاری که ویروس کرونا را داشتیم یکی از محوری ترین نقش ها را داشته است. هیچ ایرانی نیست که واکسن یا مولکولی از این مرکز دریافت ننموده باشد.

وی ادامه داد: ما از دی ماه سال 98 تحقیقات را روی ویروس کرونا آغاز کردیم و وارد مرحله تشخیص شدیم و بر همین اساس سناریو های مختلف را در کشور چیدیم و دیدیم بهترین راه این است که تست مولکولی را فورا راه بیندازیم و وقتی 30 بهمن اولین موارد در قم تأیید شد بلافاصله اعلام کردیم و در سراسر کشور تمام نمونه ها را گرفتیم و ارزیابی کردیم و این باعث شد مرگ و میر بیمارستانی کم گردد.

رئیس انستیتو پاستور ایران همچنین بیان کرد: همزمان با اینکه اسفند و فروردین تمام تست ها را از کل کشور قبول نموده و آنالیز می کردیم، پیروز شدیم تمام کارشناسان را آموزش دهیم و امروز بیش از 150 آزمایشگاه داریم که در سراسر کشور هماهنگ با پروتکل ما حرکت می نمایند. همچنین فراخوان کیت های سلولژی و آزمایشگاهی را دادیم و پس از آنالیز آن هایی که مورد تأیید بود برای استفاده در کشور توزیع شد.

وی در پاسخ به این سؤال که بحث ساخت واکسن در کشور فقط برعهده شماست توضیح داد: با توجه به اینکه برای ساخت واکسن راه های مختلفی در جهان طی می گردد، تقریبا همه راه هایی که می فرایند در کشور هم نمونه آن در انستیتو پاستور و هم در سایر مراکز علمی انجام می گردد، با اینکه ما در تحریم هستیم، ولی دانش فنی خوبی داریم، در محور های خوبی پیش می رویم و حتی اگر نتوانیم زودتر بسازیم فرصتی دارد ایجاد می گردد و آدم های را داریم که بتوانند انتقال تکنولوژی را سریع به کشور انجام دهند. این انتقال تکنولوژی در صنعت واکسن سازی اصلا ایراد نیست، چراکه واکسن با هزینه زیادی ساخته می گردد، ممکن است با هزینه گزاف واکسنی ساخته گردد که اصلا هم کارایی نداشته باشد.

بیگلری توضیح داد: البته هنوز هم مطمئن نیستیم واکسنی ساخته گردد که بتواند به صورت دائم ایمنی ایجاد کند، این خودش نکته ای است که مورد سؤال است، با توجه به رفتاری که از ویروس می بینیم ممکن است واکسن یا اثر نداشته و یا اثرات آن ها مروط به زمانی کوتاه باشد. غافلگیری جهان در مورد ویروس کرونا به یک عامل بستگی داشت و آن هم این بود که علم پزشکی در 100 سال گذشته همه گیری جهانی مثل این را تجربه ننموده و اینکه نادانسته های ما در مورد این ویروس بسیار بسیار وسیع است، هر چه جلوتر می رویم می بینیم دارو هایی که گفته می شد مؤثر است تأثیر چندانی ندارد و پروتکل ها عوض می شوند، برای همین مدت زمانی طول می کشد تا ما از نحوه تغییر و همین طور نحوه بیماری زایی آن کامل آگاهی پیدا کنیم.

این پزشک متخصص در مورد فرایند ساخت واکسن نیز شرح داد: درعلم فن آوری واکسن زمان فاکتور بسیار مهمی است، چراکه زمان ساخت واکسن خودش یک کار زمان بر و هزینه بر است و در نهایت باید مرحله تست حیوانی و چهار مرحله تست انسانی را پشت سر بگذارد، تازه خیلی از واکسن ها هم بعد ها کاربرد آنچنانی ندارند و به همین دلیل آن ها را تکامل می دهند.

وی اضافه کرد: لذا اگر واکسنی به طور معمول در جهان ساخته گردد، چیزی بین 5 تا 10 سال در یک بازه زمانی معمولی باید برای آن وقت گذاشت، اما در مورد کرونا خیلی از آنالیز های دقیق را سعی کردند کنار بگذارند و خیلی از کشور هایی که پیش می فرایند آن هایی هستند که روی دو عضوی از خانواده آن ها قبلا کار نموده بودند، ساختار های آن را در دست داشتند، حالا اگر حدود یک سال بعد هم واکسن بیاید، هفت میلیارد جمعیت جهان به آن احتیاج دارد و اگر حتی 100 شرکت هم فراوری نمایند کفاف این جمعیت را نخواهد داد.

وی با اشاره به اینکه ما تقریبا به روز و مداوم در جلسات و ویدئو کنفرانس ها با سازمان بهداشت جهانی و مراکز تحقیقاتی جهان در ارتباط یوده و مراحل ساخت واکسن ها را پیگیری می کنیم، یادآور شد: وزارت بهداشت هم به صورت کاملا برنامه ریزی شده این تحولات را در نظر دارد و همه را پیگیری می نماید، همچنین سازمان بهداشت جهانی در پی آن است که با تعدادی از شرکت های ساخت واکسن قرارداد منسجمی ببندد تا توزیع عادلانه واکسن را بر اساس جمعیت هر کشور تأمین کند برای آنکه ممکن است از هر 10 تا یکی به نتیجه برسند. در حال حاضر انگلیس، چین، روسیه و آمریکا کشور هایی هستند که ادعای ساخت واکسن را داشتند، ولی باید بعد از یک سال قضاوت کنیم که کدام یک از آن ها مؤثر بوده و چند دوز از آن سالیانه باید استفاده گردد.

بیگلری در مورد ساخت واکسن در روسیه نیز شرح داد:، چون ما مرتبا جلسات ویدئو کنفرانس با دانشمندان روسی داشتیم کاملا می دانیم پایه کار آن ها چیست و چه روش هایی را پیگیری می نمایند، در هر صورت کارایی این واکسن قابل پیش بینی نیست این را خودشان هم اذعان دارند، چون باید در جمعیتی حدود ایران روی 17 تا 18 میلیون نفر تست گردد، چون واکسن بر اساس ژنتیک و شرایط بدن و میحطی روی افراد مختلف واکنش های متفاوتی دارد. بر این اساس اگر واکسنی وارد کشور گردد دوباره باید روی گروه های خاصی که داریم تست گردد، ولی مسلما مثل فراوریش این تست ها بسیار سریع خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بیگلری: کارایی واکسن کرونای روسی قابل پیش بینی نیست، واکسن وارداتی روی گروه های مختلف تست می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیگلری: کارایی واکسن کرونای روسی قابل پیش بینی نیست، واکسن وارداتی روی گروه های مختلف تست می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید