رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا کدامند؟

به گزارش وبلاگ تحصیل، در این مطلب قصد داریم تا با معرفی رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا، راه شما را برای تحصیل کم هزینه در این کشور هموار نموده و مقدمات مهاجرت تحصیلی مقرون به صرفه به کشور کانادا را برای شما آماده کنیم.

رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا کدامند؟

تحصیل مقرون به صرفه در کانادا

پیش از این با شما درباره راهنمای جامع بورسیه تحصیلی کانادا به عنوان یکی از راهکارهای بسیار موثر تحصیل کم هزینه و رایگان در کانادا صحبت کردیم، اما این بار قصد داریم تا از زاویه دیگری یعنی دانشگاه های مقرون به صرفه و رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا به این موضوع بپردازیم و راه چاره هایی برای تجربه تحصیل کم هزینه در کانادا را پیش روی شما قرار دهیم.

بنابر آمار وب سایت دولتی کانادا، میانگین شهریه مقطع تحصیلی کارشناسی و یا همان undergraduate برای دانشجویان بین المللی در سال 2018/2019 برابر با 27.159 هزار دلار کانادا (بیش از 20 هزار دلار آمریکا) و 16.497 هزار دلار کانادا (بیش از 12 هزار دلار آمریکا) برای دانشجویان مقاطع تکمیلی در کانادا است.

درست است که می خواهیم در خصوص رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا با شما صحبت کنیم، اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که موقعیت مکانی شهر و استان کانادا در مقدار شهریه دانشگاه و هزینه های رشته تحصیلی کانادا تاثیرگذار بوده و حائز اهمیت است، بنابر آمار وبسایت دولتی کانادا، میانگین شهریه دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی و ارشد سال تحصیلی 2018 و 2019 در کانادا در استان های مختلف این کشور به توضیح زیر بوده است:

 • نیوفاندلند و لابرادور: میانگین شهریه مقطع کارشناسی 12.035 هزار دلار و شهریه مقاطع تکمیلی 4.087 هزار دلار
 • نیوبرانزویک: میانگین شهریه مقطع کارشناسی 14.290 هزار دلار و شهریه مقاطع تکمیلی 11.593 هزار دلار کانادا
 • منیتوبا: میانگین شهریه کارشناسی 15.582 هزار دلار و شهریه مقاطع تکمیلی 10.995 هزار دلار کانادا
 • نوا اسکوشیا: میانگین شهریه کارشناسی 17.662 هزار دلار و شهریه مقاطع تکمیلی 18.907 هزار دلار
 • ساسکاچوان: میانگین شهریه کارشناسی 20.211هزار دلار و شهریه مقاطع تکمیلی 6.032 هزار دلار کانادا
 • جزیره پرینس ادوارد: میانگین شهریه کارشناسی 21.525 هزار دلار و شهریه مقاطع تکمیلی 11.905 هزار دلار
 • آلبرتا: میانگین شهریه کارشناسی 21.548 هزار دلار و شهریه مقاطع تکمیلی 11.804 هزار دلار کانادا
 • کبک: میانگین شهریه کارشناسی 21.857 هزار دلار و شهریه مقاطع تکمیلی 15.392 هزار دلار
 • بریتیش کلمبیا: شهریه کارشناسی 25.472 هزار دلار و شهریه مقاطع تکمیلی 16.988 هزار دلار کانادا
 • انتاریو: شهریه کارشناسی 34.961 هزار دلار و شهریه مقاطع تکمیلی 21.686 هزار دلار کانادا

همان طور که می بینید، استان های نوا اسکوشیا، کبک، بریتیش کلمبیا و انتاریو بیشترین مقدار شهریه و هزینه تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی به همراه دارند، از این رو نمی توان تنها به موضوع رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا اکتفا کرد و باید با توجه به شهر و استان و نوع دانشگاه در خصوص بودجه تحصیلی در کشور کانادا تصمیم گیری نمود.

در حال حاضر، 3 استان مقرون به صرفه و کم هزینه در کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی شامل نیوفاندلند و لابرادور، نیوبرانزویک و منیتوبا می شوند و برای تحصیل در مقاطع تکمیلی نیز مقرون به صرفه ترین استانهای کانادا به ترتیب نیوفاندلند و لابرادور، ساسکاچوان و منیتوبا هستند.

بنابر آمار وب سایت Statistics Canada، دو سوم دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی اقدام به دریافت نامه پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا می نمایند. این در حالی است که 30 درصد از این دانشجویان در رشته های تحصیلی تجارت، مدیریت و یا مدیریت دولتی با میانگین شهریه سالانه 26.395 هزار دلار به تحصیل مشغول می شوند که کمی کمتر از میانگین ملی شهریه تحصیلی در کانادا محسوب می گردد.

از جانبی دیگر، 14 درصد از دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی به جای انتخاب رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا به سراغ تحصیل تمام وقت در رشته های مهندسی می فرایند که کمی بالاتر از میانگین ملی شهریه تحصیلی در کانادا یعنی 30.742 هزار دلار در سال است.

پس اگر تصمیم به تحصیل در دانشگاه های کانادا دارید، باید علاوه بر اطلاع از رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا، از شهر و محل تحصیل و مقدار معروفیت دانشگاه نیز باخبر شوید. چون این فاکتورها نیز در مقدار شهریه سالانه شما تاثیرگذار خواهند بود.

رشته های مقرون به صرفه در کانادا

درباره آمار رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا صحبت کنیم، باید این واقعیت را به شما بگوییم که نمی توان به هیچ یک از رشته های تحصیلی کانادا لقب مقرون به صرفه را داد، بلکه در مقایسه با رشته های تحصیلی پرهزینه و گرانقیمت کانادا، گزینه های مناسب تری برای ادامه تحصیل در کانادا محسوب می شوند.

به بیانی دیگر، در مقایسه با رشته های تحصیلی مهندسی و پزشکی با میانگین شهریه 30 هزار دلاری در کانادا، رشته های تحصیلی حوزه هنر، موسیقی و علوم انسانی رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا محسوب می شوند و حداقل دارای اختلافی 10 هزار دلاری در مقدار شهریه سالانه هستند.

این در حالی است که نمی توان رشته های پرطرفدار مدیریتی از جمله مدیریت اجرایی MBA را با میانگین شهریه 27.397 هزار دلار کانادا در زمره رشته های تحصیلی مقرون به صرفه این کشور قرار داد.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که مبحث رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا بیشتر مختص به مقطع کارشناسی بوده و در مقاطع تکمیلی شهریه تحصیلی بسیار کمتری از دانشجوی بین المللی دریافت می گردد.

در واقع به استثنای رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی و رشته های تخصصی مهندسی و مدیریت، اغلب رشته های مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دارای شهریه های سبک و بسیار مناسب در کشور کانادا هستند.

اگر با دقت بیشتری در خصوص برترین رشته های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا تحقیق کنید، این موضوع را می فهمید که هزینه و شهریه رشته های دانشگاهی در کانادا، ارتباط مستقیمی با مقدار عایدی و بازار کار آینده رشته تحصیلی در کانادا و سایر نقاط جهان دارند.

البته نمی خواهیم با گفتن این مطلب بر این موضوع پافشاری کنیم که انتخاب رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا، به یک کار کم عایدی و کم تقاضا در بازار کار کانادا و یا سایر بازارهای بین المللی منتهی می گردد، اما باز هم نمی توان مقدار عایدی یک مدیر اجرایی فارغ التحصیل رشته MBA و یا رشته حقوق را با یک فارغ التحصیل رشته هنر و یا باستان شناسی مقایسه کرد.

متاسفانه آمار دقیقی در رابطه با سایر رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا وجود ندارد و نمی توان اطلاعات قابل توجهی در این زمینه ارائه داد. اما شما می توانید با استفاده از امکانات وب سایت وبلاگ تحصیل به خوبی از هزینه های تحصیلی و شهریه رشته های در دسترس دانشگاه های کانادا باخبر شده و آنها را با یکدیگر مقایسه کنید.

بعلاوه این امکان را دارید تا از گزینه ارزیابی آنلاین و مشاوره تحصیلی تخصصی وبلاگ تحصیل استفاده نموده و متناسب با بودجه و سوابق تحصیلی خود، برای پذیرش تحصیلی برترین رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا اقدام نمایید.

دانشگاه های مقرون به صرفه در کانادا

بنابر اطلاعات ارائه شده به وسیله وب سایت دانشگاهی uopeople، پنج دانشگاه کانادایی زیر دارای مقرون به صرفه ترین مقدار شهریه برای بعضی از رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی هستند:

 • دانشگاه براندون: در حال حاضر رشته های تحصیلی مقرون به صرفه این دانشگاه در مقطع کارشناسی شامل حوزه های کارشناسی هنر، مدیریت بازرگانی، کارشناسی آموزش، لیسانس هنرهای زیبا، کارشناسی موسیقی و کارشناسی علوم می گردد و میانگین شهریه سالانه این رشته ها معادل 7.203 هزار دلار است.
 • موسسه آموزشی سن - بونیفاس: رشته های مقرون به صرفه این دانشگاه شامل رشته های هنر، خدمات اجتماعی، ترجمه، کارشناسی علوم، پرستاری، تجارت و حوزه آموزش می گردد و میانگین شهریه سالانه آن 7.482 هزار دلار برآورد شده است.
 • دانشگاه گلف Guelph: رشته های تحصیلی مقرون به صرفه مقطع کارشناسی این موسسه آموزشی شامل هنر، علوم بیولوژیکی، تجارت و اقتصاد، مهندسی و علوم طبیعی و علوم اجتماعی و انسانی می گردد و میانگین شهریه سالانه آن برابر با 9.730 هزار دلار کانادا است.
 • موسسه آموزش عالی منونایت کانادا: دوره های 3 تا 4 ساله کارشناسی هنر، علوم و مدیریت کسب و کار شامل رشته های مقرون به صرفه این دانشگاه با میانگین شهریه سالانه 10.003 دلار می گردد.
 • موسسه آموزشی مموریال نیوفاندلند: بیش از 10 رشته مقطع کارشناسی این دانشگاه جزو رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا بوده و میانگین شهریه سالانه آنها برابر با 11.460 هزار دلار کانادا است.

در این بین، لیست دانشگاه های کانادایی ارائه دهنده رشته های مقرون به صرفه در کانادا در مقاطع ارشد، شامل موارد زیر می گردد:

 • موسسه آموزشی مموریال نیوفاندلند: این موسسه آموزشی محبوب در کانادا دامنه وسیعی از رشته های کارشناسی ارشد و دکترا را به صورت حضوری و آنلاین در زمینه های علوم انسانی و اجتماعی، رشته های تخصصی و رشته های علوم و میان رشته ای Interdisciplinary با میانگین شهریه 3222 دلار ارائه می کند.
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا شاقتصادی: این موسسه آموزشی مطرح استان بریتیش کلمبیا، بعضی از رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا از جمله کارشناسی مددکاری اجتماعی، کارشناسی علوم تغذیه را با میانگین شهریه سالانه 3297 دلار ارائه می کند.
 • موسسه آموزشی کلگری: این موسسه آموزش عالی رشته های مبتنی بر دوره و یا مبتنی بر تحقیقات متنوعی را در مقاطع ارشد و دکترا با حداقل میانگین شهریه 3693 دلاری ارائه می کند.
 • دانشگاه سایمون فریزر: این موسسه آموزشی رشته های علوم کاربردی، هنر و علوم اجتماعی، ارتباطات و آموزش را در دسته رشته های مقرون به صرفه در کانادا قرار داده و میانگین شهریه 3743 دلاری را از دانشجویان دریافت می کند.
 • موسسه آموزش عالی ساسکاچوان: این موسسه معتبر آموزشی نیز دارای دامنه وسیعی از رشته های تحصیلی است و برای بعضی از آنها حداقل شهریه 4358 هزار دلاری را دریافت می کند.

سایر دانشگاه های مقرون به صرفه کانادا شامل موارد زیر می گردد:

 • موسسه آموزشی دانشگاه پرنس ادوارد آیلند
 • دانشگاه کارلتون
 • موسسه آموزش عالی دالهاوزی
 • دانشکده آلبرتا
 • دانشگاه منیتوبا
 • موسسه آموزشی رجینا
 • دانشکده کوئین کینگستون
 • موسسه آموزش عالی وینیپگ
 • دانشگاه اتاوا
 • موسسه آموزشی مک مستر
 • دانشکده آکادیا
 • موسسه آموزش عالی کیپ بریتون
 • دانشگاه کنکوردیا
 • موسسه آموزشی سنت پاول

یادتان باشد که نباید تنها به پیدا کردن رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا اکتفا کنید، بلکه باید حداقل موجودی حساب و تمکن اقتصادی مورد احتیاج برای پوشش هزینه های زندگی در کانادا را فراهم نموده، در پی درخواست برای بورسیه و یاری هزینه تحصیلی دانشگاه باشید و در صورت امکان به کار دانشجویی در خلال تحصیل بپردازید.

بعلاوه باید به این موضوع توجه داشته باشید که رشته های مقرون به صرفه در کانادا مختص استانها، شهرها و دانشگاه های کمتر شناخته شده و با معروفیت کمتر در این کشور هستند، پس نباید انتظار پیدا کردن رشته های تحصیلی مقرون به صرفه را در دانشگاهی نظیر تورنتو داشته باشید.

منبع: لتس گو یونی

به "رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشته های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید