میدان مغناطیسی زمین 10 برابر سریع تر از تصور

به گزارش وبلاگ تحصیل، طبق یافته های جدید محققین دانشگاه لیدز و دانشگاه کالیفرنیا، میدان مغناطیسی کره زمین حدودا ده برابر سریعتر از آنچه قبلا تصور می شد تغییر می نماید.

میدان مغناطیسی زمین 10 برابر سریع تر از تصور

میدان مغناطیسی زمین از دو قطب مغناطیسی تشکیل شده که به صورت تقریبی در آمریکای شمالی و قطب جنوب واقع شده اند. اما این قطب ها هرگز به طور ثابت در یک نقطه قرار ندارند و به تدریج تغییر مکان می دهند. یافته ها حاکی از آن هستند که سریع ترین تغییر در میدان مغناطیسی زمین که 2.5 درجه در سال بوده، به حدود 39 هزار سال قبل بر می شود.

با مطالعات جدید انجام شده دانشمندان و زمین شناسان به شناختی از جریان چرخش آهن، حدود 2800 کیلومتر زیر سطح کره زمین دست یافته اند که نشان می دهد این موضوع طی صد هزار سال گذشته چه اندازه روی حرکت میدان مغناطیسی زمین اثر گذاشته است.

همان گونه که گفته شد میدان مغناطیسی زمین به صورت مداوم در حال تغییر است. ماهواره های قرار گرفته در مدار زمین این فرصت را در اختیار دانشمندان قرار داده اند تا حرکت آن را دنبال نمایند. زمین شناسان هم برای آنالیز گذشته و تکامل میدان مغناطیسی در دوره های مختلف، تاثیر میدان ها روی رسوبات، جریان های مواد مذاب و مصنوعات ساخته شده توسط انسان را مورد آنالیز قرار می دهند.

بدون شک تشخیص دقیق سیگنال های متصاعد شده از مرکز زمین امکان پذیر نیست، بنابراین باید این موضوع را در نظر داشت که نرخ تغییرات ثبت شده همگی تقریبی و با استفاده از تحلیل و تجزیه رسوبات هستند.

در این شرایط دانشمندان با در نظر داشتن تغییر شدید 2.5 درجه ای یاد شده در 39 هزار سال پیش و رویدادهای مشابه، یافته های خود را در کامپیوتر شبیه سازی می نمایند. به گفته پروفسور کریس دیویس محقق دانشگاه کالیفرنیا اینکه آیا شبیه سازی های کامپیوتری می تواند به شکل دقیق رفتار فیزیکی میدان های مغناطیسی در گذشته را بازتاب دهد یا خیر، به همان اندازه آنالیز رکوردهای ثبت شده از سوی زمین شناسان چالش برانگیز است.

نتایج این شبیه سازی ها حاکی از آن هستند که سریع ترین تغییرات در میدان مغناطیسی ناشی از حرکت صفحه های برعکس در سطح هسته مایع کره زمین بوده اند. این صفحه ها که در عمق بسیار پایینی از عرض جغرافیایی حرکت می نمایند، نشان دهنده آن هستند که ادامه تحقیقات می بایست در این محدوده ها صورت گیرد.

دیویس در این رابطه اضافه می نماید: ما دانش بسیار ناقصی از میدان مغناطیسی زمین در 400 سال گذشته به قبل داریم. از آنجایی که این تغییرات سریع نشانگر رفتار هسته مایع زمین هستند، می توان از آنها اطلاعات بسیار مهمی در رابطه با رفتار عمق درونی زمین استنباط کرد. در این مورد اما توانسته ایم به توافق برسیم که سرعت تغییرات و حرکت میدان مغناطیسی خیلی سریع تر از آنچه تصور می کردیم بوده است.

در حقیقت می توان گفت که قطب نماهای فعلی به صورت صحیح شمال واقعی را نشان نمی دهند. اگرچه نمی توان انتظار داشت که این دستگاه های سنتی مثل بعضی فیلم های سینمایی علمی تخیلی، به صورت دائمی بچرخند، اما ایده تغییرات گسترده و سریع در میدان مغناطیسی زمین بیش از هر زمان دیگری منطقی و واقعی جلوه می نمایند.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک

به "میدان مغناطیسی زمین 10 برابر سریع تر از تصور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان مغناطیسی زمین 10 برابر سریع تر از تصور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید