چنگیزخان دوستی و آب آشامیدنی

به گزارش وبلاگ تحصیل، روزی چنگیزخان تصمیم گرفت برای شکار به کوه های ماوراءالنهر برود. پس شاهین شکاری محبوبش را که غوندای نام داشت روی ساعدش نشاند و در معیت سربازان به سمت کوه حرکت کرد. پس از آن که مدتی به جست وجوی شکار پرداختند، تصمیم به استراحت گرفتند.

چنگیزخان دوستی و آب آشامیدنی

چنگیزخان به سمت چشمه آب کوچکی که در صخره ها جریان داشت، رفت و غوندای را روی تخته سنگی از روی بازویش پیاده کرد و پیاله نقره ای اش را که همواره همراهش بود، بیرون آورد و از باریکه آب چشمه پر کرد تا بنوشد اما همین که پیاله را نزدیک دهانش برد، غوندای بال زد و جام را از دست او انداخت.

چنگیزخان خشمگین شد اما چون به غوندای علاقه داشت، کاری نکرد و پیاله را از روی خاک برداشت و دوباره داخل آب کرد تا پر شد اما به محض آن که پر شد غوندای بار دیگر بال زد و پیاله را از دست چنگیزخان انداخت. چنگیزخان وقتی دید جلوی چشم اطرافیان منتر یک جانور شده است، شمشیر خود را از غلاف بیرون کشید تا غوندای را از وسط به دونیم کند ولی ازآنجاکه به وی علاقه داشت، این کار را نکرد سپس بار دیگر پیاله را داخل آب فروکرد اما غوندای این بار پیش از آن که پیاله پر گردد، بال زد و آن را از دست چنگیزخان انداخت.

چنگیزخان این بار با شمشیر غوندای را به دو قسمت مساوی تقسیم کرد و بار دیگر پیاله اش را پر کرد. در این هنگام یکی از سربازان که از صخره ها بالا رفته و سرچشمه آب را پیدانموده بود، فریاد زد: ای چنگیز عظیم، از این آب نخورید. چنگیزخان گفت: چرا؟ و بلافاصله از صخره ها بالا رفت و جسد مارسمی عظیمی را دید که در برکه کوچکی که آب چشمه در آن جمع و از آن سرازیر شده بود، افتاده بود. چنگیزخان که تازه متوجه شده بود غوندای چه خدمت عظیمی به او نموده، نخست سربازی را که جسد مار را دیر دیده بود از وسط به دونیم کرد و سپس دستور داد مجسمه زرینی از غوندای بسازند و روی بال راست آن عبارت دوست تو دوست توست، حتی اگر کاری را بکند که دوست نداری و روی بال چپ آن هر آبی آشامیدنی نیست را حک نمایند. این مجسمه هم اینک در موزه مرکزی حیات وحش اولان باتور نگهداری می گردد.

امید مهدی نژاد - طنزنویس / روزنامه وبلاگ تحصیل

منبع: جام جم آنلاین

به "چنگیزخان دوستی و آب آشامیدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چنگیزخان دوستی و آب آشامیدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید