10 راه حل برای اضافه کردن رنگ به دکوراسیون اتاق

به گزارش وبلاگ تحصیل، این روزها بسیاری از افراد از رنگ های خنثی در دکوراسیون خانه خود استفاده می نمایند. همین مساله باعث می گردد که برخی از خانه ها بی روح باشند و حس و حال یک خانه دنج و گرم را نداشته باشند. با اضافه کردن رنگ به دکوراسیون خانه می توانید حال وهوای آن را حسابی عوض کنید. البته این اضافه کردن رنگ به دکوراسیون منزل باید طبق اصول و قواعدی باشد که در ادامه می خوانید. با خبرنگاران مگ همراه باشید.

10 راه حل برای اضافه کردن رنگ به دکوراسیون اتاق

روش هایی برای اضافه کردن رنگ به دکوراسیون اتاق

اگر بیشتر رنگ های به کار رفته در دکوراسیون اتاق های شما رنگ های خنثی است، از یکی از روش های زیر برای اضافه کردن کمی رنگ و مجذوب کنندهیت به دکور اتاق بهره ببرید.

1. اضافه کردن آثار هنری

برای آغاز می توانید از آثار هنری بهره ببرید. آثار هنری وسایل تزیینی مجذوب کنندهی هستند که تنوع بسیار زیادی دارند. اگر وسایل اتاق شما رنگ های خنثی دارد، اضافه کردن یک تابلوی زیبا با رنگ های زنده و روشن می تواند مجذوب کنندهیت اتاق را دوچندان کند و کمی انرژی و روح زندگی به اتاق اضافه کند.

اگر در وسایل اتاق شما غیر از رنگ خنثی، رنگ های دیگری هم دیده می گردد، رنگ تابلوی نقاشی یا اثر هنری را باید با توجه به آن رنگ انتخاب کنید. رنگ های مکمل انتخاب خوبی هستند و می توانند دکوراسیونی چشم نواز در اتاق ایجاد نمایند.

2. اضافه کردن یک وسیله رنگی

بسیاری از افراد در استفاده از وسایل اتاق مثلا مبل ها که به رنگ های جیغ و پررنگ دارند، تردید دارند و معمولا این رنگ ها را انتخاب نمی نمایند. اما اگر فضای اتاق شما و دیوارهای آن رنگ های خنثی دارد، اضافه کردن وسایل رنگی می تواند حسابی حال وهوای آن را تغییر دهد.

اگر تا به حال از وسایل رنگی در خانه استفاده ننموده اید و هنوز در خرید آن ها تردید دارید، ابتدا با وسایل کوچک آغاز کنید. مثلا برای اتاق کار می توانید به جای کتابخانه سفید، یک کتابخانه یا شلف های رنگی خریداری کنید. یا اینکه می توانید کوسن ها و میزهای مبل را رنگی انتخاب کنید.

بعد از مدتی که به حضور رنگ ها در اتاق عادت کردید می توانید وسایل دیگر مثلا روتختی، مبل و… را نیز رنگی خریداری کنید. فقط توجه داشته باشید که در اضافه کردن رنگ به دکور اتاق زیاده روی نکنید و رنگ های متناسب را انتخاب کنید.

3. استفاده از کاغذدیواری های رنگی

ساده ترین توصیه برای اضافه کردن رنگ به دکوراسیون اتاق این است که یک سطل رنگ بردارید و دیوارها را رنگ کنید اما شاید نتیجه نهایی، آن چیزی که دوست دارید نباشد. به جای این کار، یک کاغذدیواری رنگی با طرح های مجذوب کننده برای اتاق انتخاب کنید.

کاغذدیواری ها به زیباترین شکل ممکن، اتاقی با دکور خنثی را به اتاقی پررنگ ولعاب تبدیل می نمایند. علاوه بر اضافه کردن رنگ به دکوراسیون اتاق، کاغذدیواری امکان خوبی برای اضافه کردن عمق و افزودن سلیقه شخصی به دکور جایی است که قرار است مدت زیادی از وقت خود را در آن بگذرانید.

4. استفاده از فرش های رنگی

این روزها فرش هایی با رنگ های خنثی مد شده اند و برعکس زمان های قدیم، بسیاری از فرش ها طرح های مینیمال با کمترین رنگ دارند. اما اگر فضای اتاق شما غالبا خنثی و بدون طرح و رنگ است، برای این اتاق نباید فرشی با رنگ خنثی و طرح ساده خریداری کنید. درعوض، فرشی با رنگ های متمایز خریداری کنید که حال وهوای اتاق را به کلی عوض کند.

فرش های طرح دار و رنگی، به اتاق شما عمق می دهند و باعث می شوند گرم تر و دنج تر به نظر برسد. رنگ های روشن و متمایز را انتخاب کنید و از امتحان کردن رنگ های تازه نترسید.

5. وسایل تزیینی

کم هزینه ترین و کم دردسرترین روش برای اضافه کردن رنگ به دکور اتاق استفاده از وسایل تزیینی است. وسایل تزیینی تنوع بسیار زیادی دارند و هر آنچه که فکر کنید مطابق با سلیقه خود پیدا می کنید. این وسایل تزیینی بسته به چیزی که انتخاب می کنید، ابعاد مختلفی دارند. اگر می خواهید رنگ موردنظرتان به چشم بیاید و تفاوتی در اتاق ایجاد کند، باید وسایل تزیینی بزرگ تر را انتخاب کنید. مثلا یک دریم کچر رنگی روی یک دیوار خالی می تواند مجذوب کنندهیت خاصی در اتاق ایجاد کند.

6. وسایل روشنایی

این روزها لوسترها و وسایل روشنایی، تنوع بسیار زیادی دارند. ابعاد آن ها هم بسیار متغیر است و اگر روشنایی ها و لوسترهای رنگی در ابعاد بزرگ تهیه کنید، می توانید ظاهر خانه را حسابی تغییر دهید. البته لوسترها معمولا گران قیمت هستند و روش های مقرون به صرفه تری هم برای اضافه کردن رنگ به دکوراسیون اتاق وجود دارد.

7. اضافه کردن قفسه های رنگی

قفسه ها یا شلف ها این روزها در بیشتر خانه ها پیدا می شوند. با اضافه کردن شلف می توانید فضای بیشتری برای قرار دادن کتاب و وسایل تزیینی در اتاق ایجاد کنید. این قفسه ها غیر از اینکه کاربرد زیادی دارند، می توانند از نظر تغییر دکوراسیون هم نقش مهمی در اتاق بازی نمایند.

به جای قفسه های ساده با رنگ های خنثی، از قفسه های رنگی بهره ببرید. به همین سادگی می توانید کمی رنگ به دکور اتاق اضافه کنید.

8. افزودن گل و گیاه

گیاهان آپارتمانی رنگ های متنوعی دارند. حتی اگر فقط سبز باشند، به زیبایی در بیشتر دکوراسیون های خنثی هماهنگ می شوند و ظاهری مجذوب کننده و دلپذیر ایجاد می نمایند. از چند گلدان بزرگ در اتاق بهره ببرید. اگر رنگ سبز متناسب با دکوراسیون اتاق شما نیست، می توانید گیاهانی با رنگ های مختلف خریداری کنید.

اگر دوست ندارید گیاهان آپارتمانی را نگهداری کنید یا اتاق شما شرایط مناسبی برای نگهداری گیاه ندارد، از گل ها و گیاهان مصنوعی بهره ببرید. البته گیاهان مصنوعی، مجذوب کنندهیت گیاهان طبیعی را ندارند و آن حس نشاط و سرزندگی را ایجاد نمی نمایند. اما اگر کیفیت خوبی داشته باشند معمولا از دور، مصنوعی بودن آن ها قابل تشخیص نیست.

خود گلدان ها هم می توانند رنگ و لعاب دیگری به اتاق بدهند. از گلدان های رنگی بهره ببرید و خودتان را به گلدان های سفید، مشکی و طوسی محدود نکنید.

9. رخت خواب رنگی

اگر دکوراسیون اتاق خواب شما خنثی و بی روح است، در اتاق خواب فرصت های بیشتری برای اضافه کردن رنگ وجود دارد. برای تخت خواب می توانید سرویس روتختی رنگی خریداری کنید. روتختی چون سطح وسیعی از یک اتاق را در بر می گیرد، نقش مهمی در ظاهر اتاق دارد.

شال مبل هم از چیزهایی است که تازها زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند رنگ و لعاب خاصی به وسایل اتاق بدهد. در انتخاب رنگ های شاد و متنوع جسارت داشته باشید. مطمئن باشید که اضافه کردن روتختی رنگی به اتاقی که کاملا خنثی است، باعث ایجاد ظاهر نامطلوب نمی گردد.

برعکس، اگر اتاقی شلوغ و پر از طرح و رنگ دارید، نباید از روتختی پررنگ و لعاب بهره ببرید. زیاد بودن رنگ ها و طرح ها، باعث به هم ریختن نظم اتاق می گردد و نمی توانید در آن آرامش بگیرید و استراحت کنید.

10. استفاده از پرده های رنگی

نصب پرده های رنگی راحت ترین روش برای اضافه کردن رنگ به اتاق های ساده و یکنواخت است. هر چقدر اتاق شما ساده تر باشد می توانید از پرده هایی با رنگ ها و نقش ونگار متفاوت تر بهره ببرید.

5 نکته درباره اضافه کردن المان های رنگی به دکوراسیون اتاق

برای آغاز کار ضروری است چند قانون را در خصوص تزیین خانه با رنگ های متنوع بدانید.

1. آغاز قدم به قدم

اگر تابه حال از رنگ های متفاوت و خاص در دکوراسیون خانه خود استفاده ننموده اید، این کار ممکن است در ابتدا کمی برایتان سخت باشد و احساس بدی نسبت به آن داشته باشید. شاید فکر کنید رنگ خوبی انتخاب ننموده اید یا اینکه نگرانید که درنهایت، ظاهر اتاق آن چیزی که می خواستید نگردد. برای اینکه به وجود رنگ ها در خانه عادت کنید، از یک فضای کوچک مثلا اتاق آغاز کنید.

ابتدا برای یکی از اتاق های خود با استفاده از یکی از روش ها بالا، دکوراسیون را رنگی تر کنید. اگر از نتیجه راضی بودید می توانید سایر قسمت های خانه را هم به همین ترتیب تغییر دکوراسیون دهید.

2. استفاده از رنگ سفید برای وسیع تر کردن فضا

اگر دوست دارید فضای خانه شما بزرگ تر به نظر برسد، برای بیشتر قسمت های خانه مثل دیوارها از رنگ سفید بهره ببرید. اما هر رنگ سفیدی باعث وسیع تر دیده شدن خانه نمی گردد. رنگ سفیدی که ته رنگ طوسی با آبی دارد برای این کار، مناسب است. رنگ سفیدی که ته رنگ زرد داشته باشد، فضا را گرم تر و کوچک تر نشان می دهد.

زمانی که می خواهید با یاری رنگ، فضا را بزرگ تر نشان دهید از طیف های روشن تر بهره ببرید. رنگ ها بهتر است که شفاف و روشن باشند و از رنگ های کدر و چرک استفاده نکنید.

3. استفاده از رنگ های مکمل

اگر می خواهید از بیش از یک رنگ در دکوراسیون خانه بهره ببرید، رنگ های مکمل را انتخاب کنید. رنگ های مکمل، رنگ هایی هستند که در چرخه رنگ درست مقابل هم قرار دارند. استفاده از این رنگ ها در کنار هم، دکوراسیونی زیبا و چشم نواز ایجاد می نماید.

4. شناخت ویژگی رنگ ها

رنگ ها ویژگی های مختلفی دارند و هرکدام می توانند حس و حال خاصی را به یک فضا منتقل نمایند. به عنوان مثال رنگ قرمز نمادی از فعالیت و تحرک است و احساس هیجان و شادی می دهد. رنگ آبی رنگ آرامش و سکوت است و معمولا برای فضاهایی مثل اتاق خواب مناسب است. به غیر از سلیقه شخصی، بد نیست که در خصوص رنگ ها و ویژگی های هرکدام تحقیق کنید تا بفهمید رنگی که انتخاب نموده اید، چه فضایی را در اتاق ایجاد می نماید.

5. استفاده از رنگ تیره برای کوچک تر کردن فضا

این روزها استفاده از رنگ تیره برای طراحی دکوراسیون خانه های مدرن بسیار رایج است. اما این رنگ برای تزیین تمام فضاها مناسب نیست. اگر خانه ای کوچک دارید، استفاده از رنگ تیره در دکوراسیون، باعث کوچک تر به نظر رسیدن آن می گردد.

اگر فضای بزرگی دارید که دوست دارید دنج تر به نظر برسد، در این صورت می توانید از رنگ تیره و حتی زغالی برای تزیین دیوار و دکوراسیون فضا بهره ببرید. مثلا برای اتاق خواب می توانید رنگ های تیره را انتخاب کنید تا اتاقی دنج تر داشته باشید.

جمع بندی

اضافه کردن رنگ به دکوراسیون خانه فضای زندگی شما را مجذوب کننده تر و دلپذیرتر می نماید. اگر دیوار و کف پوش خانه شما ساده است و رنگ های خنثی دارد با اضافه کردن وسایل تزیینی، پرده، فرش، لوستر و سایر المان های رنگی می توانید حس و حال دیگری به اتاق ها بدهید. در استفاده از رنگ ها دقت کنید و به قوانینی که در کاربرد رنگ در دکوراسیون وجود دارد، پایبند باشید تا نتیجه نهایی کار، فضایی دلپذیر و آرامش بخش برای یک زندگی شاد و آرام باشد.

منابع: Mydomaine ,Thespruce

منبع: دیجیکالا مگ

به "10 راه حل برای اضافه کردن رنگ به دکوراسیون اتاق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 راه حل برای اضافه کردن رنگ به دکوراسیون اتاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید