ابداع روشی نو برای افزایش عمر چاههای نفت و گاز

به گزارش وبلاگ تحصیل، پژوهشگر شرکت ملی حفاری پیروز به ابداع نوعی سیمان برای افزایش عمر مفید چاه های نفت و گاز شد.

ابداع روشی نو برای افزایش عمر چاههای نفت و گاز

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، اصغر صادق آبادی، سرپرست مطالعات مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت این شرکت در این باره گفت: کاربست این نوع سیمان سبب صرفه جویی در زمان و هزینه های صنعت نفت می گردد.

وی طراحی و ساخت نوعی کمپوندهای حفاری با فرمولاسیون جدید، اختراع خرج شکل دار Nano DU برای مشبک کاری چاه های نفت و گاز با بازدهی بالا (مشترک با دکتر دنه دزفولی) و ابداع و فراوری روانکار کابل های حفاری با قابلیت حفاظت کاتدی برای نخستین بار در دنیا را از جمله توفیق های خود در عرصه پژوهش و فناوری برشمرد.

این پژوهشگر که دارای دکترای مهندسی پزشکی و 20 سال سابقه کار در شرکت ملی حفاری ایران است، اظهار کرد: دوپ حفاری که در دو نوع مناسب با شرایط سخت میدان های نفتی ایران و نوع سازگار با محیط زیست با حمایت و تحت نظارت مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت ملی حفاری استفاده شده نوعی روانکار/ آب بند پیشرفته است که با فراوری آن در کشور، واردات آن متوقف و به کارگیری آن سبب حفاظت بیشتر از تجهیزات حفاری می گردد.

صادق آبادی توضیح داد: این ماده برای حفاظت لوله های حفاری و لوله های وزنه در عملیات حفاری کاربرد دارد و از نظر راهبردی در صنعت حفاری بسیار مهم است، به طوری که حفاری بدون استفاده از آن امکان پذیر نیست و ارتباط مستقیم با فراوری نفت و گاز دارد.

وی تدوین دانش فنی ساخت استنت قلبی نانوهیبریدی قابل جذب، ساخت ماده نابودنماینده ویروس کرونا (K20)، تهیه 12 مقاله علمی پژوهشی و ISI و ارائه 9 طرح کارآفرینی دانش بنیان برای جوانان در چهار سال گذشته را از جمله کوشش ها برای توسعه پژوهش و فناوری بیان کرد.

سرپرست مطالعات مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری ایران درباره تدوین دانش فنی ساخت استنت قلبی شرح داد: پزشکان از استنت به عنوان داربست دائمی درون عروق کرونری قلب استفاده می نمایند، اما همین استنت ها ممکن است سبب گرفتگی دوباره یا لخته شدن خون در درازمدت شوند، از این رو در تجهیز جدید از داربست موقت برای باز کردن عروق قلبی در آنژیوپلاستی استفاده می گردد که پس از حدود یک سال و نیم به طور کامل جذب بدن می گردد و عوارض جانبی نیز ندارد.

صادق آبادی با اشاره به پروژه تحقیقاتی طراحی و ساخت ماده هیبریدی کنترل نماینده کانون های فوق بحرانی گرد و خاک با قابلیت ایجاد مرتع که پیروز به اجرای آن شده است، اضافه کرد: این ماده برای محیط زیست مفید است و با هواپیما، بالگرد یا پمپ قابلیت عملیاتی شدن دارد و چسبندگی طبیعی و حاصلخیزی خاک را افزایش می دهد و سبب نگهداری رطوبت در خاک می گردد و هم زمان با استفاده از بذرهای مناسب، امکان ایجاد مرتع هست و با به کارگیری آن مشکل طوفان های گرد و خاک قابل حل خواهد بود.

مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری ایران به مناسبت هفته پژوهش و فناوری سال جاری سه پژوهشگر برتر این شرکت را به نام های اصغر صادق آبادی، احمد بهرامی عیسی آبادی و یونس یوسفی معرفی کرد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "ابداع روشی نو برای افزایش عمر چاههای نفت و گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع روشی نو برای افزایش عمر چاههای نفت و گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید