بیابان های عجیب و شگفت انگیز در دنیا

به گزارش وبلاگ تحصیل، در این فیلم داستان پسر جوانی بازگو می گردد که در سال 1916 یک افسر بریتانیایی را در این بیابان همراهی می نموده است. برج های حفاظت شده و دره ها همگی در فیلم به چشم می آیند تا به نوعی بازدیدکنندگان نیز به دیدن این منطقه ترغیب شوند.

بیابان های عجیب و شگفت انگیز در دنیا

صحرای اطراف وادی روم (Theeb)

بیابان های وادی روم اردن مملو از صحنه های چشم نواز و زیبا است

تصاویر بیابان های وادی روم اردن مدت هاست که برای تبلیغ هرچه بیشتر صنعت گردشگری این کشور مورد استفاده قرار می گیرند. این منطقه 74 هزار هکتاری مملو از صحنه های چشم نواز و زیبا است. امروزه قسمت های با دسترسی آسان به راحتی توسط گردشگران مختلف مورد بازدید قرار می گیرند اما همچنان با یاری یک بادیه نشین می توان به نقاطی کمتر دیده شده نیز سرک کشید.

صحرای Namib

تپه های شنی صحرای Namib از رنگ زرد تا نارنجی و قرمز تشکیل شده است

در طول سفر به این صحرا می توانید شاهد تپه های شنی از رنگ زرد تا نارنجی و قرمز باشید. در قسمت هایی از نامیب شاهد سنگ هایی با رنگ های عجیب از بنفش تا زرد براق خواهید بود. این صحرا مساحتی به وسعت 81 هزار کیلومتر مربع دارد و در جنوب غربی آفریقا واقع شده است. این بیابان در قسمت های بیشتر آن فاقد سکنه می باشد اما در آن می توانید شاهد کرگدن سیاه، چیتا و گوره خر باشید.

صحرای بزرگ، شمال آفریقا

صحرای بزرگ در شمال آفریقا از تپه های شنی، فلات های سنگی و دره های خشک تشکیل شده است

بزرگ ترین صحرای داغ دنیا در 10 کشور شمال آفریقا گسترده شده است و مساحتی به وسعت نه میلیون و چهارصد هزار کیلومتر مربع دارد که تقریبا به اندازه کشوری مانند چین است. این بیابان از تپه های شنی، فلات های سنگی و دره های خشک تشکیل شده است. راه های آبی آن نیز متناوبا جاری می شوند و به رود نیل در مصر می پیوندند.

مردم ساکن در این بیابان شامل بربرها در مراکش و مناطقی مانند موریتانی هستند. بسیاری از قسمت های این بیابان در لیبی، الجزایر و مصر در حال حاضر برای بازدید گردشگران ممنوع بوده اما کاروان ها با استفاده از شترها این گردشگران را به تپه هایی مانند Merzouga و Zagora می برند تا شب ها در زیر آسمان صاف اوقات خود را در نهایت آرامش سپری نمایند.

صحرای Atacama

صحرای Atacama دارای دمای بسیار بالا در طول روز و دمای زیر صفر در شباست

به طور کلی به مناطقی صحرا گفته می گردد که میزان بارندگی در آن ها در طول یک سال کمتر از 250 میلی متر است اما صحرای آتاکاما که در سه کشور شیلی، پرو بولیوی و آرژانتین گسترده شده سالیانه کمتر از یک میلی متر باران دریافت می نماید.

در این بیابان با توجه به دمای بسیار بالا در طول روز و دمای زیر صفر در شب شاهد یکی از سخت ترین اوضاع جوی خواهید بود. تنها گونه های کمی از گیاهان و جاندارانی مانند کاکتوس و یا روباه خاکستری آمریکای جنوبی توانایی زنده ماندن در این منطقه را دارند. در این بیابان می توانید دریاچه های نمک و یا آسمان پر ستاره و روشن را نظاره گر باشید.

بیابان Sonoran در آمریکا و مکزیک

بیابان Sonoran در آمریکا و مکزیک تنها منطقه در دنیا است که کاکتوس saguaro در آن رشد می نماید

این صحرا که قسمت هایی از آریزونا، کالیفرنیا و مکزیک را پوشش می دهد شامل نواحی حفاظت زده بی شماری مانند دره Coachella، پناهگاه حیات وحش ملی و پارک ملی درختان Joshua است. علی رغم ظاهر خشن محیطی، گیاهان و حیوانات زیادی در این منطقه رشد می نمایند. این بیابان تنها منطقه در دنیا است که کاکتوس saguaro در یک منطقه وحشی در آن رشد می نماید. از سوی دیگر حیواناتی مانند شغال ها و مرغ مگس خوار و 1000 گونه متفاوت دیگر نیز در این منطقه زیست می نمایند.

ربع الخالی شبه جزیره عربستان

بیابان ربع الخالی کلیشه ای ترین صحرای دنیا است که از خطوط مارپیچ تپه های شنی تشکیل شده است

عنوان ربع الخالی یا همان محله خالی از سکنه به خوبی گویای همه چیز در مورد این بیابان است. با وسعت 650 هزار متر مربع، این بیابان در کشورهای عربستان صعودی، عمان، امارات متحده عربی و یمن گسترده شده است.

شاید این بیابان را بتوان کلیشه ای ترین صحرای دنیا به حساب آورد که از خطوط مارپیچ تپه های شنی تشکیل شده است. این بیابان توسط کاوشگر آن Wilfred Thesiger که در سال 1946 پیمایش آن را شروع کرد و توسط بادیه نشینان هدایت می شد شهرتی دنیای پیداکرد و در حال حاضر آرشیوی از تصاویر آن در موزه آکسفورد قرارگرفته است. امروزه این بیابان به راحتی توسط گردشگران جدید مورد بازدید قرار می گیرد.

دره مرگ، آمریکا

دره مرگ یکی از گرم ترین مناطق روی زمین به شمار می آید

سونوران هرچه که باشد از نقطه نظر شرایط جغرافیایی و آب و هوایی در مقابل دره مرگ کم می آورد. گرم ترین، سردترین و البته خشک ترین منطقه آمریکای شمالی که بومیان منطقه از آن با عنوان tümpisa یاد می نمایند همان دره مرگ است که در منطقه شرقی کالیفرنیا قراردارد.

در دوران کشف طلا هنگامی که 13 جوینده طلا در اولین کاوش جان خود را از دست دادند این نام به این منطقه نسبت داده شد. این منطقه یکی از گرم ترین مناطق روی زمین به شمار می آید که به علت ارتفاع کم (86 متر پایین تر از سطح دریا) و کوه هایی که در اطراف آن گرما را به تله می اندازند دمای هوا غالبا در آن بیش از 49 درجه سانتی گراد است.

Antarctica

به علت عدم بارش در منطقه Antarctica این قاره جنوبی را می توان به عنوان یک صحرا به شمار آورد

اگرچه دمای هوا در این منطقه به 89- درجه سانتی گراد هم می رسد اما عدم بارش بدان معناست که این قاره جنوبی را می توان به عنوان یک صحرا به شمار آورد. با وسعتی که حرکت وال های بزرگ الجثه در آب های سرد را یادآور می گردد و یا تداعی نماینده تکه های بزرگ یخ است شاهد شکل هایی زیبا از این یخ های غول پیکر هستیم که به علت وزش باد و برخورد آب شکلی خاص به خود گرفته اند.

صحرای Gobi

دمای هوای صحرای گبی در طول شب بسیار پایین و در طول روز دارای هوایی خشن و سوزان است

صحرای گبی قسمت هایی از نواحی جنوبی مغولستان و نواحی شمال غربی چین را در قالب مناطق بدون پوشش و نیمه بیابانی تحت سیطره خود درآورده است. دمای هوا در طول شب بسیار پایین بوده و در طول روز نیز شاهد آب و هوایی خشن و سوزان هستیم. با این اوصاف این بیابان ها محل زندگی گونه های متعدد جانوری مانند شترهای بلخی است. از سوی دیگر اینگونه اعلام شده که اولین تخم های دایناسورها در این منطقه یافت شده اند.

صحرای Taklamakan

صحرای Taklamakan دارای پوشش گیاهی محدودی می باشد

صحرای Taklamakan توسط نواحی Tien Shan، Pamiras و رشته کوه های Kunlun احاطه شده و شامل تحته های سنگی و شنی با ارتفاع هزار فوت است. پوشش گیاهی محدودی در این منطقه مشاهده می گردد اما خبری از جمعیت دائمی در این منطقه نیست و تنها شکارچیان اندک و جمعیت های پراکنده مشاهده می شوند.

دشت لوت، ایران

دشت لوت یکی از گرم ترین و خشک ترین نواحی دنیا است

دشت لوت نیز در کشور عزیزمان ایران قراردارد تا به نوعی شاهد بیابان خالی از سکنه در این قسمت باشیم. این مکان یکی از گرم ترین و خشک ترین نواحی دنیا است و گرم ترین منطقه آن گندم بریان نامیده می گردد که در واقع ناحیه ای بزرگ پوشیده شده از گدازه های تیره رنگ است.

دشت کویر ایران

دمای هوا در تابستان در دشت کویر ایران از 50 درجه سانتی گراد فراتر می رود

بزرگ ترین صحرای نمک در قسمت شمال شرقی ناحیه میانی ایران، 390 کیلومتر گستردگی دارد و از کریستال های نمکی که به علت عدم بارش باران به وجود آمده اند تشکیل شده است. جوامع بشری به نواحی حاشیه ای آن محدود می شوند و یکی از آخرین محل های زندگی گربه سانان بزرگ مانند چیتا بوده است. دمای هوا در تابستان از 50 درجه سانتی گراد فراتر می رود و مکان های زیادی برای اقامت وجود ندارند.

صحرای Thar

صحرای Thar از نواحی شنی و بدون آب و علف پوشیده شده و درختانی مانند اقاقیا در آن یافت می گردد

با پوشش قسمت هایی از راجستان در هند و پنجاب و سند در پاکستان، صحرای بزرگ هند را باید قسمتی از جهت اصلی کاروان ها از دهلی به شمار آورد. این صحرا از نواحی شنی و بدون آب و علف پوشیده شده و درختانی مانند اقاقیا در آن یافت می گردد.

این ناحیه کاملا با آنچه از قصرهای راجستان در بروشورهای تبلیغاتی مشاهده می کنید تفاوت دارد اما اسب سواری همچنان در آن به عنوان یک سرگرمی به شمار می آید.

Thar desertجمعیت مسلمان و هندو به زبان های مختلفی مانند Sindhi,Lahnda و Mawari در این منطقه صحبت می نمایند.

منبع: گردشبان

به "بیابان های عجیب و شگفت انگیز در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیابان های عجیب و شگفت انگیز در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید