خاوه روستایی زیبا در جنوب استان تهران است

به گزارش وبلاگ تحصیل، میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارشهای منتشر شده، خاوه روستایی زیبا در جنوب استان تهران است.

خاوه روستایی زیبا در جنوب استان تهران است

ورودی روستای خاوه یکی از منحصر بفردترین خیابان های درختی در روستاهای شهرستان های تهران است و درختان درهم تنیده زبان گنجشک، صحنه ای زیبا پیش روی افراد ترسیم می کند. این روستای برخوردار از طبیعتی بکر و دارای میراث فرهنگی و گردشگری متعدد در 20 کیلومتری جنوب ورامین قراردارد و برای رسیدن به آن باید از جنوب ورامین ابتدا به شهر جوادآباد رفت و از این شهر 10 کیلومتر به سمت شرق طی شود تا بتوان از آثار تاریخی، امامزاده ها و طبیعت آن بهره مند شد. راه دیگر این روستا از شهرستان پیشوا است که میتوان پس از طی 15 کیلومتر از جنوب این شهرستان، پس از عبور از روستای محمدآباد عرب ها، به روستای خاوه رسید که در جنوب محور قم ـ گرمسار واقع شد. نام قدیم این روستا خوابه یا خاور بوده که محل زندگی عرفای بزرگی همچون کمال ابوالقاسم خوابی از بزرگان شیعه در قرن ششم بوده است.

امامزاده علی، بی بی زبیده، نقاره خانه، یک حمام قدیمی، آب انبار، قلعه و تپه باستانی، حسینیه احمدی ها، خانه احمدی ها، خیابان درختی و مدرسه تاریخی روستای خاوه از جمله آثار منحصر بفردی است که می تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

شغل اغلب ساکنان روستای خاوه کشاورزی و دامپروری است و هم اکنون در بیش از 1300 هکتار زمین قابل کشت این منطقه محصولات مختلف کشت می شود.

زنان این روستا نیز از هنر مهم و تأثیرگذار قالی بافی و فرش بافی برخوردارند و طرح هایی نظیر مینا خانی، پاشتری، قمی و کاشانی این روستا از آوازه ای جهانی برخوردار است. بقعه سید سلطان محمود خاوه ای یکی از آثار تاریخی مهم این روستا است که همه ساله پذیرای تعداد زیادی از مسافران است. سبک معماری این بقعه با گنبدی کم خیز با شیب ملایم با رنگ سبز و با مهارتی خاص ساخته شده است. این اثر مهم تاریخی در یکم مهر سال 82 با شماره 10324 به ثبت آثار ملی رسیده است.

قلعه باستانی خاوه نیز یکی از قلعه های دیدنی ورامین است که با ارتفاع 12 متر و وسعتی در حدود نیم هکتار متعلق به دوره صفویه یا زندیه است. حمام قدیمی خاوه یکی دیگر از آثار تاریخی این روستاست که با وجود قدمت بسیار و قرار گرفتن در فاصله 2/5 متری از سطح زمین از زیبایی و صلابت منحصر بفردی برخوردار است.

مدخل آن رو به شمال واقع شده و متشکل از رختکن، آب انبار، حوضچه، پاشور، خلوت خانه، خزانه تیون و گرم خانه است. این حمام که متعلق به اوایل دوره قاجاریه است از آجر و ساروج ساخته شده است .

بقعه امامزاده علی که نسب او به امام موسی ابن جعفر(ع) می رسد، در جنوب روستای خاوه واقع شده است. ایوان این بقعه به ابعاد پنج در سه و نیم متر رو به شمال واقع شده و گنبد آن دو پله ای و ارتفاع آن از سطح زمین هفت متر است و با خشت خام و بدون هیچگونه تزئینی ساخته شده است. این اثر تاریخی در 12 اسفند سال 81 با شماره 7671 به ثبت آثار ملی رسیده است.

آب انبار روستای خاوه بدون کتیبه و با استفاده از 20 پله به زیرزمین منتقل می شود که آب شرب روستاییان را تأمین می کرد. این آب انبار که متعلق به دوره قاجاریه است تا چند سال پیش نیز مورد استفاده روستاییان قرار می گرفت. مصالح بکار برده شده در ساخت آن آجر، ساروج و ملاط است.

منبع: همگردی

به "خاوه روستایی زیبا در جنوب استان تهران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاوه روستایی زیبا در جنوب استان تهران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید