درجه زردی نوزادان در چه محدوده ای خطرناک است؟

به گزارش وبلاگ تحصیل، درجه زردی نوزادان، با میزان بیلی روبین خون مشخص می شود. در روز های پس از تولد نوزاد اگر درجه زردی اعداد 13 تا 14 و یا 15 تا 17 نشان دهد خطرناک است، همچنین آخرین و بیشترین شدت درجه زردی، 25 است که پزشک با توجه به شرایط فیزیکی نوزاد، سن نوزاد و نتیجه آزمایش خون روش درمان را تشخیص می دهد.

درجه زردی نوزادان در چه محدوده ای خطرناک است؟

وبلاگ تحصیل | سرویس مادر و کودک - حدود 60 درصد نوزادان با وزن طبیعی و 80 درصد نوزدان نارس در هفته اول بعد از تولد زرد می شوند. در بعضی از نوزادان، فقط بخش سفید چشم زرد می شود، بعضی دیگر نه فقط چشم، بلکه پوست بدنشان نیز زرد می شود.

زرد شدن به این علت است که ماده رنگی به نام بیلی روبین در خون این نوزادان به وجود می آید. این ماده در بافت های مختلف بدن مخصوصاً در چشم و پوست نوزاد جمع شده و رسوب می نماید. در نتیجه پوست بدن زرد می شود. ماده رنگی بیلی روبین معمولاً در نتیجه تخریب بیش از حد گلبول های قرمز خون نوزاد به وجود می آید، ولی علل دیگری نیز دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  1. زردی طبیعی دوران نوزادی (زردی فیزیولوژیک)
  2. ناسازگاری خون مادر و جنین و پیدایش زردی
  3. زردی ناشی از شیر مادر
  4. علت های دیگر زردی نوزادان

درجه زردی نوزادان چیست؟

درجه زردی نوزادان در روز های بدو تولد به دلیل سطوح بالای بیلی روبین خون تغییر می نماید. با توجه به روز هایی که از تولد نوزاد می گذرد سطح بیلی روبین خون و شدت آن اندازه گیری می شود. در صورتی که در 24 ساعت اول زندگی نوزاد بیلی روبین بالاتر از 5 باشد، شدت آن زیاد است و باید سریعاً به پزشک مراجعه شود. اما در صورتی که این درجه زردی نوزاد تازه متولد شده در روز های بعدی نشان داده شود طبیعی بوده و در صورتی غیر عادی محسوب می شود که درجه زردی به عدد 7 تا 8 برسد.

آخرین و بیشترین شدت درجه زردی، 25 است. در روز های پس از تولد نوزاد اگر درجه زردی 13 تا 14 و یا 15 تا 17 باشد خطرناک بوده و باید به پزشک مراجعه شود.

یکی از پزشکان متخصص اطفال در مورد درجه زردی بچه ها بیان می نماید: در صورتی که درجه زردی نوزاد در روز های سوم تا هفتم بعد از تولد عدد 15 تا 16 را نشان دهد، باید به پزشک مراجعه کنید و او را بستری نمایید. در صورتی که پزشک نوزاد روش فتوتراپی را برای درمان نوزاد تشخیص دهد، باید به توصیه پزشک عمل کرده تا بیماری او برطرف شود. اما اگر درجه زردی نوزاد بسیار بالا باشد و دستگاه فتوتراپی جوابگوی درمان زردی نوزاد نباشد، باید خون نوزاد تعویض شود.

چگونه درجه زردی نوزاد را از تغییر رنگ بدن تشخیص دهیم؟

مادران به راحتی می توانند درجه زردی نوزاد خود را تشخیص دهند، زیرا اولین قسمتی که شروع به زرد شدن می نماید، سفیدی چشم نوزاد است و پس از آن به صورت نوزاد، قفسه سینه و شکم و پا های او سرایت می نماید. با زرد شدن هر یک از این قسمت های اشاره شده می توان درجه زردی کودک را به طور تقریبی تعیین کرد.

هنگامی که کف دست ها و پا های نوزاد زرد می شود درجه زردی او بسیار بالا است و به احتمال زیاد عدد 20 را نشان می دهد؛ در نتیجه خون نوزاد باید تعویض شود. اما در صورتی که شکم نوزاد زرد شود، درجه زردی 13 بوده و اگر ران های او نیز زرد شده باشد، درجه زردی او 16 می باشد. به منظور تعیین نمودن درجه زردی به طور دقیق، باید از نوزاد آزمایش خون گرفته شود و اگر درجه زردی بالا باشد، باید نوزاد تحت درمان قرار بگیرد.

در ادامه این پزشک متخصص در مورد درجه زردی نوزادان نقل می کند:

مادرانی که نوزاد خود را بیرون از بیمارستان به دنیا می آورند، در صورت تشخیص زردی در 24 ساعت پس از تولد نوزاد به بیمارستان مراجعه کنند و نوزاد را تحت درمان قرار دهند. مادرانی که در بیمارستان نوزاد خود را به دنیا می آورند، بابت زردی نوزاد خود خیالی راحت دارند، چرا که نوزاد تحت مراقبت پزشک متخصص است و در صورت وجود زردی، نوزاد تحت درمان قرار می گیرد و تا سلامتی کامل از بیمارستان مرخص نمی شود.

نکته بسیار مهمی که برای تشخیص زردی وجود دارد این است که مادران نباید در زیر لامپ زرد، زردی نوزاد را تشخیص دهند و باید تشخیص زردی در زیر نور طبیعی انجام گیرد.

عوارض و خطرات زردی نوزادان

اگر مقدار بیلی روبین سرم خون نوزاد کم باشد، مسئله ای نیست و ضایعه ای به بار نخواهد آمد؛ ولی اگر تخریب گلبول های قرمز وجود داشته باشد و مقدار بیلی روبین هم زیاد باشد (بیشتر از 20 میلی گرم در صد میلی لیتر خون)، این ماده روی سلول های مغز اثر گذاشته و موجب ایجاد ضایعات جبران ناپذیری می شود که به آن کرنیکتروس می گویند.

اثر سمی ماده بیلی روبین روی سلول های مغز نوزاد در همان هفته های اول تولد ظاهر می شود، به طوری که نوزاد بی حال شده، شیر نمی خورد و به تدریج دچار انقباضات عضلات، اختلال در درک، تکلم و شنوایی می شود.

اگر مادر، نوزاد خود را زود نزد پزشک ببرد و مقدار بیلی روبین سرم خون او بیش از 20 میلی گرم گزارش شود (در نوزادان نارس و مبتلا به بیماری های دیگر با مقدار کمتر)، پزشک بلافاصله خون نوزاد را با خونی که با او سازگار باشد، تعویض می نماید. با این عمل، مقدار زیادی از بیلی روبین از خون و بافت های بدن او خارج می شود.

منبع: setare.com

به "درجه زردی نوزادان در چه محدوده ای خطرناک است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "درجه زردی نوزادان در چه محدوده ای خطرناک است؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درجه زردی نوزادان در چه محدوده ای خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید