رکوردشکنی شگفت انگیز؛ حفر چاه 9 هزار متری در چین

به گزارش وبلاگ تحصیل، ایسنا نوشت: حفر یک چاه نفتی در استان سیچوان چین به عمق 5.6 مایل که عمیق ترین چاه عمودی آسیا لقب گرفته به دلیل شرایط پیچیده محل حفر اتفاق مهمی به لحاظ زمین شناسی به شمار میرود.

رکوردشکنی شگفت انگیز؛ حفر چاه 9 هزار متری در چین

بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز چین یعنی شرکت پتروچاینا(PetroChina) اعلام کرده است که چاه نفتی پنگ شن-6(Pengshen-6) متعلق به این شرکت به عمق 5.6 مایلی(9026 متری) رسیده است که آن را به عمیق ترین چاه عمودی آسیا تبدیل کرده است.

این چاه رکوردشکن در استان سیچوان در جنوب غربی چین واقع شده است.

ساخت این سازه با چالش های متعددی روبرو بوده است، زیرا شرایط زمین شناسی محل حفر این چاه، پیچیده است و بیش از 10 لایه مختلف دارد. بنابراین کارگران مجبور بودند با شرایط دمای بالا، فشار و محتوای گوگرد روبرو شوند.

ما یونگ، معاون بخش فناوری مهندسی در شرکت نفت و گاز پتروچاینا می گوید که این چاه نو از اکتشاف نفت و گاز فوق العاده عمیق پشتیبانی می کند و پایه و اساسی علمی در عمق 10 هزار متری را ایجاد می کند.

این چاه از طریق یکی از شرکت های تابعه شرکت ملی نفت چین در ژوئیه 2021 حفر شد. طرح اولیه چاه تنها به پنج مایل(7990 متر) می رسید. با این حال، به منظور بررسی بیشتر خواص نفت و گاز در لایه عمیق زمین، عمق حفاری در نهایت تا به امروز به 5.6 مایل(9026 متر) افزایش یافته است.

قله اورست

این سازه از طریق خود چینی ها کوه کومولانگمای زیرزمینی(Mount Qomolangma) لقب گرفته که به عنوان کوه اورست نیز شناخته می شود.

یونگ می گوید: این عمق یک رکورد برای عمیق ترین چاه عمودی در آسیا است که تضمین فنی و مهندسی قوی برای اکتشاف فوق عمیق نفت و گاز در چین را فراهم می کند.

شرکت پتروچاینا از سال 2011 تا به امروز، 8 حلقه چاه به طول بیش از 5 مایل(8000 متر) و دو حلقه چاه بیش از 5.6 مایل(9000 متر) حفر کرده است.

به گزارش منابع رسمی چین، یکی از این چاه ها که Shuangyu 001-H6 نام دارد و در جنوب غربی سیچوان قرار گرفته است، به عمق 5.6 مایلی(9000 متری) رسیده است و رکورد عمیق ترین چاه گاز روی خشکی در چین را به نام خود به ثبت رسانده است.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "رکوردشکنی شگفت انگیز؛ حفر چاه 9 هزار متری در چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکوردشکنی شگفت انگیز؛ حفر چاه 9 هزار متری در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید