سفر 10 روزه به قشم، گردش در جزایر ناز، هنگام، هرمز و روستای لافت

به گزارش وبلاگ تحصیل، سفر 10 روزه به قشم، چه سفر نوروزی باشد چه دیگر سفری، با خاطراتی از دره ستاره ها، خاک های رنگی هرمز، جنگل های حرا و جزیره ناز و دلفین های هنگام، دریایی از زیبایی و آرامش برایتان باقی می گذارد. با خبرنگاران همراه باشید.

سفر 10 روزه به قشم، گردش در جزایر ناز، هنگام، هرمز و روستای لافت

در پهنه آب های نیلگون خیلج فارس، ناشناخته ها، زیبایی ها و آرامشی عمیق آرامیده است. جزیره قشم، نگین زیبای این پهنه و بزرگ ترین جزیره شاخاب پارس اما، افسونگری است از جاذبه های شگفت انگیز طبیعی و تاریخی، که برای شگفتی هر گردشگری، همواره جاذبه ای در خود نهان دارد. از دره ستاره ها و جنگل های حرا تا دلفین های دلبرای جزیره هنگام و از ذره ذره خاک های رنگی جزیره هرمز تا زیبایی های فرهنگی و تاریخی لافت و مردمان محلی، قشم و جزایر ناز همواره روایتی دیگر از سفر، در فکر گردشگران جای نهاده است. در این مقاله با برنامه سفر 10 روزه به قشم، از دلفین های هنگام تا سرزمین خاک های رنگی هم سفر خواهیم بود. با وبلاگ تحصیل همراه باشید.

پیش از سفر به جزیره...

 • اگر از بندرعباس به قشم سفر می کنید، می توانید از اسکله شهید حقانی بندرعباس بهره ببرید، حدود نیم ساعت در راه خواهید بود و هزینه آن در حدود 12500 تومان است.
 • اگر می خواهید ماشین خود را به قشم ببرید باید از بندرعباس خود را به بندر پل برسانید، حدود 70 کیلومتر رانندگی پیش رو دارید. از آنجا با لندی گراف به قشم بروید، هزینه ای در حدود 50,000 تومان برای حمل خودرو پرداخت خواهید کرد.
 • اگر با هواپیما به قشم سفر می کنید، می توانید از فرودگاه که تقریباً میانه جزیره است، ماشین اجاره نموده و غرب جزیره شامل تنگه چا کوه و ... را بگردید و بعد به قشم بروید. در این حالت در هزینه ماشین صرفه جویی خواهد شد.

روز اول، از تنگه تا بام قشم...

تنگه چاه کوه (قشم)

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 2 ساعت
 • چطور برسیم؟ چاه کوه در غربی ترین نقطه جزیره قرار گرفته است داد. با گذار از منطقه ها درگهان، گیاه داران، رمکان، جی جیان، فرودگاه قشم، تنبان، شهرک گرزین، دهخدا، هفت رنگ و و گوران خود را به چاه کوه برسانید. ماشین تا نزدیکی تنگه می رود.

لنج سازی (قشم)

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 2 ساعت
 • چطور برسیم؟ از چاه کوه تا گوران حدود 10 دقیقه فاصله دارید. ازاین رو با همان ماشینی که تا بدین جا آمدید، راستا را به سمت گوران ادامه دهید.

جالب است بدانید که لنج در زبان جنوبی به معنای خرامیدن است و به واسطه حرکت آهسته ای که این ها روی آب داشتند لنج نام گرفتند. عمده صنعت لنج سازی در کنگ است جای که اکنون لنج های قشم نیز برای تعمیر به آنجا می فرایند. اما در روستاهای اطراف قشم از جمله روستای گوران نیز می توانید آن را بیابید.

رستوران خانه امینی (پیشنهاد برای صرف ناهار)

 • زمان پیشنهادی: 1 ساعت
 • چطور برسیم؟ راستا را از گوران به سمت روستای طبل ادامه داده و ناهار را در خانه امینی صرف کنید. برای صرف ناهار از قبل حتما هماهنگی لازم را انجام دهید. هزینه ناهار بین 20 تا 30 هزار تومان است.

بام قشم

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 2 ساعت
 • چطور برسیم؟ خود را به کنار روستای طبل رسانده و از آنجا به پایانی جاده بروید. سپس راستا پیاده روی حدود 15 دقیقه را طی کنید تا بر فراز بام قشم برسید.

با نزدیک شدن به ناحیه غربی جزیره شاهد ارتفاعات گسترده ای خواهید بود که از فراز آن چشم اندازهای بی نظیری همانند جنگل های حرا، سواحل شمالی خلیج فارس و چشم انداز ها بدیع فرسایشی ژئوپارک قشم را مقابل خود خواهید یافت. اگر شب را در این مکان بگذرانید به طور حتم از تجربه تماشا آسمانی پرستاره لذت خواهید برد.

تنگه عالی محمد

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 3 ساعت
 • چطور برسیم؟ خود را به روستای چاه و شرقی برسانید. از آنجا با ماشین به ابتدای تنگه بروید. از این پس، باید پای پیاده تنگه را بپیمایید. بهتر است با راهنمای محلی به تنگه وارد شوید.

اشکال گوناگون نقاشی شده با دست آب و باد در کنار گیاهان کوتاه و بلند راستا، به همراه سکوت اسرار آمیز تنگه می تواند خاطره ای منحصربه فرد از سفر به قشم را در دفتر خاطراتتان نقش ببندد.

روز دوم، از بانوی نمکی تا حرا...

غار نمکدان

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 4 ساعت
 • از شهر قشم به سمت غرب جزیره که حرکت کنید، با عبور از فرودگاه قشم و پشت سر گذاشتن حدود 60 کیلومتر وارد جاده شوسه نسب تا مناسبی می شوید که 23 کیلومتر تا دهانه غار فاصله دارد.
 • نرسیده به غار روستای سلخ قرار گرفته، در صورت تمایل برای غذا و استراحت می توانید از اقامتگاه بوم گردی زینت بهره ببرید و از نزدیک با سرگذشت شنیدنی این بانوی قشمی آشنا شوید.

به غار که می رسید، یکی از زیباترین جلوه های طبیعت در حضورتان رخ نمایی می نماید. وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه از دور چشم انداز ای منحصربه فرد را نمایان می سازد. وارد غار که می شوید با زیبایی خیره نماینده ای روبرو می شوید؛ هیچ جای این غار شبیه نقطه دیگرش نیست.

دست زیبای طبیعت با ترکیب سنگ و نمک، قندیل های مرمرین و بلورین را در اشکال مختلف پدید آورده و بار دیگر قدرت طراحی اش را به رخ انسان ها کشیده است. جریان آب نمک در کف غار نیز زیبایی این طراحی را دو چندان نموده است. برای لذت بردن از این پدیده شگفت انگیز حتما بایستی چراغ قوه پرنور همراه داشته باشید.

جنگل های حرا (قشم)

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 4 ساعت
 • چطور برسیم؟ راستا را از گوران به سمت روستای طبل و سپس هفت رنگ و ادامه داده و تا جنگل حرا بروید. هزینه قایق نفری 12000 تومان است و حداقل نفرات برای حرکت هر قایق 6 نفر است. چنانچه تنها باشید باید منتظر شوید تا قایق پر گردد.

روز سوم: لافت گردی...

بندر تاریخی لافت

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 4 ساعت
 • چطور برسیم؟ از روستای طبل به سمت شرق جزیره حرکت نموده روستای دهخدا را پشت سر گذارید. سپس به یک دو راهی می رسید، راستا شمال را در پیش بگیرید و از شهرک گورزین گذشته و به سمت لافت بروید.

معماری خانه های لافت ترکیبی که از معماری کویری ایران، خلیجی و اسلامی است، شامل بادگیرهایی است که هرچه اضلاع آن بیشتر باشد نشان از تمول مالکین خانه دارد. این خانه ها حیاطی در وسط و اتاق هایی در دور دارد که درختان نخل بر آن ها سایه افکنده اند. سازه های آبی بندر لافت اما بخش دیگری از معماری منحصربه فرد این منطقه هستند، که از جمله آن می توان به چاه های تلا اشاره نمود.

قلعه نادری (بندر لافت)

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 2 ساعت
 • چطور برسیم؟ وارد روستا شده و از ماشین پیاده شوید و با قدم زدن در روستا خود را به قلعه نادری برسانید.

چاه های تلا (بندر لافت)

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 2 ساعت
 • چطور برسیم؟ به فاصله کوتاهی پیاده روی از قلعه چاه های تلا قرار گرفته اند، تابلوهای راهنما شما را به آنجا راهنمایی خواهند کرد.

روز چهارم: خرید در بهشت خرید ایران...

درگهان

 • زمان پیشنهادی: 6 ساعت
 • چطور برسیم؟ از لافت مستقیم به سمت شرق جزیره حرکت نموده و از جاده کناره خود را به درگهان برسانید. مراکز خرید مقرون به صرفه قشم در درگهان قرار گرفته اند. در راستا برگشت به قشم می توانید از تاکسی های خطی درگهان-قشم بهره ببرید. کرایه این تاکسی ها هشتاد هزار تومان است.

کسانی که به قصد خرید به قشم می فرایند بی شک درگهان را به خوبی می شناسند، مقصدی با مراکز متعدد خرید از عمده فروشی گرفته تا خورده فروشی، درگهان جایی است که تجار اجناس خود را به صورت مستقیم وارد نموده و در معرض فروش قرار می دهند. به همین علت است که قیمت نسبت به بازارهای دیگر حتی در خود قشم نیز پایین تر است. بازار مروارید، بازار نگین، بازار صدف، زمرد، مجتمع تجاری دو دلفین، نور و اطلس مهم ترین مراکز خرید درگهان را تشکیل می دهند، که در این بین مجتمع های دو دلفین و دریا از اقبال بیشتری در بین خریداران برخوردارند.

رستوران گلدن فود (پیشنهاد صرف ناهار)

 • زمان پیشنهادی : 1 ساعت
 • چطور برسیم؟ خود را به خیابان اصلی درگهان رسانده و پیاده به سمت غرب بروید تا به گلدن فود برسید. این رستوران هم فست فود و هم غذای دریایی دارد. هزینه غذا در این رستوران بین 15000 تا 35000 تومان است.

مرکز-خرید سیتی سنتر قشم 1 و 2

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 4 ساعت
 • چطور برسیم؟ از جاده ساحلی به سمت شرق جزیره حرکت نموده و روستای برکه خلف را پشت سر گذارید تا به دوراهی برسید. راه سمت شمال به سمت روستای رم چاه را انتخاب نموده و تا به بزرگراه خلیج فارس برسید. از آنجا راستا را به سمت شرق ادامه دهید تا به قشم و سیتی سنتر 1 برسید. مرکز خرید 2 نیز رو به روی سیتی سنتر 1 قرار گرفته است.

روز پنجم: از هزاران تپه کوچک و بزرگ مخروطى تا انجیر معابد...

پارک زیتون قشم

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 3 ساعت
 • چطور برسیم؟ از تاکسی یا ماشین شخصی استفاده نموده و به جنوبی ترین بخش شهر بروید. اما اگر نزدیک مراکز خرید سیتی سنتر 1 و 2 هستید می توانید با چند دقیقه پیاده روی خود را به درب ورودی پارک برسانید.

فضایی زیبا با طراحی منظم و آلاچیق هایی که هر گوشه و کنار جا خوش نموده اند. نزدیکی پارک به سیتی سنتر 1، فضای تفریحی، فرهنگی و ورزشی، سینمای 4 بعدی، زمین ویژه اسکیت، دوچرخه سواری، زمین فوتبال، قهوه خانه، کافی شاپ و ساحلی زیبا از مزایا و خدمات این پارک زیبا است.

کاسه سلخ

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 2 ساعت

باز هم طبیعت در گوشه دیگری از جزیره دست بر بوم برده و شگفتی دیگری آفریده است. شگفتی در منطقه ای موسوم به کاسه سلخ؛ منطقه ای به طول تقریبی 7 و عرض 5 کیلومتر خالی از پوشش گیاهی و عناصر حیاتی. هزاران تپه کوچک و بزرگ مخروطی شکل و اشکال فرسایشی که در اعصار گذشته از زمین جوشیده، این تماشای منحصربه فرد را رقم زده است.

در عمق این برهوت چشمه شفابخشی از گوگرد نیز از زمین می جوشد که به اعجاب این منطقه افزوده است. در این قسمت از جزیره سکوتی آرامش بخش حاکم است که گه گاه با صدای بال زدن عقاب بزرگ و معروف قشم در آسمان آبی آن می شکند.

انجیر معابد قشم

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 3 ساعت
 • از درگهان به سمت جنوب بروید، بعد از روستای گیاه دان به دوراهی می رسید که راه سمت راست به روستای تم سنتی منتهی می گردد. راستا دیگر از جاده جنوبی بعد از روستای ریگو، نرسیده به سوزا است. حدود 5 دقیقه بعد از روستای ری گو به دوراهی می رسید. از اینجا باید راه شمال را که به سمت مرکز جزیره می رود انتخاب کنید و از آنجا حدود 15 دقیقه برانید تا به روستای رمکان برسید، پس از رمکان راستا فرعی سمت چپ به تم سنتی می رود.

این درخت که میوه های نارنجی رنگ خوراکی دارد، درختی هندی با پیشینه ای از زمان بودا است. علت نام گذاری آن وجود درخت انجیر مقدسی است که بنا به اعتقاد بوداییان، سیذارتا گواتاما (مشهور به بودا) در زیر آن به مراقبه پرداخت و به روشن بینی رسید.

روز ششم، صبح با دلفین های هنگام و عصر به تماشای کروکودیل ها...

جزیره هنگام

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 5 ساعت
 • چطور برسیم؟ صبح زود از بلوار دریا از جاده ساحلی به سمت اسکله کندلو حرکت کنید. هزینه قایق تا هنگام در حدود دوازده هزار تومان و با اتوبوس های آبی دو هزار تومان است. برای تماشای دلفین ها با ناخدا هماهنگ کنید.

اگر خوش شانس باشید دلفین ها به استقبال شما خواهند آمد. پس از بازدید از دلفین ها یا ماهیگیری، وارد جزیره می شوید، جزیره ای که دورتادور آن را کمربند مرجانی پوشانده و به واسطه این کمربند آکواریوم طبیعی با انواع مرجان ها و ماهی ها را تشکیل داده است. اگر کمی خوش ذوق باشید و با خود نان به همراه داشته باشید می توانید ماهی ها را دور خود جمع کنید و از زیبایی بی نظیر آن ها لذت ببرید.

رستوران رفتاری (پیشنهاد برای صرف ناهار)

 • زمان پیشنهادی: 1 ساعت

پارک کروکدیل (قشم)

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 3 ساعت
 • چطور برسیم؟ ممکن است ماشین پیدا نکنید. از این رو صبح حتما با تاکسی که شما را آورده هماهنگ کنید تا پنج ساعت بعد در همان اسکله شما را سوار کند. یا اگر ماشین دارید به سمت شرق جزیره از جاده ساحلی تا روستای شیب دراز بروید.

روز هفتم: تفریحات دریایی...

تفریحات دریایی قشم

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 5 ساعت
 • چطور برسیم؟ بسته به اینکه کجا اقامت گزیده اید، می توانید با ماشین یا پیاده خود را به پارک زیتون، و در مجاورت آن، به این مرکز تفریحات دریایی برسانید. از خاطر نبرید، برای غواصی صبح برترین زمان است.

آکواریوم پروانه طلایی (قشم)

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 3 ساعت
 • چطور برسیم؟ از خیابان دریا، بلوار ولیعصر می توانید خود را به این آکواریوم تماشای برسانید.

مرکز خرید ستاره (قشم)

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 3 ساعت
 • چطور برسیم؟ خیابان ولیعصر را به سمت شمال بروید تا به مرکز خرید ستاره برسید.

روز هشتم: از جزیره ناز تا دره ستاره ها...

جزیره ناز

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 3 ساعت
 • چطور برسیم؟ راستا خود را از جاده ساحلی به سمت شرق جزیره حدود 8 دقیقه ادامه دهید تا به جزیره ناز برسید. تابلوی راهنما شما را به سمت جزیره راهنمایی می نماید.

صدف ها و ماهیان رنگارنگ، ساحلی ماسه ای و پهناور، غروبی خیره نماینده و چشم اندازی بی همتا از خلیج فارس میزبان شما هستند. اگر مسافر ناز بودید پیشنهاد می کنیم کفش های خود را از پای درآورده و روی شن های ساحل با پای پیاده قدم بزند و از آرامش بی نظیر آن لذت ببرید.

رستوران خوان بوم 1 (پیشنهاد برای صرف ناهار)

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 1 ساعت
 • این رستوران پشت مرکز خرید قرار گرفته است

دره ستاره ها

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 3 ساعت
 • چطور برسیم؟ وارد جاده دریا در جنوب شهر شده و راستا را به سمت غرب ادامه دهید تا به روستای برکه خلف برسید. وارد روستا شوید و راستا مستقیم را پی بگیرید، تا به دره ستاره ها برسید.

داستان های سحرانگیزی درباره منطقه ها مختلف جزیره قشم وجود دارد که گردشگران را به سوی خود می کشاند. یکی از این داستان های مجذوب نماینده مربوط به دره ستارگان است. محلی ها می گویند سال های دور شهاب سنگی به زمین برخورد نموده و این اشکال را ایجاد نموده است. بعضی دیگر اعتقاد دارند، این دره محل زندگی ارواح و اجنه است. به همین علت است که حتی ماندن در این نقطه از جزیره پس از غروب آفتاب برای عده ای دلهره آور است.

غارهای خر بس

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 3 ساعت
 • چطور برسیم؟ با همان ماشین جاده را به راستا قبلی بازگردید و مستقیم به سمت شرق ادامه دهید تا به غارهای خر بس برسید.

بازار پردیس قشم

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 2 ساعت
 • چطور برسیم؟ حدود 5 کیلومتر جاده را به سمت شرق بروید تا به یک دوراهی برسید دو راهی را به سمت شمال بروید و از روستای دفاری و کابلی بگذرید تا به دوراهی دیگری برسید. این دو راهی را به سمت شرق بروید تا به شهر قشم برسید. سپس از بلوار شهید رجایی و ولیعصر خود را به مرکز خرید برسانید.

روز نهم، سفر به سرزمین خاک های رنگی...

جزیره هرمز

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 7 ساعت
 • چطور برسیم؟ برای دسترسی به جزیره هرمز دو راه وجود دارد: از قشم که قایق ساعت 7 صبح از اسکله شهید ذاکری حرکت می نماید و ساعت 3 بعدازظهر به قشم باز می گردد. از بندرعباس که قایق از 7 صبح یک ساعت یک بار به قشم در رفت وآمد است، این قایق ها نیز دسترسی به هرمز را میسر نموده اند.

در ابتدای ورود به جزیره بی همتای هرمز، سه چرخه یا موتوری را فراخور شرایط خود و همراهانتان کرایه کنید و با آن هرمز را بگردید. در این گشت وگذار ابتدا قلعه پرتغالی ها را خواهید دید، قلعه ای که در زمان هایی نه چندان دور مقر فرماندهی پرتغالی ها در جنوب کشور بود.

سپس از فرش خاکی هرمز بازدید خواهید کرد، فرشی که از 95 رنگ از طریق بومیان منطقه درست شده است. پس از آن کوهی سفیدرنگ را نظاره گر خواهید بود که به واسطه سفیدی بیش ازحدش به کوه برفی مشهور است.

دره رنگین کمان که به مثابه رنگین کمانی پهن شده روی زمین، مکان بعدی است که از آن بازدید خواهید کرد. بازمانده های گمرک هرمز، جایی که اصفهان از عایدی آن بنا شده است، دره تندیس ها یا دره مجسمه ها و در پایان ساحل عروسک ها تماشای هایی هستند که در ادامه این گشت دور جزیره از آن ها بازدید خواهید کرد، مکان هایی که آن قدر مجذوب نماینده و منحصربه فرد هستند که هرکدام به تنهایی می توانند ساعت ها سرگرمتان نمایند.

ساحل خونی که به واسط تلاقی آب دریا با خاک سرخ به وجود آمده شگفتی دیگری در جزیره هرمز است که در برنامه سفر شما جای خواهد گرفت. اگر کمی خوش شانس باشید در ادامه راه و در دشت جبیر، جبیرها یا آهوان کوهی در راستاتان قرار خواهند گرفت.

موزه دکتر احمد نادعلیان

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 2 ساعت
 • چطور برسیم؟ برای رسیدن به موزه نادعلیان، پس از خروج از اسکله در راستا ساحلی سراغ تکیه مولا را از بومی ها بگیرید. در مقابل تکیه مولا کوچه باریکی وجود دارد که اگر به سمت شرق شهر حرکت کنید پس از چند دقیقه پیاده روی به محله ای که موزه در آن وجود دارد می رسید.

پیش از سفر به هرمز ...

به خاطر داشته باشید:

 • در ورودی جزیره موتور، سه چرخه و ماشین برای گردش در وجود دارد. اگر هزینه برایتان اهمیت چندانی ندارد پیشنهاد می گردد از ماشین بهره ببرید، چون بخشی از راستا خاکی است و با سه چرخه یا موتور راحتی لازم را نخواهید داشت.
 • حتما در ابتدا با خود آب بردارید، زیرا در سمت تماشای ها، جاذبه های جزیره، هیچ فروشگاهی در دسترس نیست.

روز دهم، دل هامان را گذاشتیم، روزی بر می گردیم...

بازار سنتی قشم

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 3 ساعت
 • چطور برسیم؟ این بازار در مرکز شهر قرار داشته و نزدیکی آن به اسکله شهید ذاکری از ویژگی های این بازار است.

در این بازار سنتی می توانید انواع البسه، کیف و کفش، لوازم آرایش، صنایع دستی و جواهرات را بیابید.

قلعه پرتغالی های قشم

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 3 ساعت
 • چطور برسیم؟ با تاکسی های خطی به میدان پاسداران بروید و از آنجا به سمت بازار قدیم قشم راستاتان را ادامه دهید. هرکدام از کوچه های سمت چپتان را که پیش بگیرید، به ساحل خواهید رسید، قلعه در امتداد ساحل قرار گرفته است.

مجتمع تفریحی گردشگری هامون

 • زمان پیشنهادی برای بازدید: 3 ساعت
 • اگر ماشین شخصی ندارید، می توانید از تاکسی های درگهان که در میدان پاسداران در بافت قدیمی قشم هستند استفاده نموده و خود را به این مجتمع تفریحی که در سه کیلومتری شهر قرار گرفته است، برسانید.

اگر از گشت وگذار در اماکن تماشای و مراکز خرید قشم خسته شدید و می خواهید به سفر خود تنوعی دهید، سری به مجتمع تفریحی گردشگری هامون بزنید. در این مرکز تفریحی که در کیلومتر 3 جاده قشم-درگهان قرار گرفته است می توانید انواع امکانات تفریحی از قبیل اسکله قایقرانی، سوارکاری، آکواریوم طبیعی، پیست دوچرخه سواری و انواع ورزش های ساحلی را بیابید.

برای بازگشت از جزیره...

به خاطر داشته باشید اگر هوا طوفانی باشد، نمی تونید از بندر ذاکری در شهر قشم جزیره را ترک کنید. در این صورت باید خود را به بندر لافت برسانید و از آنجا به بندر پل بروید. این بندر حدود 40 دقیقه تا قشم فاصله دارد.

منبع: کجارو / tripadvisor.co.uk / theculturetrip.com / wikitravel.org

به "سفر 10 روزه به قشم، گردش در جزایر ناز، هنگام، هرمز و روستای لافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر 10 روزه به قشم، گردش در جزایر ناز، هنگام، هرمز و روستای لافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید