سکونتگاه های غیررسمی در اردبیل ساماندهی می گردد

به گزارش وبلاگ تحصیل، در سفر یک روزه معاونان وزیر راه و شهرسازی به استان اردبیل و بازدید از محلات کم برخوردار و سکونتگاه های غیر رسمی حواشی شهرها، بر ساماندهی این سکونتگاه ها تاکید شد.

سکونتگاه های غیررسمی در اردبیل ساماندهی می گردد

به گزارش وبلاگ تحصیل به نقل از ایرنا، استاندار اردبیل در انتها سفر یک روزه سه معاون وزیر راه و شهرسازی به استان اردبیل گفت: خوشبختانه این سفر فشرده برای استان اردبیل بسیار پر برکت بوده و امیدواریم با هماهنگی و همکاری نمایندگان استان و همکاری خود مردم مسائل اجتماعی، عمرانی و فرهنگی را در این شرایط کرونایی حل کنیم.

اکبر بهنامجو اظهار کرد: قبلا طرح ساماندهی و شناسایی معضلات سکونت گاه های غیررسمی با مشارکت پژوهشگران استان مطرح شده بود، همچنین شناسایی و طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محلات ایران آباد، عدالت آباد و بعضی محلات حاشیه اردبیل بصورت پایلوت اجرا و تمامی مسائل احصا شده است.

طرح ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی از سوی وزارت راه و شهرسازی در تمام استان ها شروع شده و در استان اردبیل نیز این ساماندهی برمبنای طرح تفصیلی و بازنگری های شهری انجام می گردد.

وی با اشاره به این که در این محلات ساکنان از زیرساخت های خدماتی بهره مند می شوند اضافه نمود: مشکل اساسی اهالی این محله ها آب، برق و گاز، مدرسه و زیرساخت های اساسی است که باید بعد از طرح تفصیلی و صدور سند رسمی با جذب اعتبار مناسب این مسائل مرتفع گردد.

توانمندسازی حواشی شهرها باید به صورت اصولی و قانونی انجام گردد و دغدغه دولت و مسئولان برطرف محرومیت ساکنان اینگونه محلات و حفظ کرامت انسانی است.

طبق قول مساعدی که معاون وزیر و مدیر عامل باز آفرینی شهری کشور در این سفر داده، مسئله ای در پرداخت تسهیلات کم بهره برای مقاوم سازی و احیای این بافت ها نیست به شرطی که سند مالکانه برای ساکنان صادر گردد که این موضوع هم به شکل قانونی پیگیری می گردد.

تاسیس مدرسه، تامین زیرساخت های اساسی، احداث زمین ورزشی مصنوعی در دستور کار جلسه نهایی نهاده شد و همچنین اعطای 140 میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت 9 و 4درصدی بصورت بلندمدت برای بازسازی این مناطق پیگیری می گردد.

استاندار اردبیل در ادامه با بیان این که شهرداری اردبیل نیز باید باز آفرینی اینگونه محلات کوشش کند اضافه نمود: با هماهنگی دستگاه های متولی ایجاد زیرساخت های اساسی انجام می گردد و شهرداری نیز به تناسب هر منطقه در صدور پروانه ساخت تخفیف ویژه ای را قایل شده و در صورت فرایند اصولی حتی صدور پروانه و عوارض رایگان می گردد.

وی با اشاره به این که در شهر مشکین شهر نیز مسائلی از این قبیل وجود دارد اضافه نمود: جلسه ای که فرماندار، نماینده و شهردار این شهر با معاون وزیر برگزار نموده اجرای طرح های توانمندسازی در چندین محله مشگین شهر و ساماندهی کهنه قلعه و بقعه شیخ حیدر نیز در دستور کار نهاده شده است.

برای تکمیل طرح های توانمندسازی مناطق حاشیه نشین نظیر دره حسنعلی و نوشین دره از اعتبارات ملی سالجاری تخصیص داده می گردد و نسبت به تکمیل پروژه پیاده راه و جدول گذاری و آسفالت ریزی معابر نیز مورد توجه و توافق معاون وزیر نهاده شده است.

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی در بازدید از محل پادگان ارتش در اردبیل با کلیات انتقال پادگان به خارج از شهر موافقت خود را گفت و جزئیات طرح در تصمیم گیری نهایی در شورای عالی شهرسازی باید مورد آنالیز قرار گیرد.

استاندار اردبیل توضیح داد: نظر کارشناسان وزارت راه و شهرسازی در رابطه با انتقال پادگان ارتش از داخل شهر این است که شهر از خدمات و پشتیبانی و فضای سبز و … نفع بیشتری داشته باشد، در واقع تغییر کاربری به نوعی انجام گردد که سهم کاربری های عمومی شهری در آن بیشتر باشد.

انتقال پادگان در سایر شهرهای کشور نیز رخ داده و انتقال آن بر اساس قانون و نظارت سایر دستگاه ها انجام می گردد و ملاحظات ترافیکی و مطالعات مربوطه توسط مشاور مورد ارزیابی و آنالیز کارشناسی قرار می گیرد.

وی اضافه نمود:حفظ کل مساحت پادگان به منظور افزایش سرانه فضای سبز در اردبیل مدنظر کارشناسان است و این که سرانه فضای سبز اردبیل نسبت به میانگین کشوری پایین است باید کوشش کنیم میزان فضای سبز افزایش یابد.

معاونان وزیر راه و شهرسازی روز پنجشنبه از سکونتگاههای غیر رسمی و پروژه راه آهن اردبیل بازدید کردند.

منبع: همشهری آنلاین

به "سکونتگاه های غیررسمی در اردبیل ساماندهی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکونتگاه های غیررسمی در اردبیل ساماندهی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید