آغاز فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید

به گزارش وبلاگ تحصیل، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، آغاز فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید صورت پذیرفت.

آغاز فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید بیشتر بخوانیدتخت جمشید | مأمن کاخ های باستانی در ایران

داستان چیست؟

روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید به نقل از حمید فدایی اضافه نمود: دور جدید کاوش آبراهه های تخت جمشید از سال 1390 شروع شد و تا به امروز سه فصل آن به انجام رسیده، فصل چهارم کاوش این آبراهه ها نیز همانند دوره های پیشین، عمدتا با هدف حفاظت محوطه و دفع آب های سطحی انجام می گردد.

وی افزود: ایجاد شبکه گسترده آبراهه ها بر روی صفه تخت جمشید نه تنها به عنوان یک شگفتی در عملیات جاری، بلکه به عنوان یک مهندسی بی نظیر و بی نقص در زمینه راهنمایی و دفع آب های ناشی از بارندگی بر روی صفه شناخته می گردد.

او گفت: اهمیت و ضرورت تکمیل مطالعه و کاوش در آبراهه های تخت جمشید به ویژه با توجه به بارندگی های شدید و سیل آسای یک ساله اخیر در محوطه، بیش از هر زمان دیگری احساس می گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه هنر شیراز و سرپرست فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید نیز در این باره گفت: اهداف کاوش فصل چهارم، بخشی از آبراهه های منتهی به دروازه ناتمام و فضای رو به روی کاخ 32 ستونی است که با کاوش این بخش، در حدود بیش از 2 هزارمتر از فضای شمال خاوری تختگاه به شبکه سراسری آب های زیرزمینی پیوند خواهد خورد.

علی اسدی، دشواری کار در این بخش را روی هم افتادن بخشی از سنگ های پوشش آبراهه ها اظهار داشت که نیازمند ایجاد کارگاه های کاوش در سطح تختگاه برای برداشتن سنگ های مذکور از راستا داخل آبراهه ها با هدف باز شدن جریان عبور آب است.

این باستان شناس اعلام کرد: به نظر می رسد با توجه به شواهد و تجربه کاوشهای فصل سوم آبراهه ها در محل مورد بحث، یافته های باستان شناسی قابل توجهی نیز حاصل گردد، از جمله برخی شواهد اسکلت های انسانی در داخل آب ها که بازگو کننده بخشی از حوادثی است که از دوره هخامنشیان و برآورد های اولیه در ارتباط با اسکلت های انسانی شناخته شده در محل مذکور بیانگر ادوار پس از حیات تخت جمشید و عمدتا مربوط به دوره اسلامی است.

وی ادامه داد: با این حال ممکن است برخی از پیکرهای یافته شده نیز مرتبط با زمان حمله اسکندر و تصرف تختگاه و درگیری هایی باشد که احتمالا منجر به کشته شدن برخی از افراد شده است.

اسدی همچنین به بخشی از برنامه های این فصل از کاوش آبراهه ها اشاره و اعلام کرد: در کنار کاوش در محدوده آبراهه دروازه ناتمام، برخی دیگر از دریچه های هخامنشی موجود در سطح تختگاه از جمله در حیاط کاخ هدیش، بخش جنوبی کاخ صدستون و حیاط خاوری پلکان شرقی آپادانا نیز مورد کاوش قرار خواهد گرفت و عملکرد دفع آب دریاچه های مذکور احیا خواهد شد.

منبع: همگردی

به "آغاز فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید