شورای امنیت سازمان ملل درباره کودتای میانمار کاری انجام نداد

به گزارش وبلاگ تحصیل، فرستاده سازمان ملل در میانمار بر برگزاری یک نشست فوق العاده در شورای امنیت برای تضمین احیای دموکراسی در این کشور تاکید نمود اما این نهاد اقدام سریعی درباره این کودتا انجام نداده است.

شورای امنیت سازمان ملل درباره کودتای میانمار کاری انجام نداد

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کریستین شرانر برگنر، سفیر سازمان ملل در امور میانمار که اکنون در اروپاست، قاطعانه کودتای نظامی در میانمار را محکوم کرد و گفت: شورای امنیت باید به صورت جامع نشانه ای شفاف را در حمایت از دموکراسی در میانمار ارائه کند و مطمئن گردد که این کشور بار دیگر به ورطه انزوا سقوط نمی کند.

دیپلمات ها گفته اند که احیای دموکراسی در میانمار عامل کلیدی برای پیش نویس بیانیه ای بود که شورای امنیت سازمان ملل پس از نشست غیرعلنی قرار بود برای رسانه ها ارسال کند.

اما این بیانیه منتشر نشد چون احتیاج به حمایت تمامی 15 عضو شورای امنیت داشت و هیات های چین و روسیه در سازمان ملل گفتند که این بیانیه باید برای آنالیز به مسکو و پکن ارسال گردد.

فرستاده سازمان ملل در امور میانمار به شورای امنیت گفت که اعلام شرایط فوق العاده توسط ارتش میانمار و بازداشت جمعی از رهبران این کشور از جمله آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار و ده ها قانونگذار و مقام های مدنی در جریان جلسه افتتاحیه مجلس این کشور شوکه نماینده است.

ارتش میانمار گفته که کودتا ضروری بوده چون دولت به ادعای ارتش در ارتباط با تقلب در انتخابات نوامبر رسیدگی ننموده است؛ حزب حاکم لیگ ملی برای دموکراسی میانمار به رهبر سوچی اکثریت کرسی را به دست آورده بود.

باربارا وودوارد، سفیر انگلیس در سازمان ملل نیز پس از نشست غیرعلنی گفت که سفرا درباره نگرانی های بین المللی ناشی از کودتا در میانمار صحبت نموده اند.

وی ادامه داد: ما نقش شرکای منطقه ای را در حل این بحران مورد اسقبال قرار دادیم که شامل کشورهای آ.سه.آن می گردد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز میانمار را یک همسایه دوست توصیف و ابراز امیدواری کرد که تمامی طرف های درگیر در بحران میانمار به صورت مناسب اختلافات را بر اساس قانون و قانون اساسی کنار گذاشته، حل و فصل و ثبات سیاسی و اجتماعی را در کشور حفظ نمایند.

وی ادامه داد: هرگونه اقدامی از سوی جامعه بین الملل باید برای ثبات سیاسی و اجتماعی میانمار، پیشرفت به سوی سازش و صلح و اجتناب از افزایش تنش و درگیری باشد.

دولت آمریکا نیز اقدام ارتش میانمار را یک کودتا دانست که می تواند راهی به سوی تجدید تحریم ها و سایر اقدامات از سوی دولت واشنگتن علیه میانمار باشد.

با وجود آنکه مقام های آمریکایی و غربی ممکن است تحریم هایی را علیه میانمار وضع نمایند، اما شورای امنیت سازمان ملل بعید است دست به این کار بزند چون محتمل است که چین آن را وتو کند.

در همین حال، سفیر استونی در سازمان ملل نیز به شدت کودتا در میانمار را محکوم و به ارتش این کشور تاکید نمود تا به قانون اساسی مصوب 2008 میانمار احترام بگذارد و اجازه دهد تا مجلس منتخب کار خود را انجام داده و به فرایند صلح پایبند باشد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "شورای امنیت سازمان ملل درباره کودتای میانمار کاری انجام نداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای امنیت سازمان ملل درباره کودتای میانمار کاری انجام نداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید