عرضه خودرو در بورس بهتر از فروش به وسیله قرعه کشی است

به گزارش وبلاگ تحصیل، دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به کشف قیمت خودرو در بورس کالا به دلیل عدم تکرار شرایط فروش کارخانه ها در بورس گفت: اگر عرضه خودرو در بورس کالا درست انجام گردد، در آغاز کار ممکن است کمی قیمت ها بالا رود، اما پس از مدتی کاهش می یابد.

عرضه خودرو در بورس بهتر از فروش به وسیله قرعه کشی است

به گزارش پایگاه خبری نقدنیه به نقل از تسنیم ، صنعت خودرو در چند سال اخیر با مسائل بسیاری روبرو بوده است و بدین منظور نمایندگان مجلس سعی در ارائه طرحی برای ساماندهی صنعت و بازار خودرو داشته اند که انتها آن معین نشد. اکنون 40 نفر از نمایندگان مجلس طرح جدیدی به نام طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک را در قالب 21 ماده که در آن به بحث عرضه خودرو در بورس کالا، نحوه قیمت گذاری، کیفیت، واردات، قیمت تمام شده خودرو، قراردادهای خارجی و... پرداخته شده است. احمد نعمت بخش، دبیرانجمن خودروسازان در حاشیه دومین نشست هم اندیشی انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو استان تهران ایراداتی را به این طرح گفت.

احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان درخصوص قوانین جدید در حوزه خودرو و ارائه یک طرح جدید از سوی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح پیشنهادی 21 ماده دارد که طبق آن خودرو باید در بورس کالا عرضه گردد. با این بوروکراسی ایجاد شده، امکان اجرای این طرح وجود ندارد مگر اینکه طرح اصلاح گردد.

نعمت بخش با اشاره به اینکه طبق فروش خودرو در بورس، 50 درصد پول به دست آمده به قطعه سازان داده گردد، یک نمونه نادرست مربوط به بورس کالا است، توضیح داد: این دخالت در کار شرکت هاست و قانون تجارت را نقض می نماید. یک شرکت وقتی کالایی را به فروش می رساند، خود باید مدیریت پول به دست آمده را در دست داشته باشد. این مساله بسیار واضح است و نمی توان اظهار کرد نصف پول مستقیم به حساب قطعه ساز وارد گردد.

دبیر انجمن خودروسازان در مورد موارد لحاظ شده برای قیمت گذاری گفت: در یکی از بندها، شورای رقابت را مکلف به معین نرخ پایه قبل از کشف قیمت نهایی در بورس نموده اند. این در حالی است که ما معتقدیم با روشی که شورای رقابت در نظر دارد، ما همیشه زیان دیده ایم و شیوه صحیحی نبوده است و قبول کردند مبنای در نظر دریافت قیمت تمام شده سازمان حمایت باشد. در بند 15 این طرح نیز سخن از بیمه کیفیت به میان آمده است. یعنی گارانتی و برطرف عیب که از سوی خودروسازان انجام می گردد، به صورت بیمه لحاظ گردد و مردم بیمه کیفیت بگیرند. اما به نظر من، این طرح یک بوروکراسی بزرگ است و باید اصلاح گردد.

نعمت بخش با اشاره به کشف قیمت خودرو در بورس کالا به دلیل عدم تکرار شرایط فروش کارخانه ها در بورس گفت: اگر عرضه خودرو در بورس کالا درست باشد و بورسی ها همکاری نمایند، در آغاز کار ممکن است کمی قیمت ها بالا رود، اما پس از مدتی کاهش می یابد. تجربه عرضه آلومینیوم را در بورس کالا داشتیم و پیش از عرضه در بورس قیمت این محصول به بیش از 60هزار تومان هم رسیده بود اما با عرضه در بورس کالا، قیمت آن به حدود 30هزار تومان هم کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: هر چند دوباره قیمت این محصول افزایش پیدا کرد، اما به هر حال عرضه در بورس کالا قیمت آن را منطقی نموده بود. به نظرم این که خودرو با نرخ کارخانه در بورس عرضه گردد و سپس کشف قیمت انجام گردد، بسیار بهتر از شرایط فعلی است که به وسیله قرعه کشی خودرو به فروش می رسد.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "عرضه خودرو در بورس بهتر از فروش به وسیله قرعه کشی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه خودرو در بورس بهتر از فروش به وسیله قرعه کشی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید