فاجعه 290 میلیارد تومانی در انتظار فوتبال ایران

به گزارش وبلاگ تحصیل، چند ماه پیش بود که فدراسیون فوتبال ایران و مارک ویلموتس، سرمربی بلژیکی و سابق تیم ملی به همکاری شان به شکل غیردوستانه ای خاتمه دادند و همین خاتمه غیردوستانه باعث شد هر دو طرف از یکدیگر به فیفا شکایت کنند. ویلموتس بی میلی فدراسیون فوتبال ایران به ادامه همکاری را با پیش کشیدن مسائل مالی و تاخیر در پرداخت مطالباتش مطرح و آن را دلیل فسخ قرارداد اعلام کرد و خواستار غرامت سنگین 6 میلیون دلاری شد و در مقابل فدراسیون فوتبال ایران مدعی بود ویلموتس پیش از دیدار تیم ملی ایران و عراق حاضر نبوده روی نیمکت ایران بنشیند و خودش تمایلی به همکاری نداشت.

فاجعه 290 میلیارد تومانی در انتظار فوتبال ایران

در این میان دو طرف مدارک و مستندات خود را به فیفا ارائه دادند، اما آنگونه که از شواهد و قرائن برمی آمد و تجربه در مورد پرونده های شکایت علیه ایران در فیفا نشان می داد، ایرانی ها بازنده این پرونده می شدند. با این همه خیلی ها سعی کرده و می کنند تا درباره اعلام نهایی رای فیفا در مورد این پرونده یا اظهارنظر نکنند یا اظهارنظرشان مثبت و خوش بینانه باشد تا شاید اینگونه از افکار عمومی وقت بخرند!

البته 2 روز پیش اولین خبر بد در این زمینه را مهدی تاج داد که البته کسی به آن توجه نکرد. او گفت: فیفا اولین لایحه دفاعی ایران علیه ویلموتس را نپذیرفته و رد کرده است! این یعنی زنگ خطر برای فدراسیون به صدا در آمده است. طبیعتا فدراسیون ادله مستندی نداشت که فیفا در گام اول چنین اقدامی کرده است. با این حال اوضاع هر روز برای فدراسیون فوتبال پیچیده تر می شود. مسئولان وقت فدراسیون فوتبال ایران 2 میلیون یورو به مارک ویلموتس دادند در حالی که او قراردادش را فسخ کرده بود. 2 میلیون یورو از یک شرکت دولتی قرض گرفته شد که تا این لحظه برگردانده نشده است. از طرفی ویلموتس و وکلایش هم در پرونده حقوقی علیه ایران خواستار غرامت 6 میلیون یورویی هستند.

به عبارتی ویلموتس با احتساب هر یورو به قیمت 19200 در بازار آزاد ارز که این روز ها بسیار هم ملتهب و بی ثبات است حدود 115 میلیارد تومان از ایران می خواهد و اگر پیروز شود فدراسیون فوتبال حسابی تاریخ ساز خواهد شد چراکه چنین رقمی برای پرداخت به یک مربی بابت دستمزد و غرامت، بی سابقه است. این در حالی است که تا چندی پیش با یوروی 15 هزار تومانی غرامت احتمالی 103 میلیارد تومان بود، اما حالا با نوسان ارز و بی ثباتی بازار به این رقم 12 میلیارد هم اضافه شده است.

اگر فدراسیون فوتبال محکوم شود 115 میلیارد تنها بخشی از غرامت و خسارت هنگفت فوتبال ایران خواهد بود. تیم ملی به واسطه بی انگیزگی ویلموتس 2 بازی حساس مرحله نخست انتخابی جام جهانی 2022 را با شکست پشت سرگذاشت و مقابل بحرین و عراق، رقبای اصلی اش 6 امتیاز حساس از دست داد تا در رده سوم جدول گروه C. قرار بگیرد و شانسش برای صعود به مرحله بعدی و حضور در جام جهانی قطر کم شود. این به منزله این است که ایران در آستانه از دست دادن جام جهانی است و اگر این اتفاق بیفتد 10 میلیون دلار دیگر که حداقل پاداش صعود و حضور تیم ها در جام جهانی است از دست فدراسیون می پرد که با احتساب هر دلار به قیمت کنونی آن در بازار آزاد که 17500 تومان است 175 میلیارد ناقابل می شود!

حالا اگر هر 2 اتفاق ناگوار برای فوتبال ایران رخ دهد ایران با جمع غرامت 114 میلیاردی ویلموتس و پاداش 175 میلیاردی از دست رفته جام جهانی مجموعا حدود 290 میلیارد تومان خسارت مالی متحمل می شود و به لحاظ معنوی و فنی هم ضرر و زیان سنگین و غیرقابل جبرانی متحمل خواهد شد.

منبع: خراسان

منبع: فرارو

به "فاجعه 290 میلیارد تومانی در انتظار فوتبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاجعه 290 میلیارد تومانی در انتظار فوتبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید