وزارت دفاع وارد حوزه تولید کارت هوشمند می شود؟ تهیه طرح تولید در کمتراز 48 ساعت!

به گزارش وبلاگ تحصیل، خبرنگاران : مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک وزارت دفاع گفت: در کمتر از 48 ساعت طرح تولید کارت های هوشمند مانند کارت ملی و کارت سوخت را به وزیر دفاع ارائه کردیم.

وزارت دفاع وارد حوزه تولید کارت هوشمند می شود؟ تهیه طرح تولید در کمتراز 48 ساعت!

این درجه دار ارتش گفت: فقط کافی است از ما خواسته شود تا از سرریز دانش دفاعی موجود با یک طراحی بسیار سریع، نیازی که از ما خواسته شده را برآورده کنیم.

به گزارش وبلاگ تحصیل به نقل از فارس، امیر سرتیپ شاهرخ شهرام مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک ایران در گفتگو با برنامه فناوری اطلاعات شبکه خبر درباره تولید کارت های هوشمند و قطعات میکرو الکترونیک، گفت: هوشمند سازی یکی از محورهای اساسی صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران است که یکی از اجزای کوچک آن، کارتهای هوشمند هستند و این صنعت که مربوط به کارت های هوشمند مانند کارت سوخت، کارت بانکی و یا هر کارت دیگری که از میکروالکترونیک یا ویفرهای خاصی استفاده می کند، سابقه بیست ساله در کشور ما دارد و بیش از 900 میلیون قطعه را ما تا الان ساخته ایم و الان هم این توان را داریم که ماهیانه تا 4.5 تا 5 میلیون قطعه را تولید کنیم. البته این ها صرفا در صنایع دفاعی تولید نمی شود، اما فناوری، طراحی و کیفی سازی آن در داخل صنعت دفاعی است.

وی در خصوص قابلیت های صنایع الکترونیک ایران برای تولید کارت های هوشمند و حتی سیم کارت، اضافه نمود: از آنجایی که فناوری لازم در حوزه الگوریتم، امن سازی و میکروماژول را در اختیار داریم، فقط کافی است از ما خواسته شود تا از سرریز دانش دفاعی موجود با یک طراحی بسیار سریع، نیازی که از ما خواسته شده را برآورده کنیم.

امیر شهرام با بیان اینکه نیاز به کارت های هوشمند زمانی اوج پیدا کرد که در تحریم قرار گرفتیم، مطرح نمود: بلافاصله از سوی وزیر محترم دفاع به بنده ابلاغ شد که در این حوزه چه کاری می توانید انجام دهید و ما هم کمتر از 48 ساعت طرحی را خدمت ایشان ارائه کردیم و قبل از اینکه قراردادی بسته بشود، ما کارت سوخت را تولید کردیم و به وزارت نفت تحویل دادیم.

مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک ایران با بیان اینکه سطح تولید ما کاملا بومی است و سرریز دانش در صنایع دفاعی قابل انتقال به بخش صنعت است، گفت: مثلا در زمینه ساخت ECU ما زمانی که ECU جنگنده را تولید می کنیم، دیگر ساختن ECU خودرو برای ما کار دم دستی است.

وی ادامه داد: از سالیان قبل که صنعت الکترونیک در کشور ما شکل گرفت و تحریم ها علیه نیروهای مسلح شدت گرفت، بخش های مهمی از صنایع پیشرفته و هوشمند ما به زیرساخت هایی نیاز داشتند که این زیرساخت ها را با سختی زیاد توانستیم ایجاد کنیم. از تحولات سیاسی که در کشورهای منطقه و فرامنطقه به وجود آمد توانستیم تعدادی از زیرساخت ها و تجهیزات و آزمایشگاه را تهیه کنیم تا بنیه اصلی بسته شود و رساندیم به جایی که نقطه زنی را با همین میکروماژول ها عملی کردیم.

امیر شهرام با بیان اینکه نیاز نظامی ما به دلیل روبرو بودن با تهدیدات منطقه ای و فرامنطقه ای می طلبد که از جدیدترین تجهیزات و تسلیحات استفاده کنیم، اظهار داشت: ما توانستیم این مفهوم را عملا نیز ثابت کنیم و دشمن را هم در این حوزه غافلگیر کردیم که درباره آن مصادیقی مانند دیرالزور و عین الاسد داریم. اینها جاهایی بودند که رصد می شدند، اما در کمال ناباوری آنها با فن آوری که ما داشتیم غافلگیر شدند.

مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک ایران گفت: بنابراین مرز هوشمندسازی شکسته شده است و امروز همان میکروالکترونیک و چیپست هایی که می خواهد یک کار هوشمند را حوزه نظامی انجام دهد، مشابه آن و شاید بسیار ساده تر از آن در یک قطعه کامپیوتری و کارتی استفاده می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بخش نظامی علاقه ای برای حضور در بخش تجاری و غیرنظامی خواهد داشت، مطرح نمود: اصلا امکان حضور بخش نظامی در بخش غیرنظامی امکان ندارد و آنقدر دغدغه های ما در حوزه نظامی زیاد است که ما هیچ علاقه ای به بحث های بنگاه داری و تجاری نداریم مگر اینکه بر ما تکلیف شود و از ما خواسته شود.

امیر شهرام گفت: ما یک دستور داریم که هرجایی از کشور که کاری زمین مانده بود و الکترونیک و دفاع میتواند به آن کمک کند باید به آن کمک کند، اما تا چه حدی؟ تا جایی که نیاز باشد و تا جایی که آن کار پا بگیرد و این چرخه راه بیافتد.

مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک ایران گفت: مثلا دوربین های حرارتی که در ابتدای بحث کرونا نیازمندی آن احصا شد، ما در کمتر از 2-3 روز اولیه که از طریق سازمان پدافند غیرعامل از ما خواسته شد کاری در این حوزه انجام دهیم، از سرریز فناوری که در دوربین های ترمال که برای جستجوگرهای موشک ها استفاده می شود، استفاده کردیم و در دوربین های حرارتی برای کنترل دمای بدن افراد استفاده کردیم. این را به تعدادی که در روزهای اول بسیار ضرورت داشت، تولید کردیم اما به محض اینکه شرکت های دانش بنیان ورود کردند و تولیداتی را داشتند، ما کار را متوقف کردیم.

منبع: اقتصادنیوز

به "وزارت دفاع وارد حوزه تولید کارت هوشمند می شود؟ تهیه طرح تولید در کمتراز 48 ساعت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت دفاع وارد حوزه تولید کارت هوشمند می شود؟ تهیه طرح تولید در کمتراز 48 ساعت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید