کار ارزشمند دولت رئیسی: حذف امضاهای طلایی و صدور پروانه کسب در یک هفته

به گزارش وبلاگ تحصیل، همه تمام استعلامات لازم برای پروانه کسب، نظیر بدهی مالیاتی، شرایط نظام وظیفه، ایثارگری، بهداشت، احراز هویت و عکس، صورت الکترونیک و فقط با دادن کدملی، کدپستی و شماره همراه انجام می گردد.

کار ارزشمند دولت رئیسی: حذف امضاهای طلایی و صدور پروانه کسب در یک هفته

وبلاگ تحصیل - امضای طلایی، یکی از کلیدواژه های فساد است، بدان معنا که شما در یک نهاد اداری یا صنفی و نظایر آن، مجاز به برخورداری از یک حق یا امتیاز هستید ولی باید فردی در آن سوی میز، تحقق این حق یا امتیاز را امضا کند و نمی نماید تا این که مبلغی از شما بگیرد!

دهها سال با این پدیده به وسیله بازرسی و نظارت و شکایت و ... برخورد شده و هیچگاه گلوگاه امضای طلایی، اصلاح نشده است.

نیک بختانه، اتفاق جدیدی در این زمینه اتفاق افتاده و کل آن گلوگاه را در یکی از عرصه هایی که پر بوده از امضاهای طلایی، حذف نموده اند: دریافت پروانه کسب.

آن طور که سخنگوی دولت گفته است از این پس برای ثبت درخواست و دریافت پروانه کسب دیگر احتیاجی به مراجعه حضوری نیست.

بدین شکل که برای هر کسب و کاری، شرایط و مدارک به صورت شفاف اعلام می گردد و شما از پشت سیستم رایانه ای تان در خانه خود آنها را بارگذاری می کنید.

همه تمام استعلامات لازم نظیر بدهی مالیاتی، شرایط نظام وظیفه، ایثارگری، بهداشت، احراز هویت و عکس، صورت الکترونیک و فقط با دادن کدملی، کدپستی و شماره همراه انجام می گردد.

وقتی همه چیز در سیستم ثبت شد، دیگر کسی در اتحادیه مربوطه نمی تواند به بهانه های من درآوردی، مانع از آغاز کسب و کار شما گردد و اساساً دیگر احتیاجی به امضای طلایی کسی نخواهید داشت.

تا قبل از این، روند دریافت پروانه ماه ها طول می کشید و بارها و بارها باید به اتحادیه و ادارات مختلف سر می زدید ولی اکنون با آنلاین شدن روند، 3 تا 7 روز بعد پروانه کسب و کار شما حاضر است و می توانید کارتان را آغاز کنید.

پروانه هم مانند قبل، کاغذی نیست بلکه یک فایل با شناسه یکتا (QRcode) است که 24ساعته به وسیله هرکس قابل استعلام است.

خود کسبه هم برای تمدید پروانه دیگر لازم نیست به اتحادیه مراجعه نمایند و از روی اجبار یا رودربایستی، خودیاری و همیاری بپردازند. خود سامانه، تعرفه قانونی را دریافت و پروانه را تمدید می نماید.

نکته مهم این که درگاه ملی مجوزها به طور هوشمند هر درخواست ثبت شده را رصد می نماید و به سیستم پیگیری اتوماتیک شکایت مجهز است.

باید توضیح داد که این اقدام دولت سیزدهم، مصداق بارزی از بهینه سازی امور و کاستن از رنج و زحمت مردم و مبارزه با فساد است.

اساساً یکی از وظایف اصلی دولت ها این است که ببینند امور فعلی را چگونه می توان سریع تر و سالم تر انجام داد.

اگر درگاه ملی ثبت مجوزها پیروز به تحقق اهدافش گردد، می توان این تجربه را به سایر امور اداری در نهادهای دولتی نیز تعمیم داد تا تقریباً در بیشتر امور اداری، احتیاجی به مراجعه و امضای طلایی و ... نباشد.

می توان برای هر کاری مدارک و زمان معینی معین کرد. وقتی مدارک از طرف ارباب رجوع بارگذاری می گردد، نوبت کارمند مرتبط است که در زمان مقرر کار را انجام دهد.

این گونه، هم کار مردم سریع تر انجام می گردد و هم توزیع کارها بین کارمندان در ادارات، عادلانه صورت می گیرد و پرداخت پاداش و اضافه کاری و تنبیه هم بر اساس کارنامه هر کارمند که در سیستم ثبت شده است انجام می گردد.

در واقع، هدف باید این باشد که مراجعه حضوری به ادارات و مواجهه کارمند و ارباب رجوع به حداقل برسد. این کار واقعاً شدنی است چون هر اداره ای تعدادی کار کاملاً معین و از پیش معین شده دارد و معلوم است که هر کاری چه مدارکی احتیاج دارد، چه فرایندی را طی می نماید، متصدی اش در هر مرحله کیست، هزینه هایش چقدر است و چقدر زمان لازم دارد. فقط باید این روندها را برنامه نویسی کرد.

زیرساخت های رایانه ای و الکترونیک هم فراهم است، معینات هر فرد بر اساس شماره ملی در دسترس ادارات است و سیستم بانکی هم برای هر گونه تراکنشی مهیاست.

فقط می ماند دو اراده:

اول، اراده انجام اصل کار و دوم اراده عبور از مانع تراشی کسانی که با سیستمی شدن امور، امضاهای طلایی و کاسبی نامآغاز شان بر باد می رود.

دولت فعلی، دستکم نشان داده که در حوزه اصناف اراده این کار را داشته و در آغاز پروژه پیروز عمل نموده است. با تجلیل از این حرکت مردمی، به بسط و توسعه آن در سایر حوزه ها امیدواریم.

منبع: عصر ایران

به "کار ارزشمند دولت رئیسی: حذف امضاهای طلایی و صدور پروانه کسب در یک هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار ارزشمند دولت رئیسی: حذف امضاهای طلایی و صدور پروانه کسب در یک هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید