کمبود شکر برای صنف و صنعت صحت ندارد

به گزارش وبلاگ تحصیل، بهمن دانایی، دبیر و عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر ایران با تاکید بر اینکه شرایط ذخایر شکر برای تأمین احتیاج کشور مناسب است، اظهار کرد: در انبار تولیدکنندگان داخلی و همچنین شرکت بازرگانی دولتی ایران به مقدار کافی شکر وجود دارد و خانوار و همچنین صنف و صنعت نباید نگرانی در اینباره داشته باشند.

کمبود شکر برای صنف و صنعت صحت ندارد

او یادآور شد: به زودی برداشت چغندر قند داخلی شروع خواهد شد و با فراوری شکر داخلی میزان ذخایر این کالا افزایش می یابد. دانایی زمان شروع برداشت چغندر قند و فراوری شکر داخلی را نیمه شهریورماه جاری مطرح نمود.

به گفته دانایی؛ پیش بینی می گردد میزان فراوری شکر کشور در امسال به 1 میلیون و 300 هزار تن برسد.

دانایی در پاسخ به این پرسش که قیمت شکر فراوری داخلی چقدر خواهد بود، گفت: در خردادماه سالجاری قیمت هر کیلوگرم شکر داخلی برای مصرف خانوار 6 هزار و 300 تومان و برای صنف و صنعت 6 هزار و 700 تومان مشخص شد. او قیمت قبلی هر کیلوگرم شکر را 4050 تومان مطرح نمود.

دانایی تاکید نمود: با توجه به افزایش 58 درصدی نرخ خرید تضمینی چغندر قند و هزینه فراوری، افزایش قیمت هر کیلوگرم شکر از 4050 تومان به 6 هزار و 300 تومان طبیعی است.

او درباره تأمین و قیمت شکر وارداتی نیز گفت: ثبت سفارش اجرا شده و احتیاج کشور به شکر واردتی نیز تأمین شده است.

دانایی اضافه کرد: با توجه به نرخ جهانی شکر، قیمت تمام شده هر کیلوگرم شکر وارداتی به 8 هزار تومان می رسد، اما شرکت بازرگانی دولتی ایران با عرضه دخایر خود اجازه افزایش قیمت شکر وارداتی را به بیش از 7 هزار تومان نخواهد داد.

در اعلام احتیاج کشور به شکر اختلاف نظر بین وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی وجود دارد. وزارت جهاد کشاورزی میزان احتیاج سالیانه کشور به شکر را 2 میلیون و 200 هزار تن اعلام می نماید در حالی که بخش خصوصی میزان احتیاج به این کالا را 2 میلیون و 800 هزارتن تا 3 میلیون تن می داند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "کمبود شکر برای صنف و صنعت صحت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود شکر برای صنف و صنعت صحت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید