17 عارضه که سلامت چشم را تهدید می کند

به گزارش وبلاگ تحصیل، چشم از جمله حساس ترین و آسیب پذیرترین قسمت های بدن ماست. بنابراین هر نشانه یا علامت غیرعادی نظیر خارشی که از بین نمی رود یا تغییرات ناگهانی در قدرت بینایی را باید جدی بگیریم و به چشم پزشک مراجعه کنیم.

17 عارضه که سلامت چشم را تهدید می کند

به گزارش وبلاگ تحصیل، عصر ایران به نقل از بست لایف نوشت: به دلیل آسیب پذیر بودن چشم ها باید نشانه ها و علائمی را که در این اندام ها رخ می دهد جدی بگیریم. در این گزارش به 17 هشدار اشاره می کنیم که در صورت بروز آن ها در این عضو حساس بدن باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنیم.

 • حرکات غیرعادی چشم

اگر احساس می کنید چشم های شما بدون این که تلاشی برای حرکت دادن آن ها انجام دهید به عقب و جلو می فرایند باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این می تواند نشانه ای از یک ضایعه در عضلات چشم یا آسیب عصبی باشد، اما احتمال این نیز وجود دارد که مسئله ای جدی تر باشد.

دیسمتری حرکات سریع چشم (saccadic dysmetria) به یک نوع حرکت غیرعادی چشم گفته می شود که حتی در زمان استراحت نیز رخ می دهد. این مشکل که از مخچه سرچشمه می گیرد، می تواند در نتیجه هر چیزی از بیماری لایم تا مولتیپل اسکلروزیس یا یک آسیب دیدگی سر تشخیص داده نشده رخ دهد.

 • خشکی مزمن چشم

افراد بسیاری هر از گاهی خشکی چشم را تجربه می کنند که می تواند به دلایل مختلف از جمله تغییرات آب وهوایی یا محرک هایی شکل بگیرد که با چشم در تماس بوده اند، اما خشکی مزمن چشم ممکن است نشانه ای از یک بیماری خودایمنی باشد.

سندرم سیوگرن یک بیماری خودایمنی است که توانایی غدد درون ریز را برای ترشح مواد از بین می برد. در شرایطی که طول عمر افراد مبتلا به این سندرم تقریبا برابر با افراد عادی است، این بیماری می تواند خطر ابتلا به عفونت و همچنین لنفوم را افزایش دهد.

 • بیرون زدگی چشم ها

بیرون زدگی ناگهانی چشم ها می تواند نشانه ای از شرایطی بالقوه خطرناک به نام بیماری تیروئید چشمی باشد. این عارضه ممکن است نشانه یک بیماری نادر خودایمنی باشد که می تواند گاهی اوقات به نابینایی منجر شود.

چشم های بیرون زده ممکن است نشانه ای از بیماری گریوز نیز باشد که به واسطه پرکاری غده تیروئید شکل می گیرد و نسبت به بیماری تیروئید چشمی خطر کمتری ایجاد می کند.

برخی بیماران ممکن است قرمزی چشم و همچنین تاری دید را به واسطه بیماری گریوز تجربه کنند. از دیگر علائم آن می توان به اختلالات خواب، افزایش تشنگی و کاهش وزن اشاره کرد.

 • احساس فشار در چشم

در شرایطی که سردردها می توانند موجب افزایش فشار در اطراف چشم شوند، فشاری که مستقیم بر کره چشم ها تاثیر می گذارد نشانه ای است که نباید نادیده گرفته شود.

احساس فشار در چشم ها بیشتر با اسپاسم عضلانی اربیکولاریس ناشی از خشکی یا تحریک چشم مرتبط است، اما ممکن است به واسطه التهاب در پشت چشم مانند آنچه به واسطه بیماری تیروئید چشمی، عفونت یا تومور رخ می دهد نیز شکل بگیرد.

 • احساس درد در چشم

احساس درد در چشم نشانه ای است که نباید نادیده گرفته شود. گاهی این درد به دلیل وجود یک جسم خارجی رخ می دهد، اما گاهی اوقات نشانه ای از شرایطی جدی تر در پشت چشم و در حفره سینوس یا حتی پایه مغز با تحت فشار قرار دریافت یا تحریک شدن عصب سه قلو است.

 • از دست دادن موقت بینایی

برای افراد مبتلا به میگرن از دست دادن ناگهانی بینایی ممکن است یک رویداد آشنا باشد. با وجود این، برای افرادی که به این شرایط مبتلا نیستند از دست دادن موقت بینایی می تواند به بروز مسئله جدی تری اشاره داشته باشد.

این عارضه می تواند نشانه ای از آموروز فاگاکس یا یک حمله ایسکمیک گذرا باشد. این عارضه به بررسی فوری پزشک نیاز دارد، زیرا ممکن است نشانه ای از اختلال در گردش خون به سمت چشم یا مغز باشد. حتی در صورت بازگشت بینایی، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط و رد احتمال یک سکته مغزی ضروری است.

 • از دست دادن بینایی هنگام ایستادن

از دست دادن ناگهانی بینایی هنگام برخاستن از حالت نشسته مسئله ای نیست که نادیده گرفته شود. این نابینایی موقتی نشانه ای از قطع گذرای جریان خون به چشم، عصب بینایی یا مغز است که می تواند نشانه ای از فشار خون پایین، بیماری عروقی یا افزایش فشار درون جمجمه باشد.

 • نوسانات دید

آیا برای یک لحظه دید خوب و شفافی دارید و لحظه ای بعد همه چیز مبهم به نظر می رسد؟ اگر این گونه است باید برای بررسی های دقیق تر به پزشک مراجعه کنید.

این شرایط اغلب نشانه ای از نیاز به استفاده از عینک است و همچنین می تواند نشانه ای از موارد جدی تر مانند دیابت یا دیگر بیماری های سیستمیک باشد.

 • دوبینی ناگهانی

دوبینی که بدون دلیلی مشخص شکل می گیرد قطعا مسئله ای نیست که نادیده گرفته شود. دوبینی می تواند نشانه ای از یک خونریزی، تومور یا تورم باشد که همگی به رسیدگی پزشکی فوری نیاز دارند.

 • مشاهده فلش های نور

مشاهده ناگهانی فلش های نور مسئله ای نیست که نادیده گرفته شود و در کنار مشاهده تغییر در اجسام شناور یا داشتن سایه در بینایی ممکن است به مساله پزشکی پیچیده اشاره داشته باشد. این علائم می توانند به جداشدگی شبکیه که یک شرایط اضطراری است، اشاره داشته باشند.

 • تاری دید پس از یک وعده غذایی شیرین

تاری دید پس از خوردن غذاهای شیرین می تواند به دیابت اشاره داشته باشد. قند بیش از حد در جریان خون شما می تواند موجب تورم عدسی های چشم شده و به تاری دید منجر شود.

 • حساسیت به نور و قرمزی در یک چشم

حساسیت به نور همراه با قرمزی در یک چشم که به صورت ناگهانی شکل گرفته است می تواند نشانه ای از یووئیت یا التهاب لایه میانی چشم باشد. یووئیت نوعی التهاب است که یووه، لایه ای از چشم زیر صلبیه، را تحت تاثیر قرار می دهد. این موارد اغلب ماهیت خودایمنی دارند و می تواند به واسطه شرایطی از جمله اسپوندیلیت آنکیلوزان، مولتیپل اسکلروزیس، سارکوئیدوز و آرتریت روماتوئید شکل بگیرد.

 • خارش چشم ها

خارش چشم ها اغلب با آلرژی های فصلی پیوند خورده است، اما این تنها شرایطی نیست که ممکن است موجب خارش چشم ها شود.

چشم های تحریک شده و ملتهب می توانند نشانه ای از درماتیت پلک باشد که با نام اگزما بهتر شناخته می شود. در این مورد پرهیز از مالش و خاراندن چشم و مراجعه به پزشک برای دریافت درمان مناسب بهترین گزینه است.

 • التهاب عنبیه

علائم آرتریت تنها به مفاصل انسان محدود نمی شود. یووئیت قدامی التهاب دردناک عنبیه اغلب نشانه ای از آرتریت روماتوئید است.

 • لکه ای ثابت در میدان دید

وجود لکه ای ثابت در میدان دید یک موقعیت اضطراری پزشکی است که باید بلافاصله به آن رسیدگی شود. اپتومتریست ها می توانند ملانومای بدخیم و دیگر انواع سرطان در پشت چشم و همچنین تومورهای مغزی را که موجب تغییر در میدان دید بیمار شده اند تشخیص دهند. بیماران اغلب تا زمانی که لکه در مرکز میدان دید آن ها قرار داشته باشد، متوجه بروز مشکل نمی شوند.

 • مشکل دید در یک چشم

بدتر شدن دید یا از دست دادن کامل بینایی فقط در یک چشم که با آسیب دیدگی مرتبط نیست، یک شرایط پزشکی جدی است. این شرایط می تواند زمانی رخ دهد که رگ های خونی در چشم دچار نشت یا انسداد هستند. این تغییرات عروقی می تواند به حمله قلبی و سکته مغزی منجر شود.

 • انحراف چشم ها

اگر چشم های خود را به صورت ارادی چپ می کنید جای نگرانی وجود ندارد، اما اگر متوجه انحراف خودبه خود چشم ها شده اید باید برای بررسی دلیل آن به پزشک مراجعه کنید.

در شرایطی که انحراف چشم ها در بچه ها معمولا خوش خیم است، اما شرایط باید توسط یک چشم پزشک ارزیابی شود زیرا انحراف ناگهانی چشم ها به سمت بیرون می تواند نشانه ای از افزایش فشار درون جمجمه یا سکته مغزی باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "17 عارضه که سلامت چشم را تهدید می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "17 عارضه که سلامت چشم را تهدید می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید