5 نکته ای که باید هنگام رانندگی در جاده برفی رعایت کنید

به گزارش وبلاگ تحصیل، 1- تا حد امکان رانندگی نکنید

ماشین خود را در پارکینگ یا محل پارک روبروی منزل بگذارید. برترین راه برای مقابله با خطرات رانندگی در برف، عدم رانندگی در این شرایط آب و هوایی است.

5 نکته ای که باید هنگام رانندگی در جاده برفی رعایت کنید

2- آهسته رانندگی کنید

هر زمانی که احساس کردید شرایط به گونه ای است که به راحتی قادر به ترمز گرفتن نیستید، از سرعت خود کم کنید. سرعت بالا بزرگترین دشمن شما در شرایط بد برفی به شمار میرود.

3- در مورد خودرو خود بیشتر بدانید

بسیاری از اتومبیل های تازه قابلیت هایی نظیر ترمز ضدقفل(ABS) -برای جلوگیری از سرخوردن چرخ ها هنگام ترمز گرفتن- و سیستم کنترل پایداری(ESC)- که به فرمان پذیری اتومبیل یاری می نماید- دارند. بیشتر اتومبیل های قدیمی فاقد چنین امکاناتی هستند. برای شرایط برفی و یخبندان، این سیستم ها در حالی که به طور کامل هم بدون خطا نیستند، بسیار کاربردی خواهند بود. اگر اتومبیل شما دارای سیستم ABS است باید یاد بگیرید که چگونه از آن بهره ببرید. فرض کنیم شما در جهتی برفی رانندگی می کنید و ناگهان برای رد کردن چیزی که جهت را مسدود نموده مجبور به ترمز می شوید. نکته مهم اینجاست که نباید فشارهای مکرر به پدال ترمز وارد کنید. تنها کافی است پای خود را به طور دائم روی پدال قرار دهید. آنچه که سیستم ABS انجام می دهد، مشابه فشار مکرری است که از سوی راننده به پدال ترمز وارد می گردد و از قفل کردن چرخ ها جلوگیری می نماید. به خاطر داشته باشید که شما همچنان می توانید اتومبیل خود را راهنمایی کنید، پس به آرامی عامل انسداد جهت را رد کنید و ترمز را رها کنید. در ضمن نباید فراموش کنید که پدال گاز را زیاد فشار ندهید.

کنترل کننده های ترمز جلوی لیزخوردن خودرو را در جاده می گیرند اما اگر با سرعت خیلی بالایی درحال حرکت باشید، یاریی نخواهند کرد.

وسایل نقلیه همگی با داشتن ترمز در حین عبور از منطقه ها برفی به یاری شما خواهند آمد اما نباید فراموش کنید که هیچکدام جان شما را در پیچ های تند و خطرناک نجات نمی دهند.

به علاوه اگر خودرو شما به لحاظ فنی در شرایط مناسبی نیست و یا ملزومات مورد احتیاج زمستانی را ندارد، بهتر است راه دیگری برای رفت و آمد خود پیدا کنید.

4- بدانید در هنگام لیز خوردن خودرو باید چه کار کنید

در هنگام لیز خوردن، جهت خود را در جهت سرخوردن خودرو حفظ کنید و سعی در برگرداندن خودرو در جهتی معکوس نداشته باشید. با اندازه متعادلی از فشردن پدال گاز، کنترل ماشین را دوباره به دست گیرید. این روش که به عبارتی مبارزه نکن نامیده می گردد، برای تمام وسایل نقلیه ای که نیروی محرکه موتور آنها روی دو چرخ یا چهار چرخ باشد، قابل اجراست. اگر نیروی محرکه خودروی شما روی دو چرخ عقب است، احتمالا مجبور خواهید بود که بر خلاف حرکت لغزش ماشین، آنرا راهنمایی کنید تا از کشیده شدن عقب خودرو به یک سمت جلوگیری کنید (به این شکل که اگر عقب ماشین به سمت چپ کشیده شد، شما باید فرمان را به سمت راست بچرخانید). اما مسلما انجام درست اینکار سخت است. به طور کلی، ماشین های با نیروی محرکه در چرخ های عقب، تعامل خوبی با برف و یخ ندارند. پس عاقلانه ترین کار در شرایط برفی، نگه داشتن آنها در پارکینگ است. مخصوصا خودروهای از این دست که قدرت اسب بخار بالاتری نیز دارند.

البته که همچنان به یاد داشته باشید، در وهله اول برترین راه برای مقابله با سر خوردن، رانندگی با سرعت پایین است.

5- مراقب دید خود در برف و بوران باشید

گاهی اوقات در حین رانندگی بارش شدید برف آغاز شده و شما را غافلگیر می نماید. ابتدا باید سرعت خود را کم نموده و پس از آن چراغ های خودرو را روشن کنید. فاصله خود را از خودرو جلویی افزایش داده و حدودا 3 الی 4 خودرو از هم فاصله داشته باشید. اگر برف و بوران دید شما را گرفته و قادر به تماشا جهت خود نیستید :

سریعا سرعت خود را کم نموده و فلاشر خودرو را روشن کنید.

از چراغ های رنگ روشن استفاده نکنید چون باعث انعکاس بیشتر در بوران می گردد.

اگر ترافیک مانع از حرکت خودروها شده است، بایستید.

درصورت امکان در محل مناسبی خودرو خود را به کناری زده و متوقف شوید و یا در پی خروجی بزرگراه باشید.

داخل خودرو بمانید تا شرایط جوی بهتر گردد- هرگز در برف سنگین خودرو خود را ترک نکنید.

تشکیل یخ سیاه (پوششی شفاف و هموار از یخ-یخ شفاف) در جاده بسیار پرخطر است. چون یخ زدگی نامرئی است و راننده متوجه خطر نمی گردد و سرعت خود را کاهش نمی دهد. بنابراین، این منطقه ها در جاده ها بسیار خطرناک هستند. رانندگان در زمانی که دمای هوا زیر صفر درجه باشد و سطح جاده مرطوب به نظر برسد، باید احتمال تشکیل یخ سیاه را در نظر بگیرند. یک راه تشخیص آن دقت به پاشیده شدن آب به وسیله لاستیک خودروها است.

منبع: Business Insider

منبع: کجارو

به "5 نکته ای که باید هنگام رانندگی در جاده برفی رعایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نکته ای که باید هنگام رانندگی در جاده برفی رعایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید