آیا گیاهخواری رژیم سالم تری است؟

به گزارش وبلاگ تحصیل، احتمالا شما هم در طول این سال ها زیاد شنیده باشید که رژیم گیاهخواری برای سلامت شما بهتر است. آیا واقعا حذف کردن گوشت از رژیم غذایی، سالم تر است و باعث طول عمر و سلامتی ما می گردد؟

آیا گیاهخواری رژیم سالم تری است؟

اگر مراقب نباشید، گیاهخواری نادرست می تواند مشکل ساز باشد

گیاهخواران به دو دسته کلی تقسیم می شوند. افرادی که علاوه بر گیاه، فرآورده های حیوانات را نیز می خورند مانند تخم مرغ و لبنیات؛ و افرادی که تنها از گیاهان تغذیه می نمایند و فرآورده های حیوانات را نمی خورند. معمولا بیشتر گیاهخواران جزو دسته اول هستند. رژیم غذایی این نوع افراد از لحاظ اندازه مواد مغذی که به بدن می رسد خیلی تفاوتی ندارد. اما گیاهخواران دسته دوم باید در انتخاب غذای خود خیلی مواظب باشند تا بتوانند تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را بگیرند.

اگر یک رژیم گیاهخواری خوب را دنبال کنید، گیاهخواری می تواند از لحاظ مواد مغذی و معدنی، برترین و سالم ترین رژیم باشد، زیرا همه ما می دانیم که گیاهان سرشار از مواد مغذی هستند تا بتوانند سلامت ما را حفظ نمایند.

طبق آنالیز ها، ریسک ابتلا به مسائل قلبی افراد گیاهخوار کمتر است. کلسترول بد و فشار خون گیاهخواران پایین تر است و بعلاوه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در آنها نسبت به افراد گوشتخوار کمتر است.

مهم ترین نکته برای گیاهخواران این است که مطمئن شوند تمام مواد مغذی کلیدی شامل پروتئین، اسیدهای چرب، آهن، روی، ید، کلسیم و ویتامین D و B-12 را دریافت می نمایند. پروتئین برای ساخت توده عضلانی، عملکرد آمینو، مبارزه با بیماری و بهبودی بدن لازم است، بنابراین مطمئن شوید که بیشتر وعده های غذایی شما حاوی پروتئین باشد. برای به دست آوردن اسید آمینه های ضروری و مواد مغذی، باید انواع دانه ها و غلات را مصرف کنید. بعلاوه پروتئین سویا (لوبیای سویا) تنها پروتئین گیاهی است که به کاملی پروتئین حیوانی است.

اگر قصد دارید گیاهخوار بشوید این نکات را رعایت کنید:

1- مزایای سلامتی اثبات شده متعددی برای پیروی از رژیم های گیاهی وجود دارد، اما در صورتی که آن را به درستی انجام بدهید و غذاهای پرچرب(حتی اگر گیاهی باشند) نخورید

2- هر دو دسته گیاهخواران باید اطمینان حاصل نمایند که غذاهای مناسبی را دریافت می نمایند. می توانید یک کتاب در خصوص چگونگی پیروی از یک رژیم غذایی گیاهی مطالعه کنید و یا با متخصص تغذیه ملاقات داشته باشید

3- از آجیل و مغز ها در وعده های خود زیاد بهره ببرید زیرا سرشار از مواد مغذی هستند و پروتئین بدن را تا حد قابل توجهی تامین می نمایند.

منبع: فوت و فن / webmd.com

به "آیا گیاهخواری رژیم سالم تری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا گیاهخواری رژیم سالم تری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید