اقدام حیرت انگیز روس ها در پایان دادن به قرنطینه کرونا

به گزارش وبلاگ تحصیل، روسیه در تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به جایگاه سوم جهان رسیده، اما مسکو، دوره تعطیلی و دورکاری در این کشور را لغو کرده است و این موضوع باعث حیرت رسانه ها و تحلیلگران شده است.

اقدام حیرت انگیز روس ها در پایان دادن به قرنطینه کرونا

به گزارش وبلاگ تحصیل به نقل از ایرنا در حالی که گفته می شود بازگشایی بخش هایی از اقتصاد روسیه منجر به شیوع بیشتر ویروس کووید-19 می شود، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور اعلام کرده است، این برنامه تعطیلات، که در آن کارگران می توانند در خانه بمانند و حقوق خود را هم داشته باشند، به پایان رسیده است.

پوتین دوشنبه هفته گذشته در نطق تلویزیونی خود خطاب به مردم روسیه بیان نمود: تعطیلاتی که به دلیل مقابله با شیوع کرونا از شش هفته پیش آغاز شده بود از فردا سه شنبه (30 اردیبهشت) به پایان می رسد، اما افراد بالای 65 سال همچنان اجازه خروج از خانه را ندارند.

با وجود اینکه مقامات روس وانمود می کنند که بر اوضاع ویروس کرونا مسلط هستند اما آمارهای چند روز گذشته این تصور را تقویت کرده است که روسیه در حال از دست دادن کنترل جنگ با ویروس کرونا است. هر روز تعداد مبتلایان رو به رشد است و احتمال افزایش تعداد مرگ و میرها وجود دارد.

به گزارش رسانه ها طی روز گذشته در روسیه، حدود 11 هزار مورد جدید از ابتلا به بیماری کرونا ویروس در این کشور ثبت شده است، در نتیجه تعداد رسمی موارد در این کشور به 262 هزار و 242 نفر رسیده است.

روسیه اکنون در تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا پس از آمریکا و اسپانیا در رتبه سوم دنیا قرار گرفته است. در مجموع، بیش از دو هزار و 400 نفر در اثر کووید-19 در روسیه جان خود را از دست دادند.

بر اساس دستور جدید دولت روسیه در پایان دورکاری، حدود 500 هزار کارمند و کارگر شرکت های فنی و صنعتی مجوز از سرگیری کار را با شرط رعایت اقدامات بهداشتی نظیر استفاده از ماسک و دستکش در مکان های عمومی و وسایل نقلیه دریافت کردند.

  • آسیب شدید اقتصاد روسیه به علت شیوع کرونا

به دنبال کاهش قیمت نفت به دلیل کاهش تقاضا برای آن، مسکو در تلاش است تا اقتصاد وابسته به نفت خود را با ثبات حفظ کند و این یکی از دلایل مهمی است که دولت روسیه را وادار به پایان دادن تعطیلات کرونایی کرده است.

طبق آمار رسمی، در حال حاضر بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر در روسیه بیکار هستند.

روسیه یکی از گیرندگان اصلی مهاجران کار آسیای میانه است و اعلام قرنطینه هزاران نفر از مهاجران کار پساشوروی را بدون شغل و درآمد کرده است. بدین ترتیب، هزاران نفر دیگر در آسیای میانه منتظر هستند تا راه روسیه باز شود که بتوانند در آنجا کار کنند و برای حمایت از خانواده خود درآمد کسب کنند.

سازمان دنیای کار می گوید برخی از کشورهای منطقه پساشوروی از رهبری روسیه در مبارزه با ویروس کرونا و تبعات اقتصادی آن پیروی می کنند.

قزاقستان نیز دوشنبه هفته گذشته بیان نمود که محدودیت های موجود در بخش های اقتصاد را لفو می کند. قاسم جومرت توکایف رئیس جمهوری این کشور گفته است که پرداخت اقتصادیات برای افراد کم درآمد کاهش می یابد و نرخ اقتصادیات برای ثروتمندان افزایش می یابد.

به گزارش رسانه های قزاقستان مقامات این کشور می گویند اگر تعداد مبتلایان ویروس کرونا در این کشور در یک هفته افزایش نیابد، مغازه ها، ساختمان های اداری و بازار باز می شوند.

  • ادعای مرگ ومیر پایین تر کرونا در روسیه

با وجود شیوع کرونا در روسیه اما مسوولان مسکو مدعی اند میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در این کشور پایین تر از کشورهای اروپایی و آمریکاست و مقامات این موضوع را به این واقعیت نسبت می دهند که روسیه به سرعت مرزهای خود را بست و آن هایی که در معرض خطر بودند را جدا کرد، بیمارستان ها را برای معالجه بیماران مبتلا به کروناویروس تبدیل کرد و آزمایش های گسترده ای را از افراد آلوده آغاز کرد.

سرگئی لاوروف در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ار. ب. کا روسیه گفت: در خصوص آمار کرونا من به شما اطمینان می دهم که دولت روسیه به هیچ وجه تصمیمی برای پنهان کردن واقعیت ها در این مورد ندارد.

وی افزود: این شوخی نیست و مربوط به زندگی انسانها می شود و بازی با آن را نفرت آور می دانم همچنان که تلاش برای استفاده از این شرایط برای سیاه نمایی هر کشوری را بیزار کننده می دانم.

آمار اندک مرگ و میر با وجود گسترش روزافزون کرونا در پهناورترین کشور دنیا و تبدیل آن به دومین کشور با بیشترین بیمار کرونایی، حدس ها در خصوص غیرواقعی بودن آمار جانباختگان در این کشور را افزایش داده است با این وجود دولت روسیه چنین اظهاراتی را تکذیب می کند و مدعی است که رسانه های غربی به دنبال سیاه نمایی از روسها و نادیده دریافت موفقیت سیستم بهداشت و درمان این کشور هستند.

تاتیانا گولیکووا معاون نخست وزیر و رئیس ستاد مبارزه با کرونا در روسیه ضمن تکذیب این ادعا که نخست در روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز چاپ شد، گفت: روسیه هیچگاه آمار رسمی در خصوص کووید-19 را دست کاری نکرده است.

  • افشاگری شهردار مسکو | آمار واقعی بیماران کرونا در پایتخت روسیه 250 هزار است

با وجود این گفته لاوروف اما آمارها و نظر تحلیلگران در خصوص کرونا خلاف آمارها و اظهارات دولتی روسیه است.

به عقیده ولادیسلاو اینوزمتسف یک تحلیلگر مسائل اجتماعی روسی در طول دو دهه پر افتخار این کشور، کرملین اسیر آمار و یادداشت هایی شده است که توسط افراد ویژه آموزش دیده به مقامات عالی رتبه ارائه می شود، در حالی که اعتماد عمومی به سخنان و دستورات مقامات به صفر رسیده است.

به گفته وی این بیماری همه گیر و شیوع گسترده آن به وضوح نشان می دهد که همه چیز گیج کننده است.

همچنین برخی کارشناسان می گویند روسیه از اوضاع بحرانی کرونا در این کشور غفلت کرده است به طوری که رسانه های دولتی این کشور توجه خود را تنها معطوف مسائل کشورهای دیگر کرده اند.

اوضاع بحران روزافزون کووید-19 در روسیه باعث شده است که به گفته برخی منابع رسانه ای مسکو پزشکان زیادی به خاطر ترس از این بیماری دست از کار بکشند به طور مثال 350 پزشک در منطقه کالینینگراد استعفا دادند و از کار در اپیدمی کرونا امتناع ورزند.

در سن پترزبورگ هم، ده ها متخصص بیهوشی، ریوی، پرستار پس از تبدیل بیمارستان های خود برای معالجه کرونا نامه استعفا نوشتند.

  • سرنوشت مرموز پزشکان شاکی از کرونا در روسیه | پرت شدن از پنجره بیمارستان و مرگ

منبع: همشهری آنلاین

به "اقدام حیرت انگیز روس ها در پایان دادن به قرنطینه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام حیرت انگیز روس ها در پایان دادن به قرنطینه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید