بارش باران در نقاط مختلف کشور ، وزش باد شدید در 9 استان

به گزارش وبلاگ تحصیل، سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران در نقاط مختلف کشور، وزش باد شدید در 9 استان و افزایش ارتفاع موج تا 2.5 متر در دریای خزر و خلیج فارس هشدار داد.

بارش باران در نقاط مختلف کشور ، وزش باد شدید در 9 استان

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ تحصیل، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از ورود سامانه بارشی وبارش باران، وزش باد شدید موقت، رعدوبرق، در ارتفاعات بارش برف و رخداد مه و احتمال ریزش تگرگ در نواحی مستعد، فرایند کاهشی دما به ویژه در سواحل دریای خزر ازشنبه (21 اسفندماه) تا سه شنبه (24 اسفندماه) خبر داد.

این شرایط جوی روز شنبه در استان های گیلان، خراسان رضوی، یزد، خوزستان، روز یکشنبه در استان های گیلان، غرب مازندران، خوزستان، لرستان، اصفهان، نوار شمالی یزد، خراسان رضوی، شرق و شمال اردبیل، روز دوشنبه در استان های خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه غربی اصفهان، مرکزی، جنوب همدان، قم، تهران، البرز، گلستان، مازندران، گیلان، سمنان، شمال خراسان رضوی، خراسان شمالی، قزوین و روز سه شنبه در شرق لرستان، چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، تهران، البرز، زنجان، ارتفاعات قزوین و سمنان، شمال مرکزی قابل پیش بینی است.

بر اثر فعالیت این سامانه بارشی اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده ها به ویژه در جهت های کوهستانی و گردنه ها، احتمال آبگرفتگی معابر شهری، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، تاخیر و احتمال لغو پرواز وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از هرگونه سیب و تخریب، احتیاط در سفر های برون شهری، پرهیز از توقف در کنار رودخانه ها، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی در جاده های کوهستانی، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو را توصیه می کند.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی از افزایش گرادیان فشاری و وزش باد نسبتا شدید تا شدید همراه با خیزش گردو خاک در منطقه ها مستعد از شنبه (21 اسفندماه) تا سه شنبه (24 اسفندماه) خبر داده است.

این شرایط جوی روز شنبه در خراسان جنوبی، سمنان، خراسان رضوی، قم، مرکزی، روز یکشنبه در یزد، اصفهان، شمال فارس، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی و روز سه شنبه در اصفهان، شمال فارس، یزد، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی دور از انتظار است.

براثر این مخاطره احتمال خیزش گرد و خاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال ها و احتمال آسیب به سازه های موقت مانند گلخانه ها و تابلو های تبلیغاتی وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به استحکام سازه های موقتی، احتیاط در تردد از اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و عدم پارک خودرو ها در اطراف موارد ذکر شده را توصیه می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگری از افزایش سرعت وزش باد همراه با بارش باران و افزایش ارتفاع موج بین 1 تا 1.5 متردر سواحل و تا 2 و 2.5 متر در فرا ساحل در دریای خزر، در نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران و گلستان از شنبه (21 اسفندماه) تا سه شنبه (24 اسفندماه) خبر داد.

در این شرایط جوی خطر غرق شدن قایق های سبک و تفریحی وآسیب به قفس ها و تور های صیادی و اختلال در تردد با شناور های نیمه سنگین و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی دور از انتظارنیست و سازمان هواشناسی محدودیت در تردد قایق ها و شناور های سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت های دریایی در منطقه ها فراساحل، احتیاط در تردد شناور های نیمه سنگین و در نظر گرفتن تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت را توصیه می کند.

از روز شنبه تا یکشنبه (21 تا 22 اسفندماه) نیز افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع موج بین 1 تا 1.5 متر در سواحل و تا 2 تا 2.5 متر در فراساحل خلیج فارس، در نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان و بوشهر پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی خطر غرق شدن قایق های سبک و تفریحی وآسیب به قفس ها و تور های صیادی و اختلال در تردد با شناور های نیمه سنگین و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی وجود دارد. به توصیه سازمان هواشناسی باید محدودیت در تردد قایق ها و شناور های سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت های دریایی در منطقه ها فراساحل، احتیاط در تردد شناور های نیمه سنگین و در نظر گرفتن تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت در دستورکار قرار گیرد.

گفتنی است هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر ها و انجام کار های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار ها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بارش باران در نقاط مختلف کشور ، وزش باد شدید در 9 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش باران در نقاط مختلف کشور ، وزش باد شدید در 9 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید