تغذیه قبل از تمرین ، چطور بهترین نتیجه را کسب کنیم؟

به گزارش وبلاگ تحصیل، هدف اصلی در تغذیه قبل از تمرین این است که انرژی کافی برای عضله ها و مغزمان را فراهم کنیم و برای تمرین آماده شویم. تغذیه خوب قبل از تمرین نه تنها کمک می کند تا عملکرد بهتری داشته باشید، بلکه آسیب عضلانی را تا حدی کاهش می دهد.

تغذیه قبل از تمرین ، چطور بهترین نتیجه را کسب کنیم؟

از قلم نیاندازید که تمرین و تغذیه پا به پای هم می آیند. بعضی از بدنسازان حرفه ای بر این باورند که برنامه غذایی می تواند مسئولیت حدود 90 درصد از ترکیب بدنی تان را بر عهده بگیرد. این مقاله راهنمای خوبی برای کسانی است که به تناسب اندام خود اهمیت می دهند و همیشه دغدغه شان این است که قبل از تمرین چه چیزی باید بخورند؟ با ما همراه باشید.

تغذیه قبل از تمرین باید حاوی چه موادی باشد؟

مواد مغذی مناسب قبل از تمرین، انرژی و قدرتی را که در هنگام ورزش به آن نیاز دارید، به شما خواهد داد. کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها درشت مغذی های بدن نامیده می شوند که نقش مهمی در فرآیند سوخت رسانی قبل از تمرین ایفا می کنند. اما اندازه مصرف درشت مغذی ها در افراد و تمرینات مختلف، فرق دارد.

کربوهیدرات ها

مصرف کربوهیدرات ها قبل از تمرین اهمیت بالایی دارد. از آن جایی که انجام تمرینات شدید نیازمند انرژی زیادی است، بدن ما نمی تواند به اندازه کافی اکسیژن فراهم کند تا چربی ها به عنوان منبع سوخت قرار بگیرند. در نتیجه بدن به گلیکوژن (کربوهیدرات های ذخیره شده در بدن) تکیه می کند که برای تجزیه شدن و منبع انرژی نیازی به اکسیژن ندارند. بنابراین ذخایر انرژی گلیکوژن موجود در بدن، منبع اصلی انرژی عضلات شما هستند.

با مصرف اندازه زیادی از کربوهیدرات قبل از تمرین مطمئن شوید که ذخیره های گلیکوژن کاملا پر هستند. بر اساس مطالعات حدود 80 درصد از انرژی مورد نیاز در یک جلسه تمرینی بدنسازی از تجزیه گلیکوژن به دست می آید. با پر نگه داشتن این ذخایر با نهایت توان بدن تمرین کرده و عملکرد ورزشی خود را افزایش دهید.

از قلم نیاندازید که اگر ذخایر گلیکوژن در سطح پایینی قرار داشته باشند، تولید پروتئین عضلانی متوقف شده و بدن عضله زیادی نمی سازد.

پروتئین ها

بر اساس مطالعات مصرف پروتئین و میان وعده های حاوی آنها قبل از تمرین، پتانسیل بالایی برای بهبود عملکرد ورزشی دارد. با فراهم کردن جریان ثابتی از آمینواسید ها در زمان شروع تمرین، رسیدن آن ها به عضله های فعال را به حداکثر رسانده و در نتیجه تحلیل و تخریب بافت عضلانی در طول تمرین را کاهش می دهید.

مزایای خوردن پروتئین قبل از ورزش

 • آنابولیک بهتر یا رشد عضلانی
 • بهبود بازیابی عضلات
 • افزایش قدرت و توده بدون چربی بدن
 • افزایش کارایی عضلات

چربی ها

چربی ها در زمان قبل از تمرین به جز تمرینات طولانی تر و با شدت کم تر، ارزش تغذیه ای خاصی ندارند و ممکن است بخواهید مصرف آن ها را محدود تر کنید. دقت کنید که مصرف چربی ها زمان خالی شدن معده را به عقب می اندازند. در نتیجه مدت زمان فرایند هضم غذا طولانی تر می شود. اگر غذا در طول تمرین در معده بماند، باعث بروز مسائل معده مثل تهوع و دل پیچه می شود. البته مصرف چربی ها حدود 2 ساعت قبل از تمرین مشکل خاصی را به وجود نمی آورد.

زمان و چند نمونه تغذیه قبل از تمرین

به طور کلی تغذیه قبل از تمرین باید دارای کربوهیدرات هایی با شاخص قندی بالا و یک منبع پروتئینی کم چرب باشد. سعی کنید وعده غذایی قبل از تمرین را دو تا سه ساعت قبل از شروع تمرین مصرف کنید.

اگر 2 تا 3 ساعت دیگر تمرین دارید

 • گوشت بوقلمون همراه نان
 • استیک کم چرب
 • پروتئین بدون چربی با برنج قهوه ای و سبزیجات پخته شده
 • املت تخم مرغ همراه نان تست گندم

اگر 2 ساعت دیگر تمرین دارید

 • پرومیلک کاله که از شیر تغلیظ شده با پروتئین با صفر درصد چربی تهیه شده همراه میوه
 • غلات صبحانه همراه با شیر
 • یک فنجان جو پخته شده همراه با موز

اگر 1 ساعت و کم تر از آن تمرین دارید

 • ماست ایسلندی و میوه
 • نوتریشن بار با پروتئین و مواد اولیه سالم
 • میوه هایی مثل سیب، گلابی، توت فرنگی و میوه هایی که شاخص گلایسمیک پایینی دارند

علاوه بر مواد غذایی ای که به آن اشاره کردیم، نوشیدن یک تا دو فنجان قهوه را از قلم نیاندازید. کافئین موجود در قهوه دستگاه عصبی مرکزی را تقویت کرده و باعث افزایش نیروی عضلانی می شود. علاوه بر افزایش انرژی کافئین گیرنده های درد در مغز را مسدود کرده و اجازه می دهد تا با شدت بیشتر و برای مدت زمان طولانی تری تمرین کنید.

منبع: کتاب کاله

به "تغذیه قبل از تمرین ، چطور بهترین نتیجه را کسب کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغذیه قبل از تمرین ، چطور بهترین نتیجه را کسب کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید