خشک کردن راحت میوه ها در خانه با روشی مخصوص

به گزارش وبلاگ تحصیل، اگر در خانه دستگه خشک کردن میوه ندارید می توانید میوه هایتان را در آفتاب، فر و به روش های دیگری خشک کنید و نگاه دارید.

خشک کردن راحت میوه ها در خانه با روشی مخصوص

فرآیند خشک کردن میوه در اصل، روشی مناسب برای محافظت از طعم میوه است. گاهی اوقات میوه خشک شده نسبت به نوع تازه آن به علت طعم بهتر، رجحان دارد. بعضی میوه ها در بعضی از فصول سال، فراوان تر از دیگر میوه ها هستند. در صورت تمایل به استفاده از میوه ها در فصول مختلف سال ضروری است میوه ها را خشک نموده و از آن بهره ببرید.

روش خشک کردن میوه ها برترین راه برای خراب نشدن میوه های اضافی است. میوه خشک ترد و شیرین و نوعی آب نبات طبیعی است و مواد مغذی موجود در آنها تفاوت چندانی با میوه تازه ندارد. از میوه خشک می توان به صورت میان وعده استفاده نمود.

شما برای مصرف انواع میوه ها مجبور نیستید هزینه گزاف برای تهیه نوع آماده و بسته بندی آن بپردازید بلکه می توانید بدون هیچ گونه هزینه ای میوه های اضافی خود را به میوه خشک تبدیل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. با چند روش می توانید در خانه به خشک کردن میوه بپردازید.

با این بخش همراه باشید، تا با روش های مختلف و آسان خشک کردن میوه در خانه آشنا شوید.

خشک کردن میوه در آفتاب

معمول ترین و ابتدایی ترین روش خشک کردن میوه استفاده از آفتاب است. در این روش میوه را نصف یا خرد نموده و به مدت چند روز در فضای بیرون و در معرض نور آفتاب قرار می دهند.

مراحل خشک کردن میوه در آفتاب

برای خشک کردن میوه یک روز گرم آفتابی را که رطوبت هوا زیر 60 درصد و هوا هم آفتابی و گرم باشد، انتخاب نمایید. این کار چند روز طول می کشد بنابراین ضروری است که هوا برای چند روز متوالی صاف و خوب باشد. میوه ها را روی سینی توری استیل ضدزنگ، پلاستیکی یا فایبرگلاس با روکش تفلون قرار دهید و با کمی فاصله روی توری بچینید.

سینی میوه را روی دو عدد آجر قرار دهید تا از زمین فاصله بگیرد و بر روی آن یک توری نازک بیاندازید و زیر نور آفتاب قرار دهید. قرار دادن سینی روی آجر سبب بهتر جریان یافتن هوا و سریع تر خشک کردن میوه می گردد. برای سرعت بخشیدن به روند خشک شدن میوه ها، در زیر سینی یک ورق آلومینیوم یا قلع قرار دهید. هوای خنک شب می تواند میوه را دوباره مرطوب کند. پس سینی را در شب در جای سرپوشیده قرار دهید.

هر روز چند بار به میوه ها سر بزنید و میوه ها چروکیده و جویدنی (ترد) را جمع آوری کنید.

خشک کردن میوه در فر

یکی دیگر از روش های خشک کردن میوه، خشک کردن با جریان هوا می باشد که ترکیبی از جریان هوا و حرارت کم است، این کار معمولاً در فر انجام می گردد. خشک کردن با فر برترین روشی است که می توانید بهره ببرید، زیرا شکر یا ماده افزودنی دیگری به آن نمی افزایید و تنها چندین ساعت زمان برای این کار احتیاج دارید.

فایده انجام این کار در خانه آن است که روی نتیجه کار خود کنترل دارید و میوه ها را به هر میزان و شکلی که مایل باشید، خشک می کنید. کیفیت میوه خشک شده به میزان تکه های میوه و مدت زمان خشک کردن آن بستگی دارد.

مواد لازم برای خشک کردن میوه در فر

فر، کاغذ مومی یا لاینرهای سیلیکونی و سینی فر یا توری های گرد مخصوص پیتزا

در این روش برای جلوگیری از رشد باکتری ها میوه ها را در دمای پایین گرم می نمایند تا آب آنها به قدر کافی تبخیر گردد. میوه موردنظرتان را آماده کنید، بهتر است این میوه ها کاملا رسیده باشند. میوه ها را با آب سرد بشویید قسمت لکه دارشان را جدا کنید و هسته میوه و ساقه میوه را جدا کنید.

میوه ها را به صورت هم میزان برش بزنید تا در زمان یکسانی خشک شوند. میوه های کوچک مثل انگور، توت فرنگی، گیلاس و گوجه فرنگی مینیاتوری را می توان به صورت درسته خشک کرد. میوه های میانه را می توان نصف یا حلقه حلقه کرد و میوه های بزرگ یا خیلی سفت مثل انبه، آناناس و نارگیل را باید ورقه ورقه کرد.

اگر دوست دارید پوست میوه ها را بگیرید، تکه های میوه را 30 ثانیه در آب جوش بریزید و سپس به یک ظرف آب یخ منتقل کنید تا پوست میوه ها راحت جدا گردد. برای حفظ ظاهر زیبای میوه ها و به حداقل رسیدن تغییر رنگ شان آنها را 10 دقیقه درون آب لیمو و آب قرار دهید، سپس در آبکش بریزید و با یک حوله بدون پرز به آرامی خشک کنید.

فر را از قبل در دمای 54 تا 71 درجه سانتی گراد گرم کنید. از درجه حرارت پایین تر برای میوه های برش خورده نازک مانند سیب یا هلو و از دمای بالاتر برای توت فرنگی ها و سایر توت های کامل بهره ببرید. روی سینی فر را با کاغذ مومی بپوشانید و تکه های میوه را با حفظ فاصله بچینید.

یک توری گرد مخصوص پیتزا یا یک لاینر سیلیکونی روی میوه ها برای جلوگیری از جمع شدن (لوله شدن) آنها قرار دهید. میوه ها را درون فر بگذارید و هر دو ساعت سینی فر را بچرخانید. هنگامی که میوه خشک بافتی مانند چرم پیدا کرد و حدی منعطف بود، آماده بیرون آوردن از فر است.

بعد از بیرون آوردن میوه های خشک از فر آنها را در ظرف های پلاستیکی یا شیشه ای بریزید و برای 4 تا 5 روز سر ظرف ها را باز بگذارید تا رطوبت به جای مانده آنها تبخیر گردد. در طی این روزها ظرف را تکان دهید تا میوه ها کمی جابه جا شوند. پس از 5 روز، در ظرف را ببندید. حدود 10 ماه بعد از این میوه های خشک می توانید بهره ببرید.

مدت زمان لازم برای خشک شدن انواع میوه ها در فر

سیب: 6 ساعت

انگور: 8 تا 10 ساعت

پوست مرکبات: 8 تا 10 ساعت

گیلاس: 12 ساعت

توت فرنگی: 12 ساعت

زردآلو: 12 ساعت

آلو: 6 ساعت

گلابی: 6 ساعت

هلو: 6 ساعت

موز: 6 ساعت

روش سرخ کردن یکی دیگر از برترین روش ها برای خشک کردن میوه های پر نشاسته و کم رطوبت مثل موز است.

خشک کردن میوه با شکر

خشک کردن با شکر نوع دیگری از روش خشک کردن میوه است که با خیساندن یا جوشاندن میوه در یک شیره شکری انجام می گردد.

خشک کردن میوه با میوه خشک کن

استفاده از دستگاه میوه خشک کن، سبب می گردد آب میوه به صورت خیلی آرام، آهسته و با حرارت خیلی کم تبخیر گردد. بیشتر این دستگاه های میوه خشک کن در کف خود المنت برقی مشبک دارند که روی آنها هواکش قرار گرفته است. بسته به نوع میوه و نوع دستگاه میوه خشک کن، 24 ساعت وقت ضروری است تا میوه ها به صورت کامل خشک شوند.

اگر قصد خشک کردن اندازه زیادی میوه و سبزیجات را داشته باشید استفاده از دستگاه های میوه خشک کن یکی از برترین گزینه هاست. میوه خشک کن را روی تنظیمات خشک کردن میوه قرار دهید و اگر چنین تنظیماتی ندارد، آن را روی درجه حرارت 57 درجه سانتی گراد بگذارید.

میوه ها را درون خشک کن بچینید. میوه ها در این دستگاه با توجه به میوه و ضخامت آن به 24 تا 48 ساعت زمان برای خشک شدن احتیاج دارند. بعد از 24 ساعت اول برای جلوگیری از خشک شدن بیش ازحد میوه ها، آنها را مدام چک کنید. میوه ها خشک و ترد شده را جمع آوری کنید. میوه خشک باید نسبتا سفت باشند زیرا رطوبت آنها از بین رفته است.

نگهداری و استفاده از میوه خشک

میوه های کاملاً خشک شده و ترد را می توانید در ظرف پلاستیکی دردار بریزید و در آشپزخانه نگهداری کنید. میوه هایی که هنوز کمی رطوبت دارند را در ظرفی پلاستیکی بگذارید و یا روی آنها را با سلفون بپوشانید و می توانید تا چندین روز آنها را در یخچال نگهداری کنید.

بیشتر میوه های خشک شده 9 تا 12 ماه قابل استفاده هستند. برای جلوگیری از فاسد شدن، میوه های خشک آماده و بسته بندی شده، آنها را در یک کیسه سربسته درون یخچال قرار دهید. از میوه خشک می توانید دز غذاهای مختلف بهره ببرید یا آنها را به تنهایی بخورید.

بعضی از میوه های خشک را مانند سیب، زردآلو، هلو، آلو و گلابی می توان با خیساندن در آب گرم یا آهسته جوشاندن دوباره آبدار و مرطوب کردو سپس استفاده نمود. بسیاری از میوه های خشک رایج در بازار قبل از بسته بندی با دی اکسید گوگرد خشک می شوند که این روش به میوه یاری می نماید تا رنگ، طعم و شکل خود را حفظ کند.

اگر به گوگرد حساسیت دارید، می توانید میوه های خشک شده بدون گوگرد را بخرید.

درست کردن چیپس میوه

به گزارش وب گاه نمناک، شما می توانید با استفاده از فر یا دستگاه میوه خشک کن، چیپس های ترد و طلایی رنگ میوه درست کنید. میوه های دارای پوست نازک مانند سیب، آناناس، نارگیل، لیمو و پرتقال مناسب برای چیپس شدن هستند. برای یک دست شدن ورقه میوه ها از ماندولین بهره ببرید، برای جلوگیری از تغییر رنگ میوه ها بر روی آنها آب لیمو بزنید.

سپس با کمی روغن یک سینی فر را چرب کنید و حلقه های سیب را روی آن بچینید و در پایینترین طبقه فر قرار دهید. صبر کنید تا میوه ها به مدت دو الی سه ساعت در فر باقی بمانند تا کاملاً خشک شوند. برای تزیین دسر یا سالاد و یا حتی به عنوان اسنک می توانید از این چیپس های میوه ای بهره ببرید.

منبع: فرارو

به "خشک کردن راحت میوه ها در خانه با روشی مخصوص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشک کردن راحت میوه ها در خانه با روشی مخصوص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید