خطرناک تر و مرموزتر از برادر ، غیبت رهبر کره شمالی و فرصت قدرت نمایی خواهر

به گزارش وبلاگ تحصیل، کیم یو-جونگ، خواهر جوان تر قدرتمندترین مرد کره شمالی شنبه گذشته تهدید کرد در واکنش به ارسال شبنامه های تبلیغاتی از کره جنوبی دفتر روابط مشترک دو کره را تعطیل می کند و ظهر سه شنبه از آن دفتر مشترک چیزی جز ویرانه باقی نمانده بود.

خطرناک تر و مرموزتر از برادر ، غیبت رهبر کره شمالی و فرصت قدرت نمایی خواهر

به گزارش وبلاگ تحصیل، وقتی گرد و غبار ناشی از انفجار دفتر روابط مشترک دو کره در شهر مرزی کائسونگ فرونشست، چهره خواهر کیم جونگ-اون از پس آن پیدا شد؛ آخرین فرزند کیم جونگ-ایل فقید که زمانی گفته بود دوست دارد دخترش به فردی قدرتمند در ساختار حکومت کره شمالی تبدیل شود و البته آنقدرها زنده نماند تا این قدرت نمایی را به چشم ببیند.

این روزها که کیم جونگ-اون کمتر در رسانه ها و انظار عمومی ظاهر می شود، خواهر او فرصت را غنیمت شمرده و شاید برای جانشینی برادر 36 ساله خود در آینده نزدیک یا دور تمرین می کند. منفجر کردن دفتری که همین دو سال پیش برای بهبود روابط کره شمالی با همسایه جنوبی راه اندازی شده بود، یک اقدام نمادین و البته راهبردی بود که نشان داد یو-جونگ به دومین فرد قدرتمند و تاثیرگذار در ساختار حزبی پیونگ یانگ پس از برادرش تبدیل شده است.

کیم یو-جونگ که تصور می شود حدود 30 یا 31 سال داشته باشد، تنها فرد از خاندان کیم است که همراه برادر نقشی اساسی و آشکار در سیاست کره شمالی دارد. او نماینده رسمی کره شمالی در بازی های المپیک زمستانی 2018 کره جنوبی بود و پس از آن هم مدیریت برنامه های برادر بزرگ تر را بر عهده گرفته تا مطمئن شود همه چیز بر اساس نقشه و طرح قبلی پیش می رود. یو-جونگ چنان هوای اون را دارد که هنگام بدرقه او برای دیدار با دانلد ترامپ در ویتنام، زیرسیگاری برادر را هم خودش نگه داشته بود.

پس از آنکه غیبت های کیم جونگ-اون در سال تازه زیادتر و طولانی تر شد، خواهر کوچک تر او عملا زمام قدرت را دست گرفت و راهبرد دشمن دانستن همسایه جنوبی را به بهترین شکل ممکن پیش برد. بهانه کیم یو-جونگ برای تخطئه سئول در هفته های اخیر ارسال شبنامه های تبلیغاتی علیه رهبران پیونگ یانگ از خاک کره جنوبی در منطقه مرزی بود. او همان زمان گفته بود اگر ارسال شبنامه ها انتها نیابد، دور تازه اقدام شدید کره شمالی علیه جنوبی ها آغاز می شود.

هر چند همان زمان هم می شد پیش بینی کرد جنگ لفظی مقام های ارشد دو کره شدت می گیرد و به اوج می رسد اما کمتر کسی تصور می کرد تهدید کیم یو-جونگ به اقدام نظامی علیه سئول جدی باشد. با این حال، خواهر جاه طلب اون در اولین فرصت سراغ دفتر روابط مشترک دو کره رفت و به بهانه اینکه این دفتر در ماه های گذشته بدون استفاده مانده، آن را با خاک یکسان کرد. دفتر روابط مشترک در دیدار سران دو کره در تابستان 2018 راه اندازی شده بود.

حالا بسیاری از کارشناسان بر این باورند که نفر شماره دو ساختار قدرت در کره شمالی بسیار سرسخت تر از برادری است که همگان او را به کله شق بودن می شناسند. انفجار دفتر مشترک روابط دو کره پیامی نمادین به کره جنوبی و بعد آمریکا فرستاد تا بیشتر مراقب ادامه فرایند گفتگوهای خود با کره شمالی باشند. مثلث سئول، واشنگتن و پیونگ یانگ بارها برای استقرار آرامش در شبه جزیره کره تلاش کرده اند اما وقتی تمام قول های آمریکا توخالی از آب درآمد، کره شمالی شمشیر را از رو بست.

پس از شدت دریافت بحران در روزهای اخیر، رئیس جمهوری کره جنوبی پیشنهاد کرد از هر طرف نماینده ای برای مذاکره و گفتگو اعزام شود؛ اقدامی که با پاسخ سرد کره شمالی روبرو شد. کیم یو-جونگ سال ها در پشت پرده در نظام تبلیغاتی پیونگ یانگ فعالیت کرده و سال 2017 وارد فهرست تحریم های ایالات متحده هم شده است. با این وجود، او نخستین فرد از خاندان کیم لقب گرفت که پس از انتها جنگ کره پا به خاک همسایه جنوبی گذاشت و یخ روابط دو کره را در 2018 شکست.

رسانه رسمی کره شمالی هم که پیش تر فقط بیانیه ها و سخنرانی های کیم جونگ-اون را پوشش می داد، ماه مارس 2020 نخستین بار یک بیانیه از کیم یو-جونگ منتشر کرد تا نشان دهد به خواهر هم به اندازه برادر اهمیت و اعتبار می دهد. آیا یو-جونگ قرار است نخستین رهبر زن در کشوری باشد که فقط مردها در آن حکومت کرده اند؟ منفجر کردن ساختمانی که نماد صلح و آرامش بود، می تواند یک پاسخ مثبت به این پرسش کلیدی باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "خطرناک تر و مرموزتر از برادر ، غیبت رهبر کره شمالی و فرصت قدرت نمایی خواهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرناک تر و مرموزتر از برادر ، غیبت رهبر کره شمالی و فرصت قدرت نمایی خواهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید