خلیج بنگال کجاست؟

به گزارش وبلاگ تحصیل، خلیج بنگال بزرگ ترین خلیج دنیا و میزبان آب های جاری کوه های هیمالیا در بنگلادش است. در سفر امروز ما به این خلیج با خبرنگاران همراه باشید.

خلیج بنگال کجاست؟

خلیج بنگال در شمالی ترین نقطه اقیانوس هند قرار گرفته است، و از غرب با هند و سری لانکا، از شمال با بنگلادش، و از شرق با میانمار (برمه) و شمال شبه جزیره مالایا همسایه است. این خلیج با مساحت 2,172,000 کیلومتر مربع منزلگاه بزرگ ترین رودخانه ها مانند گنگ (Ganges)، پادما (Padma)، جامونا (Jamuna)، مگنا (Meghna) و غیره است.

رودخانه ها

رودهای اصلی بنگلادش پیش از این که به بنگال بریزند از غرب به شرق جاری می شوند که رودخانه گنگ شمالی ترین آن ها است. کانال یا آبراهه اصلی این رود به نام رودخانه پادما پیش از رسیدن به رودخانه مگنا از بنگلادش عبور می کند. رود براهماپوترا در آسام (یکی از ایالات هند) از غرب به شرق جاری است و سپس وارد بنگلادش می شود که در این منطقه به آن رودخانه جامونا می گویند.

در رودخانه پادما-مگنا-جامونا هر ساله 1000 میلیون تن رسوب ته نشین می شود که دلتای بنگال را تشکیل می دهند. این دلتا از بنگلادش تا جنوب استوا کشیده شده و حدود 1130 تریلیون تن رسوبی را در خود جای می دهد که طی 17 میلیون سال روی هم انباشته شده اند.

رودهای دیگری چون ماهانادی (Mahanadi)، گوداواری (Godavari)، کریشنا (Krishna)، و کاوری (Kaveri) در جنوب آسیا از غرب به شرق، و سپس به خلیج بنگال سرازیر می شوند. بسیاری از روخانه های کوچک به طور مستقیم وارد خلیج می شوند که کوتاه ترین آن ها رودخانه کوم (Cooum) با طول 64 کیلومتر است.

رود ایراوادی (Irrawaddy) در میانمار به دریای آندامان (Andaman) در خلیج بنگال می ریزد که زمانی انبوه ترین جنگل های درختان مانگرو (از خانواده شاه پسند) را داشت.

جزیره ها

تعداد بی شماری جزیره در خلیج بنگال از جمله جزایر آندامان، نیکوبار و مرگویی وجود دارد (Mergui) که جزایر هند را تشکیل می دهند. جزایر چدوبا (Cheduba) در شمال شرق، دور از ساحل برمه به خاطر تعداد زیاد گِل فِشان ها (پدیده ای طبیعی که در طی آن گل و لای از زیر زمین به صورت چشمه به سطح زمین می رسد و شکل مخروطی به خود می گیرد) که به طور معمول فعال هستند بسیار معروف است. آندامان بزرگ (Great Andaman) مهم ترین شبه جزیره جزایر آندامان در هند است.

مکان های تاریخی

زمین های باستانی بودایی ها با نام های پاوورالاکندا (Pauvurallakonda)، توتلاکندا (Thotlakonda) و باویکندا (Bavikonda) در امتداد ساحل بنگال در شهر ویساکاپاتنام در هند قرار دارند.

بقایای معبد سری وایساکسوارا سوامی (Sri Vaisakheswara Swamy) در پایین خلیج بنگال قرار گرفته است.

معبد جاگانات در شهر پوری یکی از چهار مکان مقدس هندوها واقع در ساحل پوری در خلیج بنگال است.

هفت پاگودای ماهابالیپورما واقع در ساحل بنگال یکی از میراث دنیای یونسکو است که در قرن 8 پس از میلاد مسیح ساخته شد.

یکی از مکان های تاریخی که از آن نگهداری می شود ویوکاناندار ایلام (Vivekanandar Illam) است. این مکان در سال 1842 از طریق فردریک تودر آمریکایی معروف به پادشاه یخ برای ذخیره و فروش یخ ساخته شد. در سال 1897 سوامی ویوکاناندا (فیلسوف هندی) سخنرانی معروف خود را در این مکان ارائه داد. امروزه این مکان نمایشگاه میراث سوامی است.

آریکامدو (Arikamedu) یکی از موقعیت های باستان شناسی در جنوب هند است.

کناک (Konak) منزلگاه معبد خورشید (از عجایب هفتگانه هند) یا پاگودای مشکی است. این پناهگاه برهمنی از گرانیت سیاه در اواسط 1200 بعد از میلاد ساخته شد و جزو میراث دنیای یونسکو به شمار می رود.

معبد راماناتاسوامی (Ramanathaswamy) در دانوشکودی قرار گرفته است یعنی جایی که خلیج بنگال و دریای لاکادیو به هم می رسند.

اهمیت مذهبی

خلیج بنگال از نظر هندوها بسیار مقدس به شمار می رود. سنت سامودرا آراتی از 9 سال پیش هر روز به احترام آب مقدس برگزار می شود. این آداب روزانه شامل عبادت و آتش است که به دریا اهدا می شود.

اقتصاد

یکی از اولین تجارت ها در رابطه با خلیج بنگال شرکت بازرگانان تجارت لندن به شرق هند بود که با نام شرکت بریتانیایی شرق هند معروفیت داشت. دیگر شرکت های انگلیسی و فرانسوی نیز در این منطقه به تجارت مشغول بودند.

بجز انواع شرکت های تجاری و پروژه ها که مشغول تجارت در این منطقه (مانند BIMSTEC و Sethusamudram Shipping Canal Project) هستند، ماهیگیری یکی از رایج ترین شغل ها است. هر ماهیگیر می تواند بین 26 تا 44 گونه ماهی صید کند. میانگین صید سالانه ماهی از خلیج بنگال 2 میلیون تن است. تقریبا 31 درصد ماهیگیران دنیا در این خلیج زندگی و کار می کنند.

آب و هوا

آب و هوای خلیج بنگال از طریق بادهای موسمی تعیین می شود. از ماه نوامبر تا آوریل بادهای شمال شرق (بادهای موسمی شمال غرب) می وزند که ویژگی های زمستان را تداعی می کنند. از ماه جون تا سپتامبر، تابستان شمالی، بادهای موسمی جنوب شرق باعث می شوند این ماه ها گرم و مرطوب همراه با باران باشد.

حمل و نقل

راه های تجاری اصلی برای تانکرهای بزرگ از خلیج همیشه فارس به تنگه مالاکا در جنوب خلیج بنگال قرار دارند. با این حال، حمل و نقل های دریایی تنها محدود به سریلانکا است، یعنی تنها به سری لانکا و از سری لانکا تجارت صورت می گیرد. بندرگاه های اصلی در هند شامل کلکته، هالدیا، ویشاکاپاتنام، چنای، کادالور و پارادیپ هستند. بندرگاه های مهم سریلانکا عبارتند از کلمبو و ترینکومالی. بندرگاه های داکا و چیتاگنگ در بنگلادش و آکیاب در میانمار از مهم ترین بندرگاه ها هستند.

آدرس

موقعیت خلیج بنگال روی نقشه

جهت دستیابی

در سواحل این خلیج اقامتگاه ها و امکانات تفریحی بسیاری برای گردشگران تدارک دیده شده است. برای راحتی و اطمینان سفر با تورهای بنگال هند مسافرت کنید.

منبع: کجارو / britannica.com / worldatlas.com / en.wikipedia.org

به "خلیج بنگال کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلیج بنگال کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید