دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش ورشکست شدند

به گزارش وبلاگ تحصیل، رئیس هیات مدیره جامعه دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری جزیره کیش می گوید: تمام پول هایی که مشتریان و مسافران به آژانس ها پرداخت کرده بودند بعد از لغو و کنسلی به آنها عودت داده شد اما مسئولان دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش نتوانستند پولی که برای رزرو پرواز و یا هتل پرداخت کرده بودند را دریافت کنند.

دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش ورشکست شدند

رئیس هیات مدیره جامعه دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری جزیره کیش در مصاحبه با خبرنگار ایلنا، با اشاره به شرایط امروز دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش گفت: همه دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش ورشکسته و نابود شده اند و با گسترش ویروس کرونا و قرنطینه و ممنوعیت رفت و آمد هیچ درآمدی ندارند و اقتصاد آنها رو به نابودی است.

وی با اشاره به اینکه دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در کیش صد در صد آسیب دیده اند، اضافه نمود: جامعه دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش حدود 130 عضو دارد که 100 عضو آن فعال بودند و 30 عضو نیز به صورت نیمه فعال فعالیت می کردند و هر 100 عضو فعال ما دچار آسیب صد در صدی شدند و 1200 کارمند این دفاتر همه بیکار شدند.

خدادادی با اشاره به اینکه زیان دهی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش از پنجم اسفند 98 آغاز شد، گفت: دولت کمک خاصی به دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش نکرده و همان یک میلیون تومان وامی که به همه مردم و یارانه بگیران تعلق گرفته به کارکنان این آژانس ها نیز تعلق گرفته است و اگر کسی یارانه بگیر بوده توانسته این وام را بگیرد.

وی با اشاره به اینکه تورها و برنامه هایی که دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش برای نوروز 99 پیش بینی کرده بودند، کاملا لغو شده است، گفت: تمام پول هایی که مشتریان و مسافران به آژانس ها پرداخت کرده بودند بعد از لغو و کنسلی به آنها عودت و مسترد شد اما مسئولان دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش نتوانستند پولی که برای رزرو پرواز و یا هتل پرداخت کرده بودند را دریافت کنند.

خدادادی اضافه نمود: بیش از 80 درصد پول دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش در اختیار ایرلاین ها و هتل هاست و عودت نشده است و از اسفند 98 تا امروز اردیبهشت 99 مبلغی حدود 500 میلیارد ریال به آژانس های هوایی خسارت وارد شده است که این رقم شامل اجاره بها، بیمه، دستمزد و عدم بازگشت سود سرمایه ای که برای برنامه های آینده در نظر گرفته شده بود را می شود.

وی ادامه داد: در طول 12 ماه سال فقط ایام نوروز است که در سال های گذشته رونق خوبی وجود داشته است و در دو ماه ابتدایی سال به نوعی کل درآمد تمام سال را آژانس ها به دست می آوردند.

خدادادی با اشاره به اینکه پیگیر پول های خود از ایرلاین ها و هتل ها هستیم، گفت: ایرلاین ها به ما اعلام می کنند که نمی توانیم پول شما را پس بدهیم و مثلا اگر ما خرید بلیت داشتیم ایرلاین به جای پس دادن پول بلیت، اعتبار دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش را شارژ کرده است تا بتوانند بعدا دوباره بلیت را تهیه کنند اما وجه نقدی به آژانس ها داده نمی شود.

خدادادی درباره اینکه آیا با بازگشایی مجدد و آغاز سفرها می توان امیدوار بود که ضرر و زیان ها جبران شود یا خیر گفت: این روزها مردم نه رمق اقتصادی برای سفر دارند و نه حوصله ای برای رفتن به سفر و به نظر می رسد حتی اگر سفرها دوباره آغاز شود باید آنها با فاصله گذاری اجتماعی باشد و از آنجا که برنامه هایی که آژانس ها اجرا می کنند اکثرا تابع تجمع افراد است بازگشایی مجدد سودی ندارد. مثلا به نظر می رسد نتوان از سالن های کنسرت، همایش، کشتی های مسافرتی استفاده کرد.

وی ادامه داد: به نظر می رسد برای رونق دوباره این سفرها باید تا نرووز سال آینده منتظر ماند تا بتوان بخشی از خسارت را جبران کرد.

منبع: ایلنا

منبع: چمدان

به "دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش ورشکست شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش ورشکست شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید