عامل 40 درصدی آلودگی هوای تهران چیست؟

به گزارش وبلاگ تحصیل، مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران گفت که بر اساس آخرین مطالعات 40 درصد آلودگی شهر تهران مربوط به خودروهای فرسوده است که هنوز راه حلی برای آن پیدا نشده است.

عامل 40 درصدی آلودگی هوای تهران چیست؟

به گزارش وبلاگ تحصیل به نقل از ایسنا، حسین مقدم با اشاره به نقش خودروهای فرسوده در تولید و افزایش آلایندگی ها، گفت: بخش مهمی از آلودگی هوا به خودروهای فرسوده باز می گردد؛ به گونه ای که بر اساس آخرین مطالعات، 40 درصد آلودگی شهر تهران مربوط به خودروهای فرسوده است؛ اما با این حال هنوز راه حلی برای آن پیدا نشده است.

وی با بیان اینکه این مطالعات حدود 3 سال قبل انجام شده و قطعا تا به امروز تعداد خودروها افزایش یافته است، افزود: به نظر می رسد کنترل مستمر خودروها و کوتاه کردن دوره معاینه فنی خودروهای فرسوده، می تواند بخش کوچکی از این مسائل را حل نماید؛ اما در سال گذشته تنها 7 درصد خودروهای فرسوده به مراکز معاینه فنی تهران مراجعه کردند.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران با تاکید بر اینکه معاینه فنی چندان فرآیندهای سخت و پیچیده ای ندارد و ما حداقل های آلایندگی و استانداردها را چک می کنیم، نه چیزی که خودروساز باید تولید کند، گفت: تصور کلی مان این است که خودروهای تولید جدید باید بتوانند استانداردهای معاینه فنی را پاس کنند و البته کم و بیش این اتفاق میفتد، اما این کیفیت به گونه ای نیست که بتواند طی یکسال استانداردهای حداقلی ما را نگه دارد.

  • خودروهای نو شرایط حفظ استاندارهای زمان تولید را ندارند

مقدم در ادامه افزود: بعنوان مثال به خودروهایی که بتوانند معاینه فنی برتر اخذ کنند، برای ورود به محدوده طرح کاهش آلایندگی 30 درصد تخفیف اختصاص می یابد و این مسئله سبب شده حتی خودروهایی که کمتر از چهار سال از تولید آنها می گذرد برای بهره مندی از تخفیف به مراکز معاینه فنی بیایند. اما نتیجه چیست؟ ما با آمار عجیب رد شدن روبرو هستیم که نشان می دهد این خودروهای جدید هم شرایط حفظ پایداری استانداردها هنگام تولید را ندارند که باید فکری در مورد این موضوع داشته باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "عامل 40 درصدی آلودگی هوای تهران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عامل 40 درصدی آلودگی هوای تهران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید