موارد استفاده روغن بادام

به گزارش وبلاگ تحصیل، از روغن بادام برای اهداف مختلفی استفاده می گردد; از اهداف پخت و پز ، آروماتراپی ، آرام بخش گرفته تا ادرارآور. این مقاله به شرح درباره موارد استفاده روغن بادام شیرین و تلخ می پردازد.

موارد استفاده روغن بادام

مترجم: امین حسین پور

منبع:راسخون

از روغن بادام برای اهداف مختلفی استفاده می گردد; از اهداف پخت و پز ، آروماتراپی ، آرام بخش گرفته تا ادرارآور. این مقاله به شرح درباره موارد استفاده روغن بادام شیرین و تلخ می پردازد.

روغن بادام از دانه های بادام استخراج می گردد. روغن بادام هم از دانه های بادام شیرین و هم از دانه های بادام تلخ استخراج می گردد. گیاه بادام دارای دو گونه است. یک گونه آن گل های سفید فراوری می نماید که بادام شیرین فراوری می نمایند در حالی که گونه دیگر گل های صورتی فراوری می نماید که بادام تلخ فراوری می نمایند. از روغن بادام شیرین برای ماساژ دادن ، آروماتراپی ، پخت و پز و غیره استفاده می گردد. از طرف دیگر، از روغن بادام تلخ به اسم یک ماده تب بر ، ادرارآور و آرامبخش استفاده می گردد.

موارد استفاده روغن بادام چیست؟

از آنجایی که روغن بادام شیرین و تلخ موارد استفاده مختلفی دارند، آن ها را به طور جداگانه مورد آنالیز قرار می دهیم.

موارد استفاده روغن بادام شیرین

روغن بادام شیرین که از دانه های خشک شده بادام شیرین به دست می آید غنی از ویتامین های A ، B1 ، B2 ، B6 و E است. روغن بادام شیرین را می توان بدون نگرانی مصرف کرد و برای پخت و پز از آن استفاده می گردد. به علاوه ماندگاری و چسبندگی روغن بادام شیرین آن را تبدیل به روغن مناسبی برای ماساژ دادن نموده است.

روغن حامل آروماتراپی

در آروماتراپی از انواع روغن برای دستیابی به تأثیرات مختلف استفاده می گردد ولی، استفاده مستقیم از بسیاری از روغن ها می تواند سبب تحریک پوست گردد. به همین علت است که به روغن های حامل احتیاج داریم. روغن های مانند روغن بادام تأثیر آزاردهنده روغن ها را می پوشاند.

ماساژ درمانی

روغن بادام شیرین خالص برای هر نوع پوستی مناسب است و می توان از آن برای ماساژ درمانی استفاده کرد. روغن بادام شیرین به آسانی جذب می گردد. بنابراین، به اسم نرم نماینده ای شکفت انگیز عمل می نماید. روغن بادام شیرین باعث نرمی و درخشندگی پوست می گردد و بعلاوه رطوبت پوست را متعادل می نماید. این روغن باعث روشن شدن پوست می گردد و درخشدگی از دست رفته آن را باز می گرداند و به موجب آن رنگ طبیعی پوست را بهبود می بخشد و باعث جوان تر به نظر رسیدن فرد می گردد. علاوه بر این، از آنجایی که روغن بادام شیرین سرشار از اسید اولئیک و لینولئیک است، ماساژ دادن با آن به کاهش درد عضلانی یاری می نماید.

فراوری صابون

روغن بادام شیرین مرطوب نماینده ای عالی است و از آن برای فراوری صابون استفاده می گردد. از روغن بادام شیرین علاوه بر فراوری صابون، در فراوری لوازم آرایشی مختلف هم استفاده می گردد.

پخت و پز

روغن بادام شیرین قابل خوردن است و حاوی میزان زیادی اسید چرب امگا 3 و چربی های غیر اشباع است. به همین علت است که مصرف آن برای بدن ضرری ندارد. از روغن بادام شیرین می توان در سالاد استفاده کرد. روغن بادام شیرین بعلاوه جایگزین خوبی برای روغن زیتون به تعداد می رود. از مصرف روغن بادام فرآوری نشده خودداری کنید زیرا، ممکن است حاوی باکتری های مضر و غیره باشد.

کاربردهای آرایشی

روغن بادام باعث درخشندگی پوست می گردد. بدین منظور میزانی روغن بادام بر روی پوست خود بمالید و آن را ماساژ دهید. بعد از چند دقیقه، صورت خود را بخور دهید. پوست صورت شما نرم و درخشان خواهد شد. برترین قسمت روغن بادام آن است که برای همه انواع پوست مناسب است. روغن بادام دارای خواص ضد پیری است و به همین علت از ایجاد چین و چروک جلوگیری می نماید. به علاوه، ترکیب روغن جوجوبا و بادام برای درمان موهای شنماینده و ضعیف مؤثر است. روغن بادام بعلاوه به کاهش شوره سر یاری می نماید.

تأثیرات التیام بخش

از آنجایی که روغن بادام حاوی میزان زیادی چربی غیر اشباع است، کلسترول بد خون را کاهش می دهد. استفاده از روغن بادام بر روی پوست اگزما و بثورات پوستی را درمان می نماید. علاوه بر این، افرادی که از درد مفاصل رنج می برند می توانند از روغن بادام برای کاهش درد استفاده نمایند. بعلاوه به جای ماساژ دادن می توانید به تشت آب چند قطره روغن بادام اضافه کنید و پاهای خود را درون آب قرار دهید.

موارد استفاده روغن بادام تلخ

این روغن زرد رنگ همانطور که از نام آن پیداست، طعم تلخی دارد. در حدود 50 درصد این روغن دارای سه نوع ترکیب اصلی است: بنزآلدئید ، سیانید هیدروژن و گلیکوزید. 50 درصد به جای مانده حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع و ترکیبات مشابه دیگر بادام شیرین است. در مصرف بادام تلخ باید احتیاط کرد زیرا، حاوی بعضی مواد سمی کشنده است. به همین دلیل است که از روغن بادام تلخ بیشتر برای استعمال خارجی استفاده می گردد. استعمال داخلی در صورت احتیاج به میزان بسیار کم صورت می گیرد.

تب بر

مواد تلخ مانند گنه گنه ، روغن بادام تلخ و غیره حاوی ترکیبات قلیایی هستند که کم و بیش سمی می باشند. این تلخی و سمی بودن از رشد باکتری ها ، ویروس ها و تک یاخته ها جلوگیری می نماید و بدین ترتیب برای کنترل پیشرفت عفونت مفید است. این خواص روغن بادام تلخ باعث شده است از آن به اسم یک تب بر برای درمان تب مکرر استفاده گردد. ولی، استفاده از آن به اسم یک ماده تب بر تأثیرات سمی متعددی بر روی بدن دارد.

تأثیرات آرام بخش و بی حس نماینده

از روغن بادام تلخ می توان برای القای بی حسی استفاده کرد. گلیکوزید و آمیگدالین موجود در روغن بادام تلخ باعث می گردد اعصاب نسبت به هر نوع حسی حساس گردد. ولی از روغن بادام تلخ باید برای استعامل خارجی استفاده کرد. از مصرف روغن بادام تلخ به دلایل آرام بخش آن باید خودداری کرد.

ادرارآور

بدن انسان به طور طبیعی تمایل دارد مواد سمی را به وسیله عرق ، مدفوع و ادرار دفع کند. مصرف روغن بادام تلخ به میزان کم باعث ادرار مکرر می گردد. این ادرار کردن باعث راحت شدن بدن می گردد و به کاهش وزن یاری می نماید.

منبع: راسخون

به "موارد استفاده روغن بادام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موارد استفاده روغن بادام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید