می خواهید یک گربه خیابانی را به خانه بیاورید؟

به گزارش وبلاگ تحصیل، اگر می خواهید یک گربه خیابانی را به خانه بیاورید بهتر است اول گربه هایی را انتخاب کنید که زندگی خوبی در خیابان ندارند! به هر حال برای آوردن یک گربه ولگرد به خانه باید کارهایی انجام دهید.

می خواهید یک گربه خیابانی را به خانه بیاورید؟

از واکسیناسیون و تمیز کردن گربه گرفته تا عادت دادن او به محیط خانه و اطلاعت از قوانین تان، کار زیادی در پیش دارید! اما ارزشش را دارد.

معرفی گربه به خانه تان

1- اگر گربه به داخل خانه نمی آید، ابتدا به او بیرون از خانه غذا دهید. گربه های خیابانی معمولا ترسو و خجالتی هستند و به راحتی داخل خانه نمی آیند. به همین منظور هر روز سر ساعت معینی اندازهی غذای گربه در ظرفی دم در برایش بگذارید تا به این روتین عادت کند. اگر گربه برای خوردن غذا نزدیک نمی آید، کاسه را در فاصله دورتری از خانه تان بگذارید.

2- زمانی که گربه عادت کرد نزدیک خانه غذا بخورد، کاسه را به درون خانه بیاورید. کاسه را دم در درون خانه تان بگذارید و مطمئن شوید کسی در آن اطراف نباشد تا گربه نترسد. اگر حیوان دیگری در خانه دارید آن را تا زمانی که گربه مشغول غذا خوردن است در اتاق دیگری بگذارید. به غذا دادن به گربه در این ساعت معین ادامه دهید.

3- زمانی که گربه در حال غذا خوردن است در را پشت سرش ببندید. تمام پنجره ها و درهای خانه را ببندید تا گربه فرار نکند. اگر بعد از این کار گربه برای مدتی در مکانی مخفی شد عادی است. طول می کشد تا گربه احساس امنیت و راحتی کند و بیرون بیاید. اگر گربه آغاز به سرو صدا کرد، به مبلمان پنجه کشید و یا از افراد خانه ترسید، نگذارید این حس ترس در او بماند، در را باز کنید و به او اجازه دهید خارج شود.

4- تا زمانی که گربه خیابانی را بشویید و واکسن هایش را بزنید او را قرنطینه کنید و از دیگر حیوانات خانگی تان جدا کنید. گربه های خیابانی بیشتر واکسن نزده اند و می توانند بیماری هایی که دارند را به دیگر حیوانات خانگی تان منتقل نمایند. گربه را در مکانی راحت و جدا از بقیه حیوانات، با اندازه زیادی غذا و آب بگذارید و مطمئن شوید این محیط گردش هوای خوبی دارد.

مطمئن شوید گربه خیابانی است

1- گربه را نزد دامپزشک ببرید تا آنالیز کند آیا میکروچیپی در بدنش هست یا خیر. اگر گربه در بدنش میکروچیپ دارد معین است که گربه خانگی بوده و صاحبش را گم نموده. در این صورت عکس گربه را در محله تان پخش کنید تا صاحب آن پیدا شود. اگر بعد از 7 روز صاحبش پیدا نشد خودتان آن را نگه دارید.

2- از دامپزشک بخواهید از گربه یک چکاپ کامل بگیرد و واکسن های لازم را بزند. گربه های خیابانی معمولا کک دارند. از دامپزشک بخواهید بدن گربه را چک کند تا ببینید کک، بیماری، زخم، انگل و کرم نداشته باشد. در صورت احتیاج به گربه دارو بدهید و تا زمان تمام شدن درمانش از بقیه حیوانات خانگی تان دور نگهش دارید. بعلاوه از دامپزشک بپرسید آیا گربه عقیم شده یا خیر.

رام کردن گربه خیابانی

1- وقتی گربه را ناز می کنید همزمان با او با محبت صحبت کنید تا سریع تر با هم جور شوید. به آرامی گربه را ناز کنید و با محبت با او صحبت کنید. با گذشت زمان گربه به صداتان عادت می نماید و دیگر از لمس شما نمی ترسد. نگران نباشید اگر گربه نمی گذارد نازش کنید، این رفتاری عادی برای گربه های خیابانی است. به مرور زمان به ناز کردن عادت می نماید.

2- از برقراری تماس چشمی با گربه اجتناب کنید تا اعتماد او را به دست آورید. بسیاری از گربه های خیابانی برقراری ارتباط چشمی مستقیم را تهدید تلقی می نمایند. کوتاه مدت به گربه نگاه کنید و سریعا چشمان تان را به سمتی دیگر بچرخانید. با این کار گربه در روزهای اول ورودش به خانه احساس امنیت می نماید. بعدا به مرور زمان مدت نگاه کردن را بیشتر کنید.

3- طبق برنامه زمانی معین به گربه غذا بدهید تا به او بفهمانید قابل اعتماد هستید. هر روز سر ساعت معینی به گربه غذا بدهید. با این کار به او نشان می دهید یک صاحب قابل اعتماد هستید و گربه زودتر با شما صمیمی می شود. اگر گربه غذایی که برایش می گذارید را نمی خورد، دیگر مارک های غذای گربه را برایش تهیه کنید تا نوع دلخواهش را پیدا کنید.

4- حیوانات خانگی دیگرتان را آرام آرام به گربه نو معرفی کنید. اگر حیوانات خانگی زیادی در خانه دارید، گربه خیابانی از تماشا آنها دستپاچه و مضطرب می شود، پس آنها را یکی یکی معرفی کنید. یکی از حیوانات تان را به اتاق گربه ببرید و صبر کنید تا با هم آشنا شوند، زمانی که دو حیوان در کنار هم احساس امنیت کردند یکی یکی حیوانات دیگرتان را هم به گربه معرفی کنید. اگر دو حیوان آغاز به دعوا با یکدیگر کردند، آنها را از هم جدا کنید و فرایند معرفی را برای روز دیگری بگذارید و این بار با احتیاط بیشتری عمل کنید.

5- اگر نمی خواهید گربه را برای همواره پیش خودتان نگه دارید، بعد از 3 هفته آزادش کنید. اگر نمی خواهید گربه را تمام وقت در خانه نگه دارید بعد از 3 هفته او را بیرون بفرستید. در این 3 هفته گربه فرصت نموده با اعضای خانه دوست شود و در آنجا احساس امنیت کند، به این ترتیب دوباره نزدتان بازمی شود. در هنگام رها کردن گربه مطمئن شوید که گرسنه است تا دوباره برای غذا خوردن پیش شما برشود. اگر گربه از بیرون رفتن واهمه دارد، کنارش راه بروید تا احساس امنیت بیشتری کند.

منبع: فوت و فن / wikihow.com

به "می خواهید یک گربه خیابانی را به خانه بیاورید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می خواهید یک گربه خیابانی را به خانه بیاورید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید