نکات طلایی برای زیبا جلوه دادن اتاق پذیرایی

به گزارش وبلاگ تحصیل، اتاق پذیرایی، به عنوان یکی از قسمت های اصلی منزل، محیطی است که افراد برای استراحت، مهمانی ها و سرگرمی در آن موقع می گذرانند. این اتاق نه تنها باید شگفت انگیز و دلنشین باشد؛ بلکه باید به مهمانان و خانواده احساس خوشایند همراه با آرامش را القا کند. در این مقاله، به آنالیز نکات طلایی برای زیبا جلوه دادن اتاق پذیرایی می پردازیم.

نکات طلایی برای زیبا جلوه دادن اتاق پذیرایی

انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها، سقف و سایر عناصر دکوراتیو در اتاق پذیرایی اهمیت بسیاری دارد. برای انتخاب رنگ مناسب، ابتدا باید در نظر داشت که چه هدفی در به کار بردن رنگ در اتاق پذیرایی خود دارید. آیا می خواهید فضایی آرام و آرامش بخش ایجاد کنید یا برعکس، می خواهید فضایی پرانرژی و مجذوب نماینده داشته باشید؟ با توجه به این هدف، رنگی را انتخاب کنید که برترین اثر را روی شما دارد. در ادامه، به بعضی از رنگ های پرطرفدار برای اتاق پذیرایی اشاره می کنیم؛

رنگ سفید- به عنوان یک رنگ خنثی و تمیز، به فضای پذیرایی شما ظاهری ساده و مینیمال می بخشد. این رنگ باعث افزایش روشنایی در اتاق شده و به دیگر عناصر دکوراسیون اجازه می دهد تا برجسته شوند. بعلاوه، به راحتی با رنگ های دیگر ترکیب شده و به شما در انتخاب مبلمان و لوازم دیگر یاری می نماید.

رنگ خاکستری- یک رنگ زمینه مناسب برای اتاق پذیرایی است. این رنگ به طور عمومی به فضا جلوه ای مدرن و شیک بخشیده و با رنگ های دیگر به خوبی ترکیب می گردد. بعلاوه، انواع طرح های رنگی خاکستری وجود دارد که می توانید از آنها برای ایجاد تنوع و جلوه ویژه تری در دکوراسیون بهره ببرید.

رنگ آبی-یک رنگ خنثی و آرام بخش است که به فضا حس آرامش و سکوت را القا می نماید. این رنگ به صورت رنگ پایه در دیوارها به کار رفته و همراه با لوازم دیگر مانند پرده ها و لوازم تزیینی، جلوه مجذوب نمایندهی به فضا می بخشد.

رنگ های مناسب دیگر

رنگ نقره ای- رنگی جالب و مدرن است که به فضا ظاهری خنک و شیک می بخشد. این رنگ می تواند به صورت رنگ پایه در دیوارها یا به عنوان رنگ تزئینی در جزئیاتی مانند مبلمان، پرده ها و تزیینات به کار رود.

رنگ قهوه ای- به فضای پذیرایی حس گرما می دهد. این رنگ به صورت رنگ پایه در دیوارها یا به عنوان رنگ مبلمان و لوازم تزیینی به کار می رود. بعلاوه، با ترکیب با رنگ های دیگر مانند سفید یا طبیعی، جلوه مجذوب نمایندهی به فضا می بخشد.

نورپردازی مناسب

نورپردازی مناسب یکی از عوامل کلیدی در زیباسازی اتاق پذیرایی است. برای نورپردازی مناسب اتاق پذیرایی، روش های زیر آنالیز کنید؛

نورهای طبیعی- اگر اتاق پذیرایی شما دارای پنجره های بزرگ است، سعی کنید حداکثر بهره را از نور طبیعی ببرید. باز کردن پرده ها، نور خورشید را به داخل فضا راهنمایی نموده و فضا را روشن و زنده می نماید.

نورپردازی مصنوعی- از چراغ های سقفی، چراغ های دیواری، لامپ های رومیزی و بعلاوه نورپردازی پنهان (استفاده از نورپردازی پشت تلویزیون، پشت مبلمان و زیر کابینت ها) بهره ببرید. این نورها جلوه های مختلفی ایجاد نموده و فضا را تغییر می دهند.

دیمرها- دیمرها برای کنترل شدت نور مفید هستند. با تنظیم شدت نور به دلخواه، جلوه های متفاوتی را در اتاق پذیرایی خلق کنید. به علاوه، دیمرها به شما امکان می دهند نور را به طور متناسب با فعالیت های مختلف تنظیم کنید.

روشنایی موقت- برای ایجاد جلوه ویژه ای در اتاق پذیرایی، روشنایی موقت مانند چراغ های کنار صندلی ها، چراغ های نمایشی و شمع ها را انتخاب کنید. این نورها جو دلپذیری را ایجاد نموده و فضا را دگرگون می نمایند.

با ترکیب این روش ها و تجربه کردن با نورها و روشنایی های مختلف، نورپردازی مناسبی برای اتاق پذیرایی خود ایجاد کنید. برای اطمینان، با مشاوران نورپردازی حرفه ای مشورت کنید.

انتخاب مبلمان مناسب

مبلمان اتاق پذیرایی باید زیبا و راحت باشد. انتخاب صندلی ها، مبل ها و میزها با توجه به سبک دکوراسیون داخلی و بعلاوه راحتی و کیفیت آنها بسیار مهم است. برای انتخاب مبلمان مناسب برای اتاق پذیرایی، راهنمای زیر را دنبال کنید؛

سبک دکوراسیون داخلی- انتخاب مبلمانی که با سبک دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی شما هماهنگ باشد، بسیار مهم است. به عنوان مثال، در یک دکوراسیون کلاسیک مبلمان با طرح های شیک و پارچه های مجلسی را انتخاب کنید، در حالی که در یک دکوراسیون مدرن مبلمان با خطوط ساده و طرح های مینیمال مناسب هستند.

راحتی- مبلمان اتاق پذیرایی باید راحتی برای شما و مهمانانتان فراهم کند. در انتخاب مبلمان، به جنس و فرم صندلی ها و مبل ها توجه کنید. با آزمایش نشستن بر روی آنها اطمینان حاصل کنید که مبلمان انتخابی شما از لحاظ راحتی و ارتفاع صحیح مناسب هستند.

میزان- فضای بین میزان مبلمان و میزان اتاق پذیرایی بسیار مهم است. اگر اتاق پذیرایی شما کوچک است، مبلمانی با میزان کوچک و طرح های سبک را انتخاب کنید تا فضا را بزرگ تر نشان دهند. اگر اتاق پذیرایی بزرگ است، با مبلمان بزرگ تر و جدیدتر فضا را پر نموده و تعادل بین میزان ها را حفظ نمایند.

کیفیت- توجه به کیفیت ساخت و جنس مبلمان بسیار حائز اهمیت است. انتخاب مبلمان با جنس و ساختار مرغوب، به شما یاری می نماید تا برای مدت طولانی از آنها بهره ببرید. آنالیز جزئیاتی مانند خیاطی، پارچه و قواره های ساختاری مبلمان به شما در انتخاب مبلمان با کیفیت یاری می نماید.

الگوها و ترکیب رنگ ها

الگوها و ترکیب رنگ ها به طراحی داخلی اتاق پذیرایی شما زندگی بیشتری می بخشد. در زیر توصیه هایی را برای استفاده از الگوها و ترکیب رنگ ها در اتاق پذیرایی آنالیز می کنیم؛

پترن ها- پترن ها در پرده ها و فرش ها به اتاق پذیرایی جلوه و تنوع بیشتری می بخشد. برای این کار پترن های گل، مربع، خطوط یا هندسی را امتحان کنید. مهم است که الگوها با یکدیگر هماهنگ بوده و با سبک دکوراسیون اتاق پذیرایی سازگاری داشته باشند.

ترکیب رنگ ها- انتخاب و ترکیب رنگ ها باعث مجذوب نمایندهیت و زندگی بخشی به اتاق پذیرایی می گردد. برای مثال، انتخاب رنگ پایه ای برای دیوارها و سپس به کار بردن رنگ های متضاد برای مبلمان و جزئیات دیگر ترکیبی جالب ایجاد می نماید. بعلاوه، از رنگ های نقاشی ها و پترن ها برای ترکیب با رنگ های دیگر بهره ببرید.

تعادل رنگی- در ترکیب رنگ ها، تعادل رنگی بسیار مهم است. کوشش کنید تا رنگ ها را به طور متوازن در اتاق پذیرایی توزیع کنید؛ به طوری که هیچ رنگی به طور چشمگیری بر سایر رنگ ها غلبه نکند. این تعادل با رنگ های پررنگ و رنگ های کم رنگ در ترکیبی مناسب ایجاد می گردد.

هماهنگی با مبلمان- در انتخاب الگوها و ترکیب رنگ ها، توجه کنید که با مبلمان و سایر قطعات دکوری اتاق پذیرایی هماهنگ باشند. اگر مبلمان شما پترن یا رنگ خاصی دارد، پترن ها و رنگ های مشابه یا مکمل آن را انتخاب کنید.

آثار هنری و دکوراسیون دیوار

آثار هنری و دکوراسیون دیوار به طرز قابل توجهی در زیباسازی اتاق پذیرایی موثر هستند. تابلوها، عکس ها، آینه ها و دیوارپوش های مناسب جلوه و سبک خاصی به فضا می بخشند.

گیاهان داخلی

اضافه کردن گیاهان داخلی به اتاق پذیرایی، احساس طبیعت و زنده بودن را به فضا می بخشد. گیاهان باعث تقویت هوای داخلی، تصفیه هوا و افزایش اکسیژن شده و بعلاوه جلوه زیبایی به فضا می دهند.

نتیجه

زیبا جلوه دادن اتاق پذیرایی نیازمند توجه به جزئیات کوچکی است که در کلیت طراحی و دکوراسیون فضا تاثیرگذار هستند. انتخاب رنگ مناسب، نورپردازی مناسب، انتخاب مبلمان مناسب، الگوها و ترکیب رنگ ها، آثار هنری و دکوراسیون دیوار، اضافه کردن گیاهان داخلی از جمله نکات طلایی هستند که اتاق پذیرایی را زیبا و دلنشین می نمایند. با رعایت این نکات، فضایی استثنایی و دلپذیر را برای خانواده و مهمانان خود ایجاد کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

منبع: اتاق

به "نکات طلایی برای زیبا جلوه دادن اتاق پذیرایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات طلایی برای زیبا جلوه دادن اتاق پذیرایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید