نگاه باستان شناسی به مهم ترین بناهای تاریخی ایران در ایران باستان ، از تخت جمشید تا کشتی بازمانده از دوران صفوی

به گزارش وبلاگ تحصیل، مجموعه مستند 7 قسمتی ایران باستان به کارگردانی پژمان مظاهری پور با نگاهی متفاوت به بناهای تاریخی کشورمان در شبکه مستند تهیه و آماده پخش شده است.

نگاه باستان شناسی به مهم ترین بناهای تاریخی ایران در ایران باستان ، از تخت جمشید تا کشتی بازمانده از دوران صفوی

به گزارش وبلاگ تحصیل، شبکه مستند سیما، مجموعه مستند جدیدی را از دوشنبه 25 مردادماه روی آنتن می برد که فضای متفاوتی را پیش روی مخاطبانش قرار می دهد.

مظاهری پور ضمن معرفی سوژه این مستند گفت: ایران باستان به تاریخ مطالعات باستان شناسی بنا های تاریخی کشورمان می پردازد. در این فیلم مستند، تعدادی از بنا های تاریخی ایران را انتخاب کرده و از دریچه ای متفاوت به آن ها نگاه می کنیم.

وی افزود: تا به امروز مستند های زیادی از نقاط دیدنی و تاریخی کشورمان ساخته شده است، اما بیشتر این آثار در سطح معرفی و جذابیت های بصری به جای مانده اند. ما به باستان شناسی ایران پرداختیم. در این فیلم مستند، تاریخ باستان شناسی تعدادی از آثار باستانی کشورمان را بررسی کرده ایم؛ و یا به کاوش های باستان شناسی توجه کردیم

این مستندساز گفت: بنابراین در مجموعه مستند ایران باستان صرفا قرار نیست قاب های زیبایی را از بنا های تاریخی ایران ببینیم بلکه در کنار پرداخت به این بنا های شگفت انگیز می خواهیم دانش مخاطبان را هم بالا ببریم. به همین دلیل به عملیات کاوش و نگهداری بنا ها هم پرداخته ایم. در یکی از قسمت های این مجموعه مستند به تخت جمشید که از بنا های تاریخی معروف کشورمان است، سفر کرده ایم. تا به امروز مستند های زیادی از تخت جمشید ساخته شده است، اما از منظر مطالعات باستان شناسی کمتر بدان نگاه شده است. اینکه بنای مهمی مثل تخت جمشید چگونه شناسایی و رمزگشایی شده است.

مظاهری پور گفت: علاوه بر تخت جمشید سراغ سد سمیره در استان ایلام هم رفته ایم. در پشت این سد آثاری چند هزار ساله وجود داشت که همراه باستان شناسان با این آثار آشنا میشیم. کاوش های فصل 22 تپه های هگمتانه بخش دیگری از مجموعه ایران باستان است؛ و همچنین گور های کلان سنگی در ارتفاعات رامسر جلوه و دید گاهی متفاوت از ارزش ها و آثار باستانی سرمین ایران اراءه می دهد. در قسمت پایانی هم سراغ کشتی بازمانده از دوران صفویه می رویم که در سواحل کاسپین پیدا شده است.

کارگردان و تهیه کننده مستند ایران باستان با اشاره به فرایند تولید این مستند افزود: برای ساخت این مستند به تمام منطقه ها مدنظر سفر کردیم برای تهیه تصویر و آرشیو ها وقت زیادی صرف شد. همین موضوع باعث شد تا فرایند تولید این مستند کمی طول بکشد. علاوه بر این، لزوم ارائه مطالعات باستان شناسی دقیق و مبتنی بر واقعیت کارمان را سخت تر کرد. شهرام درخشان گوینده باسابقه کشورمان راوی این مجموعه مستند است که صدای گرم او به زیبا تر شدن کار بسیار کمک کرده است. درخشان توانایی خواندن متن های فیلم مستند را به شکلی شایسته و دقیق دارد.

مظاهری پور در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به اهمیت ساخت مستند های باستان شناسی گفت: بسکمک از مردم با بنا های تاریخی کشورمان آشناا هستند، اما مطالعات باستان شناسی کمی درباره آن ها دارند؛ از این منظر ضروری است که در قالب چنین مستند هایی این مفاهیم بیان شود. در سینمای مستند، مستند های باستان شناسی کمی داریم که البته این ژانر را نباید با مستند های معماری میراث فرهنگی و تاریخی و ... اشتباه گرفت. این مجموعه به تمام باستان شناسان ایران تقدیم می شود که برای محوطه های باستانی ایران از جان مایه میگذارند.

تهیه کنندگی این مجموعه را پژمان مظاهری پور و مریم حق پناه بر عهده دارند و از دیگر عوامل آن می توان به فیلمبرداران: مهدی باقری. بابک بهداد، تدوین: مریم حق پناه. بابک بهداد، گوینده: شهرام درخشان، صدا گذار: مریم حق پناه و کارشناسان: استاد محمد رضادخلعتبری، دکتر شاهرخ رزمجو، دکتر مهرداد ملک زاده، دکتر لی لی نیاکان و دکتر حسین توفیقیان اشاره کرد.

مستند 7 قسمتی ایران باستان از روز دوشنبه 25 مردادماه هر هفته ساعت 21 روی آنتن شبکه مستند می رود.

منبع: جام جم آنلاین

به "نگاه باستان شناسی به مهم ترین بناهای تاریخی ایران در ایران باستان ، از تخت جمشید تا کشتی بازمانده از دوران صفوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه باستان شناسی به مهم ترین بناهای تاریخی ایران در ایران باستان ، از تخت جمشید تا کشتی بازمانده از دوران صفوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید