همه چیز درباره دادن عرق نعنا به نوزاد

به گزارش وبلاگ تحصیل، در این مقاله توضیحاتی درباره خواص عرق نعناع برای درمان برخی بیماری های نوزاد و نحوه استفاده از آن برای کودک آورده شده است.

همه چیز درباره دادن عرق نعنا به نوزاد یکی از خواص گیاه دارویی نعناع، ضد اسپاسم بودن آن است. عرق نعناع باعث آرام شدن درد ناشی از گاز معده و سوزش سر دل می شود. از طرفی دیگر برگ های نعناع دارای اثر خنک کنندگی هستند که به علت متانول موجود در برگ ها است. در بدن کودک متانول باعث سرعت بخشیدن به جریان صفرا و شیره های گوارشی می شود. متانول باعث تسکین دل درد، تحریک شدن عضلات معده و سپس آرام شدن آن و کاهش گاز معده، قولنج و نفخ می شود.

آیا دادن عرق نعناع به نوزاد برای معده او مفید است؟علت اصلی دل دردهای نوزاد وجود گاز در معده او است که باعث ناراحتی و به خطر انداختن سلامت نوزاد می شود. پس نوزاد شما ممکن است دل درد و نفخ را تجربه کند. برخی از پزشکان برای تسکین دل درد نوزاد داروهایی تجویز می کنند ولی گیاهانی هم وجود دارد که برای کاهش دردهای ناشی از گاز معده بسیار خوب عمل می کنند. البته استفاده از هر داروی گیاهی و هر داروی شیمیایی باید زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد. (پزشکان معتقدند تا قبل از شش ماهگی به نوزاد هیچ چیزی حتی آب هم داده نشود زیرا شیر مادر همه مواد مورد نیاز بدن کودک را دارا است).

خوراندن عرق نعناع به نوزاد چگونه انجام گیرد؟برای درمان های خانگی دل درد و نفخ شکم نوزادان، از عرق نعناع استفاده می کنند. عرق نعناع را می توانید به راحتی در خانه هم تهیه کنید. بدین صورت که چندین برگ از نعناع را کاملاً بشورید و در یک لیوان آب جوش بریزید و سپس از یک صافی رد کنید. سپس اجازه دهید عرق نعناع کاملاً خنک شود و به نوزاد بدهید. پس اثر آن را در مدت زمان خیلی کوتاهی مشاهده خواهید کرد. اما یک نکته مهم که تمامی والدین باید در نظر بگیرند این است که، قبل از مصرف گیاهان دارویی برای نوزاد، حتماً با پزشک نوزاد خود مشورت کنید.

عرق نعناع به منظور درمان اختلالات معده نوزادبرای کاهش شکم درد نوزاد، اندازه دو قطره عرق نعناع به نوزاد کافی است. به علت اینکه این گیاه خاصیت ضد باکتریایی دارد باعث بی حسی و آرام شدن معده نوزاد می شود و معده او را خنک می کند. از طرفی دیگر به منظور آروغ زدن نوزاد هم می توانید اندازه کمی عرق نعناع به نوزاد بدهید. برای درمان معده درد و رفع گازهای معده، به آهستگی معده نوزاد را ماساژ دهید. می توانید از حمام آب گرم هم استفاده کنید تا عضلات معده شل شود و درد از بین برود.

عرق نعناع به منظور درمان سندروم روده تحریک پذیر در نوزاد در زمان قدیم، برای درمان بیماری سندروم روده از عرق نعناع استفاده می کردند. سیستم گوارشی به علت اینکه با این محلول رقیق می شود، سالم می ماند. از طرفی دیگر جریان صفرا زیاد شده و فعالیت روده افزایش می یابد که تضمینی برای سلامتی سیستم گوارش است. نعناع گرفتگی روده را از بین می برد و منجر به کاهش درد می شود.

عرق نعناع به منظور درمان زخم سینهتحقیقات پزشکی اجرا شده نشان می دهد که، عرق نعناع برای جلوگیری از ترک خوردن نوک سینه مادران شیرده بسیار مفید است. بهتر است یک پنبه را به عرق نعناع آغشته کنید و آن را به آرامی بر روی سینه بمالید. پس از گذشت مدتی سینه را با آب بشورید و کودک خود را تغذیه کنید.

نکاتی بسیار مهم در مورد خوراندن عرق نعناع به نوزاددر صورتی که کودک شما کمتر از پنج سال سن دارد بیش از اندازه به او عرق نعناع ندهید.

متانول موجود در عرق نعناع امکان خفگی نوزاد را به همراه دارد.

در صورتی که عرق نعناع بسیار خالص، بر روی پوست نوزادان ریخته شود، برای کودک خطرناک خواهد بود. پس بهتر است از مالیدن این عرق بر روی صورت و قسمت های دیگر پوست خودداری کنید.

سخن آخردادن عرق نعناع به نوزاد باید با تجویز پزشک صورت گیرد، زیرا پزشک با توجه به سن نوزاد و شرایط جسمانی او تصمیم به تجویز عرق نعناع می کند. بنابراین پیشنهاد می شود خودسرانه و با تجربه قدیمی ترها اقدام به مصرف عرق نعناع برای نوزاد خود نکنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "همه چیز درباره دادن عرق نعنا به نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره دادن عرق نعنا به نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید