میوه ای که سلامت قلب زنان را تضمین می نماید

به گزارش وبلاگ تحصیل، به گفته محققان غذاهای غنی از پتاسیم شامل انواع سبزیجات، میوه ها، آجیل، لوبیا، محصولات لبنی و ماهی است که در این میان آووکادو و ماهی قزل آلا سرشار از پتاسیم است و به مقابله با اثرات منفی نمک در رژیم غذایی و کاهش فشار خون یاری می نماید.

میوه ای که سلامت قلب زنان را تضمین می نماید

نتایج تحقیقات نو نشان می دهد مصرف میوه ای غنی از پتاسیم مانند موز می تواند سلامت قلب زنان را بهبود بخشد.

به گفته محققان غذاهای غنی از پتاسیم شامل انواع سبزیجات، میوه ها، آجیل، لوبیا، محصولات لبنی و ماهی است که در این میان آووکادو و ماهی قزل آلا سرشار از پتاسیم است و به مقابله با اثرات منفی نمک در رژیم غذایی و کاهش فشار خون یاری می نماید.

محقق این تحقیق، لیفرت وگت، استاد نفرولوژی بالینی و فیزیولوژی کلیه در مراکز پزشکی دانشگاه آمستردام هلند، گفت: به خوبی روشن شده که مصرف زیاد نمک با افزایش فشار خون و افزایش خطر حملات قلبی و سکته مغزی مرتبط است.

وی می گوید: توصیه های بهداشتی مبنی بر محدود کردن مصرف نمک متمرکز شده اما زمانی که رژیم غذایی ما شامل غذاهای فرآوری شده باشد، دستیابی به این هدف سخت است. پتاسیم به بدن یاری می نماید سدیم بیشتری به وسیله ادرار دفع گردد. در مطالعه ما پتاسیم رژیم غذایی با بیشترین دستاوردهای سلامتی در زنان مرتبط بود.

این مطالعه شامل نزدیک به 25هزار مرد و زن بریتانیایی بین 40 تا 79 سال بود که بخشی از یک مطالعه تحقیقاتی بین سال های 1993 و 1997 را تشکیل داد. شرکت نمایندگان پرسش نامه هایی را درباره عادات سبک زندگی خود تکمیل کردند و فشار خون و نمونه های ادرار آنان مورد تجزیه و تحلیل نهاده شد و از میزان سدیم و پتاسیم ادرار برای میزان گیری دریافت رژیم غذایی استفاده شد.

محققان دریافتند با افزایش مصرف پتاسیم در زنان فشار خون کاهش می یابد و با افزایش. مصرف آن چنین عارضه ای در زنان مشاهده نمی گردد.

هر یک گرم افزایش روزانه پتاسیم با کاهش 2.4 میلیمتر جیوه فشار خون سیستولیک در این زنان همراه بود اما هیچ ارتباطی بین پتاسیم و فشار خون در مردان یافت نشد.

شرکت نمایندگان این پژوهش به طور میانه 19.5 سال(به این معنا که نیمی از آنان طولانی تر و نیمی برای مدت زمان کوتاه تری) دنبال شدند. در طول این مدت 55 درصد از شرکت نمایندگان در بیمارستان بستری شدند یا به علت بیماری قلبی فوت کردند.

محققان پس از تعدیل عواملی مانند سن، جنس، شاخص توده بدن، مصرف دخانیات، الکل و داروهای کاهنده چربی، دیابت و حمله قلبی یا سکته قبلی دریافتند کسانی که بالاترین میزان پتاسیم مصرفی را دریافت می نمایند، 13 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلب نسبت به افراد با کمترین میزان مصرف پتاسیم قرار دارند.

این مطالعه نشان داد مردان هفت درصد کمتر و زنان 11 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به مسائل قلبی هستند. به گفته محققان میزان نمک در رژیم غذایی بر رابطه بین پتاسیم و حوادث قلبی در هر 2 جنس تاثیری ندارد.

وگت بیان نمود: نتایج نشان می دهد پتاسیم به حفظ سلامت قلب یاری می نماید اما زنان بیشتر از مردان سود می برند. ارتباط بین پتاسیم و حوادث قلبی عروقی بدون توجه به مصرف نمک یکسان بود و نشان می دهد پتاسیم علاوه بر افزایش دفع سدیم راه های دیگری برای محافظت از قلب دارد.

سازمان بهداشت جهانی به بزرگسالان توصیه می نماید روزانه حداقل 3.5 گرم پتاسیم و کمتر از 2 گرم سدیم(پنج گرم نمک) مصرف نمایند.

یک موز چهار اونسی 375 میلیگرم پتاسیم دارد. ماهی سالمون 5.5 اونسی پخته شده 780، یک سیب زمینی تقریبا پنج اونسی 500 و یک فنجان شیر 375 میلی گرم پتاسیم دارد.

وگت اعلام کرد: یافته های ما نشان می دهد رژیم غذایی سالم برای قلب فراتر از محدود کردن نمک و افزایش محتوای پتاسیم است. شرکت های مواد غذایی می توانند با تعویض نمک مبتنی بر سدیم استاندارد با نمک پتاسیم در غذاهای فرآوری شده به این مورد یاری نمایند. علاوه بر این همه ما باید غذاهای تازه و فرآوری نشده را در اولویت قرار دهیم زیرا هم غنی از پتاسیم است و هم نمک کمی دارد.

این یافته ها در 22 ژوئن در مجله قلب اروپا منتشر شده است.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید

به "میوه ای که سلامت قلب زنان را تضمین می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میوه ای که سلامت قلب زنان را تضمین می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید