پنهانکاری کشف آثار تاریخی، ساخت هتلی را در مشهد متوقف

به گزارش وبلاگ تحصیل، سرهنگ مجید کیانی مقدم، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اضافه نمود: در پی گود برداری برای ساخت یک هتل در خیابان شهید اندرزگو (خسروی) مشهد تعدادی آثار تاریخی و سردرهای منازل قدیمی با آجرهای چهار گوش کشف شده است که مجریان این پروژه بدون اعلام کشف اجرا شده به سازمان میراث فرهنگی گودبرداری خود را ادامه دادند.

پنهانکاری کشف آثار تاریخی، ساخت هتلی را در مشهد متوقف

وی اضافه نمود: اعلام کشف این آثار به وسیله گزارش های مردمی به این یگان انجام شد و حضور مأموران یگان حفاظت و آنالیز شرایط موجب شد تا علاوه بر صدور اخطار برای مجریان این پروژه، ادامه ساخت آن تا آنالیز کارشناسان باستان شناسی و اعلام نظر آنان متوقف گردد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در حفاری اجرا شده یک هاون قدیمی سنگی و هم دیوارهای خانه های مدفون با آجرهای چهار گوش کشف شده بود.

کیانی اضافه نمود: در آنالیز های اولیه ماموران یگان حفاظت هم چند تکه سفال در انواع و اشکال مختلف کشف شد که طبق تجربه این بخش از کشفیات نشان از هویت تاریخی قدیمی این محل دارد.

وی با بیان این که این پروژه که یک هتل چند ستاره است مسائل مختلفی برای ادامه کار دارد، ادامه داد: قرار گرفتن در حریم ابلاغی حرم مطهر امام رضا (ع) و هم قرار داشتن در حریم تاریخی بازار فرش به اسم یک اثر ملی از جمله مسائل این پروژه برای ادامه فعالیت است.

سرهنگ کیانی مقدم ارائه هر گونه اطلاعات بیشتر در این خصوص را منوط به آنالیز کارشناسان باستان شناسی و میراث فرهنگی خراسان رضوی کرد.

صبح امروز هم در پی گودبرداری برای عملیات ساخت یک واحد اقامتی در خیابان شهید اندرزگو (خسروی) مشهد خبر کشف یک آب انبار قدیمی رسانه ای شد که این آب انبار رو به روی پروژه ساخت هتلی قرار گرفته است که در این خبر بدان اشاره شد. تا به امروز حدود هزار و 500 اثر تاریخی استان خراسان رضوی در لیست آثار ملی ثبت شده است.

اسکان نیوز

منبع: گردشبان

به "پنهانکاری کشف آثار تاریخی، ساخت هتلی را در مشهد متوقف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنهانکاری کشف آثار تاریخی، ساخت هتلی را در مشهد متوقف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید