12 نکته درباره جزیره هندورابی

به گزارش وبلاگ تحصیل، با شنیدن نام هندورابی شاید خیال کنید، شهری ست در هند یا هرجایی به غیر از ایران، اما جزیره هندورابی با نام عجیب و غریبش در جنوب ایران قرار گرفته، در فاصله 28 کیلومتری از کیش و هرچند به میزان جزیره هایی مثل قشم، هنگام یا هرمز معروف نیست، ولی از نظر زیبایی چیزی از انها کم ندارد.

12 نکته درباره جزیره هندورابی

1- هندورابی کجاست؟

جزیره هندورابی، بین دو جزیره کیش و لاوان قرار گرفته. فاصله این جزیره تا کیش 23 کیلومتر است و از بندرعباس تا آن 325 کیلومتر در راه خواهید بود. از بندر لنگه هم میتوان به هندورابی رفت. فاصله این بندر تا هندورابی 133 کیلومتر است.

2- هندورابی یعنی چی؟

درباره وجه تسمیه هندورابی در اسناد قدیمی اینطور آمده که از آن با عنوان ابرون یاد شده. هلندی ها هم در سال 1645 نام این جزیره را هورن گذاشته اند. براساس یک افسانه محلی هم هند و رابی نام یک زوج عاشق بوده که به این جزیره می آیند و باهم زندگی می نمایند.

3- مردم هندورابی

اینطور معروف است که اینجا جزیره ایست خالی از سکنه است. ولی بنا بر سرشماری های سال 1395، حدود 191 نفر در این جزیره زندگی می نمایند که اکثرشان ماهیگیر و عرب تبارند. بعلاوه در این جزیره پاسگاه پلیس، مدرسه و درمانگاه وجود دارد.

4- ارتفاع جزیره

فکر کنید در جایی که به ندرت پرنده پر می زند از توی چادر بیرون بیایید و تا چشم کار میکند جلویتان آبی دریا باشد. هندورابی، جزیره بکر، کوچک و کم ارتفاعی ست. مساحت این جزیره 23 کیلومتر بیشتر نیست و از شمال تا جنوبش تنها 4 کیلومتر راه است.

برعکس جزیره هایی مثل جزیره هنگام یا جزیره قشم، در این جزیره خبری از صخره های بلندی که از بالایشان می گردد در آب شیرجه زد زیاد نیست. ارتفاع بلندترین نقطه 43 متر است و اگر بخواهید شیرجه بزنید، باید به قسمت غربی آن بروید که صخره های بلند هم به چشم می خورند.

5- چطور به هندورابی برویم؟

دسترسی به جزیره هندورابی به وسیله قایق های چارتر موجود در اسکله ماهیگیری کیش امکان پذیر است و شما یک ساعت و نیم بعد در جزیره خواهید بود. البته بعضی میگویند رفتن از این اسکله به هندورابی سخت است و احتیاج به هماهنگی با مسئولین منطقه ها آزاد دارد.

نزدیک ترین راستا به این جزیره، بندر چیرویه واقع در بندر لنگه است. از این بندر تا هندورابی تنها 20 دقیقه در راه هستید و با قایق موتوری می توانید به جزیره بروید. روستای چیرویه در فاصله 320 کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است و زمینی هم میگردد به آن رسید.

6- تفاوت بین سواحل هندورابی چیست؟

قسمت های شمالی این جزیره کم عمق تر از جاهای دیگر است. عمق این نقطه بین 5 تا 8 متر است، در حالی که سواحل شرقی و جنوبی بین 8 تا 18 متر عمق دارند. پس بهتر است سواحل شمالی را برای غواصی و شنا انتخاب کنید. در سواحل شرقی البته شانس تماشا ستاره ماهی های زیادی را دارید. آنهایی که قصد کمپ کردن دارند بیشتر سواحل جنوبی را انتخاب می نمایند.

7- هندورابی آب شرب دارد؟

آب جزیره از چاه یا از آب انبارها تامین می گردد پس اگر قصد سفر به جزیره هندورابی را دارید آب کافی برای خوردن با خودتان ببرید. جزیره، فقط یک سوپرمارکت دارد و خوراکی هایش چندان متنوع نیست، پس فکر اینجایش را هم بکنید. در بندر چیرویه می توانید خریدتان را انجام بدهید.

8- سرگرمیات جزیره

در کلوپ سرگرمیات آبی جزیره، امکان سرگرمیات آبی و بعلاوه استفاده از جت اسکی هم هست. موتورسواری دور جزیره با موتورهای4 چرخ در پیست موتورسواری و بعلاوه سافاری از سرگرمی های جزیره است. در سایت های شمالی و جنوبی جزیره شما می توانید جت اسکی، غواصی و بنانا سواری کنید.

9- تنوع جانوری در هندورابی

تنوع جانوری در این جزیره خیلی زیادی است. سواحل شمالی پر از مرجان اند، شاهین و باز هم می گردد در این نقطه دید، اما تنوع ماهی ها و آبزیان بیشتر است. جراح ماهیان، تن ماهیان دم زرد، یونیک، پیکاسو، ملوان و طوطی ماهیان از جمله این ماهیانند که کوچک و رنگارنگند.

10- برترین فصل سفر به هندورابی

یکی از جاذبه های این جزیره تماشای تخم گذاری لاک پشت هاست از نیمه اسفند تا نیمه خرداد است. اگرچه برترین فصل سفر به این جزیره را آذر تا فروردین می دانند. در بقیه مواقع سال هم از کیش تورهای یک روزه به مقصد این جزیره دایر است ولی به خاطر شرجی بودن و دمای بالای هوا در تابستان، کمتر کسی ست که بخواهد به این منطقه برود.

11- توسعه اکوتوریسم در هندورابی

بیشتر آنهایی که به این منطقه می آیند کمپ می نمایند. اگرچه از سال 1393 با دستور حسن روحانی و با رویکرد توسعه اکوتوریسم، طرح ساخت هتل، رستوران، امکانات سرگرمیی در جزیره هندورابی در دستور کار قرار گرفته. برای مثال در سال 1396 در پی این طرح، فرودگاه این جزیره افتتاح شده. این خط هوایی بین کیش و هندورابی برقرار است و با دو هواپیمای سبک در عرض 12 دقیقه، مسافران را به فرودگاه هندورابی می رساند.

12- هندروابی رستوران هم دارد؟

این جزیره یک رستوران دارد که در کنار کلوپ دریایی اش قرار گرفته و ماهی و میگو دارد ولی از آنجایی که بیشتریها برای کمپ کردن به این منطقه می آیند با خودشان وسایل پخت و پز و غذا هم همراه دارند.

منبع: اسنپ تریپ

به "12 نکته درباره جزیره هندورابی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 نکته درباره جزیره هندورابی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید