این رژیم ها که می تواند چاق ترتان کند

به گزارش وبلاگ تحصیل، متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه رژیم های غذایی روزه داری متناوب علی رغم کارایی بالا در بعضی افراد اثر عکس دارد، گفت: بعضی به این علت که ساعاتی از روز را گرسنه می شوند و یا با محدودیت کالری روبرو اند در بازه زمانی آزاد بی رویه غذا می خورند و کالری بیشتری دریافت می نمایند و چاق تر از قبل می شوند.

این رژیم ها که می تواند چاق ترتان کند

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر احسان حجازی درباره رژیم های روزه داری متناوب توضیحاتی داد و اظهار کرد: چاقی و اضافه وزن آورده زندگی مدرن است، موضوعی که افراد را ترغیب به استفاده از راهکارهای سریع برای کاهش وزن می نماید.

وی با اشاره به اینکه یکی از روش هایی مورد توجه جوامع مدرن و افراد با مشغله زیاد است، رژیم های روزه داری متناوب یا فستینگ است اضافه کرد: این رژیم ها اصولا برای افرادی است که حوصله و صبوری کنترل دریافت و شمارش کالری را ندارند.

دکتر حجازی گفت: رژیم روزه داری متناوب شش روش دارد که ساده ترین حالت آن 12 ساعت روزه داری است که ساعاتی از آن را در خواب می گذرانیم در این روش فرد 12 ساعت از شبانه روز را چیزی نمی خورد به طورمثال از هشت صبح تا هشت شب صرف غذا آزاد و باقی ساعات ممنوعیت غذا خوردن وجود دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به یکی دیگر از انواع رژیم های غذایی فستینگ روزه داری اشاره نمود و ادامه داد: رژیم 16 به هشت یکی دیگر از رژیم های فستینگ است، در این روش فردی که از این رژیم پیروی می نماید هشت ساعت غذا می خورد و در 16 ساعت به جای مانده روزه دار است.

دکتر حجازی گفت: ساعات منع غذا خوردن در رژیم روزه داری متناوب مختلف است، این تقسیم بندی با شرایط جسمی و مقدار اضافه وزن افراد تفاوت دارد.

وی ادامه داد: از دیگر مدل های رژیم فستینگ می توان به رژیم های هفتگی اشاره نمود از جمله اینکه در بعضی رژیم ها محدودیت برای دو روز در هفته است به این شکل که به طور مثال دو روز در هفته محدودیت دریافت کالری وجود دارد و مابقی روزها کالری به مقدار دلخواه و متعادل دریافت می گردد، نکته اینجاست که این دو روز نباید پشت سر هم باشد.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه با بیان اینکه رژیم های روزه داری متناوب عوارض و درعین حال سودمندی هایی هم دارد، گفت: از مزایای این رژیم ها ایجاد تغییراتی در ترکیبات بدن است، به عبارتی این رژیم ها باعث کاهش حجم دور کمر و چربی گردد.

کاهش کلسترون یکی دیگر از فواید رژیم های روزه داری متناوب است که دکتر شجاعی به آن اشاره نمود و گفت: تنظیم سطح قند خون ناشتا و کاهش مقاومت به انسولین و تنظیم ریتم خواب شبانه روزی از دیگر مزیت های رژیم های مذکور است.

وی به کاهش التهاب به عنوان یکی دیگر از سودمندی های رژیم های فستیینگ اشاره نمود و گفت: کاهش التهاب می تواند باعث کاهش بیماری های مزمنی مثل سرطان، دیابت و سایر بیماری ها گردد.

دکتر شجاعی به کارایی و اثربخشی رژیم های فستینگ اشاره نمود و اضافه کرد: اگر این رژیم ها به صورت اصولی و با مشورت متخصص تغذیه انجام گردد در سلامت و کاهش اضافه وزن موثر است به شکلی اثرات و ماندگاری آن هم با رژیم های متناوب و کلاسیک یکسان گزارش شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به عارضه های جانبی این رژیم ها اشاره نمود و اضافه کرد: احساس گرسنگی و ضعف و در پی آن کاهش سطح تمرکز، خستگی، افت خلق و خو، کاهش آستانه تحریک پذیری و پایین آمدن سطح کیفیت زندگی از جمله عارضه های این رژیم است.

وی پیروی خودسرانه از رژیم های غذایی را مورد انتقاد قرار داد و اعلام نمود: این رژیم ها به هر فردی توصیه نمی گردد چون بعضی افراد نمی توانند مداوم روزه دار باشند به طور مثال زنان شیرده، باردار و یا مبتلایان به سنگ کلیه، بیماری های گوارشی و یا دچار رفلاکس نباید از این رژیم استفاده نمایند.

دکتر شجاعی با اشاره به اینکه رژیم فستینگ در بعضی افراد اثر عکس دارد نیز گفت: بعضی به دلیل اینکه ساعاتی از روز را گرسنه می شوند و یا با محدودیت کالری روبرو اند در بازه زمانی آزاد بی رویه غذا می خورند و کالری بیشتری دریافت می نمایند.

وی تاکید نمود: طی مطالعات اجرا شده رژیم روزه داری متناوب تاثیرات مثبتی بر کنترل چربی خون، کلسترول و مقاومت انسولینی دارد اما نکته اینجاست که این پژوهش ها در بازه زمانی کوتاه روی افراد اجرا شده و تایید آن نیازمند مطالعات بیشتر است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه رژیم های طولانی مدت فستینگ در شرایطی که فرد روزانه کمتراز 1200 کالری دریافت کند، خطرناک است، گفت: عدم دریافت کالری لازم می تواند فرد را به سوء تغذیه مبتلا کند بنابراین هرگز خودسرانه رژیم فستینگ نگیرید و پیش از هر اقدامی با متخصص تغذیه مشورت کنید.

دکتر شجاعی توصیه کرد: آماده کردن بدن برای رژیم های روزه داری ضرورت دارد خصوصا ورزشکاران باید تحت نظر متخصصان تغذیه کالری دریافتی را تنظیم نمایند، ضمن اینکه بهتر است بازه زمانی ورزش کردن نزدیک به زمان هایی باشد که فرد مجاز به مصرف غذاست.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه درباره ممنوعیت غذایی در رژیم روزه داری متناوب نیز گفت: فردی که اضافه وزن دارد و میخواهد رژیم فستینگ بگیرد نمی تواند در ساعات مجاز غذا خوردن کالری اضافی دریافت کند بهتر است این افرد غذاهای سالم، کم چرب و سبزیجات بیشتر را به رژیم خود اضافه نمایند.

دکتر شجاعی ادامه داد: پایش و دنبال کردن رژیم روزه داری متناوب به شرایط بدنی افراد بستگی دارد به طور مثال اگر فردی اضافه وزن محدودی دارد بین دو تا سه ماه به وزن مطلوب می رسد اما اگر فردی از چاقی مفرط رنج می برد مدت زمان بیشتری باید از این رژیم پیروی کند ولی باید از این نکته غافل نشد که دنبال کردن طولانی مدت از این رژیم مستلزم استفاده از مکمل ها با مشورت متخصص تغذیه است.

وی به عوارض جانبی رژیم فستینگ اشاره نمود و گفت: سردرد، سرگیجه و یبوست از عارضه های کوتاه مدت این رژیم است، دلیل اینکه تاکید می گردد این رژیم با مشورت پزشک متخصص دنبال گردد به این دلیل است که عارضه های جانبی به حداقل برسد.

منبع: فرارو

به "این رژیم ها که می تواند چاق ترتان کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این رژیم ها که می تواند چاق ترتان کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید