روغن های مایع چه فرقی با هم دارند؟

به گزارش وبلاگ تحصیل، چند سالی است که انواع روغن های مایع خوراکی، از روغن ذرت گرفته تا روغن زیتون و کانولا، به بازار آمده اند و به غذاهای ما راه پیدا نموده اند. ولی کمتر مصرف کننده ای است که به درستی بداند این روغن ها چه تفاوت هایی با هم دارند. آیا در مصرف این روغن ها هم باید محتاط و مراقب بود؟ پوستر این هفته سلامت به بحث درباره روغن ها اختصاص دارد.

روغن های مایع چه فرقی با هم دارند؟

روغن های مایع چه فرقی با هم دارند؟

چند سالی است که انواع روغن های مایع خوراکی، از روغن ذرت گرفته تا روغن زیتون و کانولا، به بازار آمده اند و به غذاهای ما راه پیدا نموده اند. ولی کمتر مصرف کننده ای است که به درستی بداند این روغن ها چه تفاوت هایی با هم دارند. آیا در مصرف این روغن ها هم باید محتاط و مراقب بود؟ پوستر این هفته سلامت به بحث درباره روغن ها اختصاص دارد.

شرح ضروری

چربی ها از واحدهایی به نام اسیدهای چرب تشکیل شده اند که 2 نوع هستند. اگر در ساختمان اسید چرب، اتم های کربن موجود با پیوند دوگانه به هم متصل شده باشند، اسیدچرب غیراشباع نامیده می گردد و در غیر این صورت، به آن می گویند اسیدچرب اشباع. ممکن است تعداد این پیوندهای دوگانه یکی یا بیشتر باشد. در صورت داشتن یک پیوند دوگانه، به اسیدچرب می گویند اسیدچرب غیراشباع با یک پیوند دوگانه یا (MUFA). در صورت داشتن 2 پیوند یا بیشتر هم اسیدچرب از نوع اسیدچرب غیراشباع با چند پیوند دوگانه یا (PUFA) خواهد بود.

1.روغن ذرت

روغن ذرت به اسم ماده ای کاهش دهنده کلسترول شناخته شده است ولی نکته در اینجاست که روغن ذرت، هر 2 جزء بد و خوب کلسترول (یعنی HDL و LDL) را کاهش می دهد؛ در حالی که HDL یا کلسترول خوب جزء مفید کلسترول است و بهتر است پایین نیاید. روغن ذرت بسیار مقاوم است و در سرخ کردن های طولانی کاربرد دارد.

2.روغن زیتون

این روغن بیشترین اسید چرب غیراشباع تک باند را دارد. به علاوه، نه تنها برای قلب، بلکه برای پوست هم بسیار مفید است اما نمی توان آن را برای طولانی مدت روی حرارت قرار داد؛ زیرا احتمال تشکیل بعضی ترکیبات سرطان زا در چنین شرایطی وجود خواهد داشت.

3.روغن آفتابگردان

این روغن بیشترین اسید چرب غیراشباع با چند باند دوگانه را دارد. بنابراین نباید از آن زیاد استفاده کرد زیرا موجب دریافت بیش از حد ویتامین E می گردد. بنابراین نمی توان از این روغن به اسم تنها روغن مصرفی خانه استفاده کرد.

4.روغن کانولا

این روغن در برابر حرارت بسیار مقاوم است. ضمناً مثل روغن زیتون بیشترین سهم اسیدهای چرب موجود در آن از نوع غیراشباع تک باند است. بنابراین نه تنها کلسترول را بالا نمی برد، بلکه احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را هم کم می نماید و دارای ویتامین E فراوانی هم هست.

5.روغن پالم

روغن پالم دارای ویتامین E نیست. این روغن اسیدهای چرب اشباع فراوانی دارد و مصرف مداوم آن می تواند زمینه بیماری های قلبی را افزایش دهد.

6.روغن کنجد

این روغن فاقد ویتامین E است و تنها مزیتش این است که برای سرخ کردن هم می توان از آن استفاده کرد. ضمن اینکه روغن کنجد برای افراد مبتلا به فشارخون و کلسترول بالا هم یک روغن مجاز به شمار میرود.

7.روغن هسته انگور

این روغن از تفاله میوه که شامل ساقه، هسته ها و پوست دانه انگور است، فراوری می گردد. روغن هسته انگور منبع مناسبی از اسیدهای چرب غیراشباع است و در نتیجه، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و فشار خون را کاهش می دهد. این روغن سرشار از ویتامین E است و بنابراین با مصرفش احتمال بروز بیماری های قلبی - عروقی و بعضی سرطان ها کاهش می یابد. ضمن اینکه روغن هسته انگور، کلسترول هم ندارد و در عین حال، باعث افزایش HDL (کلسترول خوب) و کاهش LDL (کلسترول بد) می گردد.

8.روغن نارگیل

این روغن هم به علت داشتن بیشترین اندازه اسیدهای چرب اشباع چندان توصیه نمی گردد زیرا زمینه ساز بیماری های قلبی است. البته به طور معمول، کمترین مقدار مصرف را در ایران دارد.

9.روغن سویا

تحقیقات نشان داده اند که مصرف روغن سویا موجب پیشگیری از بیماری هایی نظیر بیماری های قلبی - عروقی و بعضی سرطان ها، مخصوصا سرطان پستان و سرطان پروستات می گردد.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "روغن های مایع چه فرقی با هم دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روغن های مایع چه فرقی با هم دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید